2007. november. 27. 11:55 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 27. 11:56 Gazdaság

Üzletemberek: Merkel javítson a kínai kapcsolatokon

Nicolas Sarkozy francia államfő kínai látogatásának gazdasági sikerein felbuzdulva a Pekinggel megromlott kapcsolatok javítására szólították fel Angela Merkel kancellárt a német gazdaság vezetői.

Angela Merkel kancellár és Jürgen Thumann, a német
iparszövetség elnöke. Kínára tekintenek, de máshogyan
© bundeskanzlerin.de
Jürgen Thumann, a német iparszövetség (BDI) elnöke keddi – több más gazdasági szervezet által támogatott – nyilatkozatában konstruktív párbeszédet sürgetett Kínával. Thumann reményét fejezte ki, hogy a német kormány Kína-politikájában a partneri viszonyra, továbbá a kölcsönös tiszteletre való törekvés kerekedik felül.

A kínai-német kapcsolatokban jelentős rosszabbodás állt be azt követően, hogy Angela Merkel kancellár szeptemberben Berlinben fogadta a dalai lámát. A tibeti vallási vezető látogatása miatt Peking több tervezett kétoldalú kormányközi találkozót és gazdasági fórumot is lemondott.

A német gazdaság vezetői az elmúlt időszakban több alkalommal is aggodalmuknak adtak hangot a kétoldalú viszony rosszabbodása miatt. A dalai láma fogadása ugyanakkor a német politikát is megosztotta, s míg a konzervatívok – Angela Merkel kancellárral az élen – az emberi jogok érvényesülésének szükségességére helyezték a hangsúlyt, a koalíciós partner szociáldemokraták – a korábbi irányvonalnak megfelelően – pragmatikusabb, a gazdasági érdekekre erőteljesebben ügyelő magatartást sürgettek.

Német gazdasági körökben nagy figyelmet váltott ki Nicolas Sarkozy hét eleji kínai látogatásának gazdasági eredményessége, az, hogy a vizit idején több mint 20 milliárd euró értékben írtak alá kétoldalú kereskedelmi szerződéseket Pekingben.

Ezt követően látott napvilágot a BDI elnökének nyilatkozata, amelyből egyértelműen kitűnt: a német ipar vezető képviselői azon a véleményen vannak, hogy diplomáciai lépésekre van szükség a kapcsolatok mielőbbi megjavítása, illetve a gazdasági együttműködésben várható hátrányok kiküszöbölése érdekében.

Sajtóértesülések szerint német pénzügyi körökben is növekszik az elégedetlenség a Merkel-kormány Kínával kapcsolatos politikája miatt. Egy tekintélyes német bank meg nem nevezett képviselője a Financial Times Deutschlandnak nyilatkozva azt hangoztatta: természetesen fontos az emberi jogok témaköre, ugyanakkor a német gazdaság érdekei sem hagyhatók figyelmen kívül.

zöldhasú
Hirdetés