Deloitte: meggyengült a befektetői bizalom Közép-Európában
A Deloitte legújabb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a globális kockázati tőke- és hitelpiacok eseményei miatt meggyengült a befektetői bizalom – közölte a tanácsadó cég tavaly októberi felmérése alapján csütörtökön.
A Deloitte által végzett felmérést összegző közlemény szerint a bizalom a globális piacokkal párhuzamosan csökkent, romlott – bár a legtöbb válaszadó szubjektív véleménye szerint változatlan maradt – a gazdasági klíma és a hitelfinanszírozás elérhetősége az augusztusi adatokhoz képest, a jövőben pedig kisebb összegű kockázati tőke ügyletekre lehet számítani.
Az index 2007. áprilisában érte el eddigi legmagasabb értékét, 146 pontot, ami októberre 104 pontra csökkent. Ez a Deloitte szerint a globális befektetési hangulatra adott válaszként értelmezhető, ugyanakkor várhatóan nem érinti a régió befektetési aktivitását. A közlemény szerint a felmérés befejezése óta ismét emelkedik a régióban megjelenő kockázati tőke alapok száma, a bankok azonban mára sokkal óvatosabbá váltak, és nagyobb figyelmet fordítanak a kivásárlási lehetőségek alapos átvilágítására. A közép-európai kockázati tőke bizalmi index egy Közép-Európával foglalkozó befektetési szakemberek körében elvégzett kérdőíves felmérésen alapul. Az index a tíz kérdésből álló kérdőív első hét kérdésére adott válaszokból áll össze. Minden időszakra kiszámítják a pozitív válaszok összes pozitív és negatív válaszhoz viszonyított arányának átlaga. Ezt az átlagot hasonlítják az alapidőszakhoz, 2003. tavaszához.
Októberben egyenlő volt az optimista és pesszimista válaszadók aránya. A résztvevők 18 százaléka számít a régió gazdasági klímájának romlására, és ugyanennyien várnak javulást is. Ugyanakkor a résztvevők 64 százaléka nem számít változásra. A válaszadók 46 százalékát azonban jobban aggasztotta a hitelfinanszírozás hiánya – áll a közleményben. A felmérés növekedést mutatott ki az olyan alapok érdeklődésében, amelyek eddig nem vettek részt rendszeresen a közép-európai eseményekben, ez pedig erősödő versenyt jelez. A vizsgálat tanúsága szerint októberben a válaszadók mindössze 9 százaléka számított a gazdasági aktivitás csökkenésére a régióban, ennek háromszorosa várta az aktivitás erősödését, és 64 százaléka vélekedett úgy, hogy ez az érték változatlan marad. A válaszadók 9 százaléka mondta, hogy az eladások, a tőkekivonások aránya emelkedik, ami az augusztusi érték fele. A válaszadók 64 százaléka gondolja úgy, hogy a vételek száma emelkedik majd, ami csak jelentéktelen csökkenés az augusztusi 68 százalékhoz képest. A közlemény szerint Magyarországon a kockázati tőke alapok aktivitása alacsony maradt: az egyetlen jelentős tranzakció a Gulliver csoport KBC Private Equity általi felvásárlása volt.
Közép-Európában egy két éves, erős bizalommal jellemezhető időszakot követően az alapkezelők várhatóan kevésbé lesznek kaphatók szindikált tranzakciókban való részvételre, ugyanakkor nagyobb valószínűséggel fognak a saját befektetéseikre és tranzakcióikra összpontosítani. Mivel megnehezedett az akvizíciós hitelfelvétel, az alapkezelők egyre kevésbé hajlandóak mások döntéseire hagyatkozni – derül ki a felmérésből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.