Meccsek a múltból
A kontinenstornán először részt vevő osztrákok leghíresebb játékosa Hans Krankl, aki a válogatott eddigi legnagyobb...
A kontinenstornán először részt vevő osztrákok leghíresebb játékosa Hans Krankl, aki a válogatott eddigi legnagyobb sikerében döntő szerepet vállalt: ő rúgta a győztes gólt 1978-ban, az Argentínában rendezett világbajnokságon, ahol ezzel a címvédő NSZK-t búcsúztatták. Ausztria ezzel 47 év után verte meg labdarúgásban a németeket. Négy évvel később, a spanyolországi vébé csoportkörében ugyanők szégyenletes meccset játszottak. Miután a német Horst Hrubesch a 10. percben kapuba talált, a két csapat már csak alibifocit játszott, mert az 1:0-s német győzelem mindkettejük továbbjutását jelentette a kigurigázott Algéria kárára. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) ezt követően vezette be azt a szabályt, hogy az utolsó csoportmérkőzéseket egy időben kell tartani.
Az osztrák válogatott - amely a magyarral sokáig, eleinte a közös birodalom okán is, "örök rangadókat" játszott - első aranykorát az 1930-as években élte. A németeket Berlinben 6:0-ra intézte el, de 8:1-re Svájcot és 8:2-re Magyarországot is megverte, mielőtt az 1934-es olaszországi világbajnokságon - a legjobb nyolc között éppen Magyarországot legyőzve - az elődöntőbe jutott volna. A korszak osztrák sztárja az 1903-ban a csehországi Jihlavában (Matejként) született Matthias Sindelar volt, aki 1926 és 1937 között 43 válogatott mérkőzésen 27 gólt szerzett; pályafutásának az vetett véget, hogy az Anschluss után nem volt hajlandó a náci Németország csapatában játszani az 1938-as franciaországi világbajnokságon.
Rendezőtársához hasonlóan Svájc sem nyert még soha nemzetközi labdarúgó-trófeát. A legközelebb ehhez az 1934-es, az 1938-as és az általa rendezett - a magyarok számára fájdalmas emlékű - 1954-es világbajnokságon járt, amikor a negyeddöntőig jutott. A helvétek a legszívesebben mégis az 1994-es egyesült államokbeli vébére emlékeznek, amikor Detroitban Stéphane Chapuisat vezérletével 4:1-re legyőzték az akkoriban Georghe Hagi fémjelezte, erősnek számító Romániát. Előtte, a selejtezők során pedig csoportjukban csak Olaszország előzte meg őket, és maguk mögé utasították Portugáliát, valamint Skóciát. Ennek köszönhetően 1993 augusztusában érte el Svájc eddigi legjobb helyezését a FIFA világranglistáján: egészen a harmadik helyig kapaszkodott fel.
A két házigazda válogatottját egy közös futballemlék is összefűzi: 1954-ben a negyeddöntőben Ausztria 7:5-re legyőzte Svájcot, és ez a vébék történetének legtöbb gólt hozó mérkőzése. A második, holtversenyben, a brazilok 6:5-ös diadala 1938-ban Lengyelország fölött, valamint az az 1982-es meccs, amelyen Magyarország hiába porolta el 10:1-re Salvadort, Belgiummal utána döntetlent játszott, a Maradona vezényelte Argentínától pedig előtte 4:1-re kikapott, s így nem jutott tovább.