2008. március. 01. 17:32 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 01. 18:04 Gazdaság

A Malév felmondta a kollektív szerződést

A Malév Zrt. a légitársaság reprezentatív szakszervezeteivel folytatott eredménytelen tárgyalás után - megegyezés hiányában - felmondta a 2000-ben megkötött kollektív szerződést, ami a jogszabályoknak megfelelően még három hónapig, május 31-ig érvényben marad - közölte a légitársaság pénteken közleményben.

A közlemény szerint a  már folyó reMAke program mellett egy piackonform, rugalmas foglalkoztatást biztosító kollektív szerződés kulcsfontosságú a légitársaság jövője szempontjából. Az indokok között szerepel az is, hogy az elmúlt nyolc évben megváltoztak a piaci körülmények és a működési feltételek.

A közlemény hangsúlyozza: a  Malév menedzsmentjének módosítási javaslatai mindenben megfelelnek a magyar és az európai jogszabályoknak és a repülési tevékenységet szabályozó jogszabályoknak, biztonsági és minőségbiztosítási irányelveknek és szabályozásoknak.

Az MTI úgy tudja, hogy a 2000-ben megkötött kollektív szerződésnek volt egy olyan kiegészítése, ami szerint 2008. február 28-ig nem lehetett felmondani. Kollektív szerződés hiányában a Munka törvénykönyve szabályozza az adott vállalkozásnál a munkajogi kérdéseket, ami nem veszi figyelembe a tevékenység végzéséhez szükséges speciális feltételeket. 

A pilótákat tömörítő Hunalpa elnöke, Szentei Péter elmondta, hogy a kollektív szerződés úgynevezett szakági részében, ami a pilóták munka- és pihenőidejét, a besorolási szabályzatot és a fegyelmi eljárási rendet tartalmazza, meg tudtak egyezni. A szakszervezet kompromisszumra törekedett és elfogadta a menedzsment kérését, hogy az eddig évi 750 órában maximált repült időt 850 órára emeljék. A Hunalpa reméli, hogy a folytatódó tárgyalásokon a menedzsment is a megegyezésre törekszik a szakszervezetekkel.

A Malévnál is működő Magyar Polgári Légiszállítási Szövetség (Maplész) egyik ügyvivője, Hortobágyi Ferenc azt mondta, hogy még nem alakították ki közös álláspontjukat. A többi szakszervezet vezetőjét az MTI-nek péntek estig nem sikerült elérnie.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.