2008. május. 26. 12:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 26. 12:57 Gazdaság

Szlovák jegybankelnök: a korona erősödése visszafogja a növekedést

A szlovák korona erősödése segít az infláció mérséklésében, ugyanakkor kedvezőtlen az export szempontjából és visszafogja a gazdaságnövekedés ütemét - mondta hétfőn Ivan Sramko, a szlovák jegybank elnöke.

Az elmúlt hetekben számos alkalommal állított be rekordot a korona az euróhoz képest a befektetőknek arra a véleményére, hogy a szlovák kormány erős átváltási árfolyamot akar, mielőtt a koronát lecseréli euróra. Pénteken a korona rekord magasan, 31,030/eurón volt.

Sramko a pozsonyi Pravda című naplapnak nyilatkozva nem tett említést arról, hogy milyen átváltási árfolyam lenne szerinte a legjobb. Meglepőnek mondta azonban a korona utóbbi időszakban bekövetkezett drágulását, ami csökkentheti a költségvetés bevételét is.

A korona 3,3 százalékkal drágult az euróhoz képest azóta, hogy május 7-én az Európai Bizottság érettnek nyilvánította Szlovákiát a jövő januárra tervezett csatlakozására az euróövezethez.

A múlt héten a szlovák központi bank igazgató tanácsának az egyik tagja, Ludovit Odor kijelentette: a szlovák gazdaság együtt tud élni azzal, ha a koronát jövőre magas árfolyamon váltják át az euróra a szlovák gazdaság termelékenységének köszönhetően. Szlovákia ugyanakkor arra törekszik majd, hogy július vége felé, amikorra eldöntik a január 1-jén bevezetendő euró/korona végleges árfolyamát, az átváltási árfolyamot se túl magasan, se túl alacsonyan ne állapítsák meg. A túl gyenge koronaárfolyamon történő átváltás inflációs hatású lenne, a túl erős viszont árthat az exportőröknek és lassíthatja a gazdasági növekedést - tette hozzá Odor.

Robert Fico kormányfő az erős átváltási árfolyam híve és az erre utaló megjegyzései is felfelé hajtották az elmúlt időszakban a korona árfolyamát.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.