2007. szeptember. 09. 12:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 09. 12:54 Gazdaság

Megszabadul dolgozóitól a legnagyobb amerikai jelzálog-hitelező

A legnagyobb amerikai jelzálog-hitelező, a Countrywide Financial Corp. 10-12 ezres elbocsátást tervez a következő három hónapban, a gyengülő lakóingatlanpiaci-kereslet és a szigorodó hitelpiaci körülmények miatt. Ez a hitelező teljes alkalmazotti állományának mintegy húsz százaléka.

Az elbocsátások már korábban megkezdődtek, de ezek átfogó mértékét csak most közölték. A munkahely-csökkentéseket főként a jelzálog-ágazatban és az adminisztratív háttérállományban hajtják végre, az a cég banki és biztosítási részlegeit lényegesen nem érinti.

A kockázatos jelzáloghitelek miatt kitört válság nyomán a hitelintézetnek 40 bank adott gyorshitelt, összesen 11 és fél milliárd dollár értékben. A hitelcsomag 70 százalékát csak több mint négy év után kell csak törlesztenie, egy éven belül nincs visszafizetési kötelezettsége a hitelező bankok felé, így lehetősége lesz magához térni a válság következményeiből.

A CF, amely csak elsőosztályú jelzáloghitelek nyújtásával foglalkozik, bejelentette, hogy hitelezési tevékenységét megszigorítja. A kockázatos hiteleket folyósító amerikai intézetek közül már több csődbe ment, nem kizárt, hogy a csődhullám az elsőosztályú jelzálog-kölcsönöket nyújtó intézetek között is áldozatokat szed. 

A Moody's hitelminősítő a válság nyomán egyszerre három fokozattal, még éppen befektetői szintűre rontotta le a Countrywide adósságát.

Az EU gazdasági és pénzügyi biztosa szerint az uniós növekedést nem befolyásolja jelentősen az amerikai jelzálogpiaci válság. Joaquín Almunia, aki a hétvégén egy olaszországi gazdasági fórumon, Cernobbióban nyilatkozott a válság hatásaival kapcsolatban, elmondta: véleménye szerint az idén az európai gazdaságban nem lesz erősen érezhető a jelzálogpiaci válság nyomán fellépő piaci turbulencia, Európa számára a központi gazdasági forgatókönyv továbbra is egy világos fellendülés forgatókönyve.

"Ha a pénzügyi piacokon a zavarok továbbra is fennállnak, ha csökken a hitel, ennek következményei lesznek a reálműködésben is, de nem rövid távon, valószínűleg inkább középtávon, 2008-tól és később" - jelentette ki a biztos. Ugyanakkor hozzátette, hogy egyelőre túl korai a válság teljes hatását értékelni. Mint mondta, az amerikai növekedést illetően lehetséges, hogy az idei és a jövő évre a növekedési kilátásokat lefelé kell módosítani, de véleménye szerint az amerikai gazdaság nem jut el a recesszió szintjére.
    

zöldhasú
Hirdetés