2007. november. 23. 09:06 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 23. 08:48 Gazdaság

Pénteken újra drágul az olaj

Pénteken drágult a kőolaj a szabadpiacon, ismét egyértelműen a dollár romlása miatt.

A hét elején elért, új csúcsokhoz képest még kissé olcsóbb a nyersolaj, mert az amerikai stratégiai tartalékok megnyugtatók, nő a pesszimizmus az amerikai gazdasági növekedés jövő évi kilátásai iránt, és az OPEC végre-valahára növeli a termelést.
 
Egyelőre kétséges, hogy az OPEC december 5-i miniszteri értekezletén szó lesz-e a termelés további, hivatalos növeléséről is. Ennek ellentmond az OPEC legutóbbi előrejelzése, amely szerint a világ olajkereslete a korábban vártnál kevésbé nő a mostani negyedévben.
 
Az OPEC legutóbb e hónap elsejével növelte a kitermelési célt a kvótakötelezett tagjai számára, napi 500 ezer hordóval napi 27,25 millió hordóra. Ez nem hozhatott azonnali, tényleges termelésnövelést, hiszen az OPEC tíz, kvótakötelezett tagországa már októberben átlagosan napi 27,28 millió hordóval hozott felszínre. Ez a mennyiség ugyanakkor körülbelül napi 415 ezer hordóval kevesebb volt a tavaly októberinél. Piaci megfigyelők szerint viszont a december 8-ig tartó négy héten már napi 720 ezer hordóval nő az OPEC exportja, beszámítva a nem kvótakötelezett tagországokat is.
 
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is azt jósolta két hete, hogy a világ kőolajkereslete az idén csak 1,2 százalékkal - átlagosan napi 85,76 millió hordóra - nő,  és nem pedig 1,5 százalékkal növekszik, amint az októberi előrejelzésben valószínűsítették. A szerényebbnek várt növekedést a magas árakkal és a világgazdasági növekedés lassulásával indokolták az IEA szakértői.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 97,36 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, a csütörtöki, ünnepnapi üzemszünet után 7 centtel drágább a szerdai New York-i zárónál.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, januári határidőre péntek reggel 94,94 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 44 centtel drágább a csütörtöki zárónál.

Az amerikai referenciafajta szerdán napközben 99,29 dolláros, előtte kedden az északi-tengeri Brent 96,05 dolláros, új csúcsra hágott a legközelebbi határidőre, bár utána, a szerdai záráskor, már mindkettő olcsóbb volt a keddi zárónál. A nyersolaj ára közel jár minden idők abszolút rekordjához: 1980. áprilistól júliusig - az iráni iszlám forradalom után és az 1980. szeptemberben kezdődött, iraki-irán háborúhoz vezető határvillongások súlyosbodása idején - a világpiacon rendszerint legdrágább, amerikai referenciafajta havi megállapított átlagára hordónként 39,50 dollár volt (napi jegyzése csak 1983-ban kezdődött a NYMEX-en). Ez az 1980-as árcsúcs a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) kalkulációja szerint mai áron 101,70 dollárnak felel meg. Ezt tartják általában a modern árrekordnak, habár - szintén a Fed számítása szerint - a kőolaj jóval régebben bizonyára volt ennél drágább is. Az amerikai olajipar hajnalán, 1871-ben az ára évi átlagban hordónként 118,70 dollárt ért el mai dollárra átszámítva a Fed szerint, bár e számítás lábjegyzete szerint kétséges az egybevetés a mai minőségű West Texas Intermadiate fajtával.

Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 809,40 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 6,70 dollárral drágább, mint csütörtökön későn.

zöldhasú
Hirdetés