Csökkent az OMV profitja
Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat csütörtökön 882 millió eurós adózott eredményt jelentett az első félévről, 2 százalékkal kevesebbet a tavalyi első félévi 904 milliónál, a kisebb romániai termelés miatt, amelyet a második negyedévben sikerült stabilizálni.
Rontotta az eredményt a második negyedévben az egy évvel korábbinál kissé alacsonyabb olajár, a gyenge dollár és az erős román lej is. A beszámolóban megismételték, hogy az OMV továbbra is "strukturált megbeszélések" híve a Mollal.
Az üzemi eredmény 8 százalékkal 1,074 milliárd euróra csökkent a tavalyi első félévi 1,162 milliárdhoz képest. A nettó bevétel 3 százalékkal 9,176 milliárd euróra emelkedett 8,944 milliárdhoz képest. A csoport olajtermelése 5 százalékkal 29,4 millió hordóra csökkent - ezen belül a román Petromé 6 százalékkal 16,9 hordóra apadt, és ecuadori vagyoneladás és venezuelai szerződésmódosítás is rontotta a termelési eredményt.
A csoport átlagosan 57,02 dolláros nyersolajárat ért el hordónként, 2 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Mindennek hatását a bevételben ellensúlyozta a finomítási haszonrés 28 százalékos növekedése, a feldolgozott mennyiség 6 százalékos csökkenése és a feldolgozott olajtermékek értékesítésének 7 százalékos visszaesése ellenére, három osztrák finomító leállása és a fűtőolaj rendkívül csekély kereslete miatt.
Az OMV földgáztermelése 1 százalékkal nőtt, az értékesítés 15 százalékkal 6,55 milliárd köbméterre csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A Petromé földgáztermelése 3 százalékkal 2,9 milliárd köbméterre csökkent, értékesítése 12 százalékkal 2,76 milliárd köbméterre nőtt. Földgázból az OMV csoport teljes bevétele 90 százalékkal 1,462 milliárd euróra ugrott, új részesedés (EconGas) első szerepeltetése miatt a csoportmérlegben, és a logisztikai tevékenység bővülése miatt.
A román Petrom 389 millió eurót, az egy évvel korábbinál 30 százalékkal kevesebbet tett hozzá a csoport üzemi eredményéhez az olajtermelésben. A feldolgozásban a Petrom üzemi eredménye 18 százalékkal 113 millió euróra csökkent.
A kőolaj-kitermelés üzemi eredménye csoportszinten 19 százalékkal 863 milliárd euróra csökkent, a feldolgozás és a termékértékesítés üzemi eredménye azonban 31 százalékkal 123 millió euróra emelkedett. A földgáz üzletág üzemi eredménye 99 százalékkal 121 millió euróra nőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.