London: kamatcsökkentés jön, de csak jövőre
Magyarországon a legutóbbi kamatemelést már nem követi több szigorítás, a következő pénzügypolitikai lépés várhatóan kamatcsökkentés lesz, de csak jövőre, jósolja az egyik vezető londoni befektetési csoport. Az előrejelzés mutatja, hogy a City elemzői közösségében nincs konszenzus: más nagy londoni házak további agresszív szigorításokat valószínűsítenek.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által befektetőknek kiadott napi felzárkózó piaci helyzetértékelések szerdai összeállítása szerint, jóllehet a hétfői, negyed százalékpontos kamatemelésnek jelentős többsége volt a Monetáris Tanácsban, az a tény azonban, hogy kamattartás, sőt kamatcsökkentés is szóba került, jó eséllyel arra utal, hogy "a tagok némelyike egyre érzékenyebb" a forint erősödésére.
A JP Morgan londoni elemzőinek olvasata szerint a kamatemelést kísérő MNB-nyilatkozat előremutató része "végre elismeri" a legutóbbi forinterősödés dezinflációs hatását, mivel arra történik benne utalás, hogy szükséges az általános pénzügypolitikai kondíciók szigorának fenntartása, és nem arra, hogy "pusztán kamatemelések révén tovább kell szigorítani".
Ennek alapján a ház megfelelőnek tartja azt a jóslatát, hogy az MNB – miután az elmúlt három hónapban összesen 1,00 százalékpontos emelést hajtott végre – most hosszabb ideig 8,50 százalékon tartja alapkamatát, és a következő módosítás valószínűleg kamatcsökkentés lesz, 2009-ben.
Más citybeli elemzők ugyanakkor azzal számolnak, hogy az inflációs nyomás miatt a magyar jegybank további, esetleg agresszív emelésekre kényszerül.
A Goldman Sachs (GS) londoni befektetési részlege szerdai kommentárjában megerősítette azt a jóslatát, hogy további kamatemelések várhatók, akkor is, ha a forint erős marad. A GS szerint az általa várt emelések időzítését befolyásolhatja a forint ereje. A ház azonban nem valószínűsíti, hogy a forintfelértékelődés elégséges lesz az inflációs kockázatok ellensúlyozásához, bár "ez rövid távon nem feltétlenül nyilvánvaló".
A Goldman Sachs idézi Király Júliát, az MNB alelnökét, aki előző nap újságíróknak azt mondta: az MNB kitart a szigorú pénzügypolitikai kondíciók fenntartása mellett, ami azonban nem jelent feltétlenül további kamatemelést, ha árfolyamoldalon garantált a dezinfláció.
A GS londoni elemzői szerint ugyanakkor valószínűbb, hogy a forinterősödés csak késlelteti, de nem fogja helyettesíteni teljes mértékben a további kamatemelést. A cég központi forgatókönyve változatlanul az, hogy az MNB a következő három hónapban fél százalékponttal emel, bár "a forint ereje növelheti a késleltetés kockázatát", áll a szerdai londoni elemzésben.
A Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői szerint is további negyed-fél százalékpontnyi kamatemelés valószínű még az idén, ha a költségoldali sokkok súlyosbodnak, vagy ha a belpolitikai környezet hirtelen romlana, ami ismét elriasztaná a befektetőket a kockázatvállalástól. A londoni Dresdner-elemzők várakozása szerint mindazonáltal 2009 elejétől "nagy pénzügypolitikai lazítás" veszi kezdetét Magyarországon.
Az MNB hétfőn végrehajtott negyed százalékpontos kamatemelését az MTI által előzetesen kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és elemző ház – Deutsche Bank, JP Morgan, Crédit Suisse, UBS, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort, Barclays Capital, 4cast – közül nyolc megjósolta.
A kivétel a Merrill Lynch volt, amelynek londoni elemzői a magyar gazdaság gyenge növekedése miatt az eddigi monetáris szigorításokat is rendre fölöslegesnek nevezték elemzéseikben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.