Az OMV 2010-ben kezdené az iráni olajkitermelést
Az osztrák OMV várhatóan 2010-ben kezdi meg a kőolajkitermelést Iránban a Mehr kőolajmezőn. Az OMV igazgatósági tagja, Helmut Langanger tájékoztatása szerint a feltárást az idei év vége fel megkezdik. A cél napi 40 ezer hordó kőolaj kitermelése.
Langanger szerint jól haladnak a földgázkitermelési együttműködés előkészületei is. Az OMV és az iráni National Iranian Oil Company (NIOC) április végén írt alá szándéklevelet egy átfogó földgázügyletről. A megállapodás értelmében az OMV bekapcsolódik az iráni földgázkitermelésbe, közreműködik cseppfolyós földgáz előállításában, illetve cseppfolyós földgázt fog importálni Iránból.
A megállapodásról annyit közöltek, hogy az OMV a South Pars gázmező egyik kitermelési szakaszában lesz részes. A South Pars gázmező - együtt a Katarba átnyúló North Field gázmezővel - a világ legnagyobb ismert gázlelőhelye, készlete összesen mintegy 221 milliárd hordó olajegyenérték, és ebből 85 milliárd hordónyi Iránban fekszik.
Irán területén található a világ második legnagyobb földgázkincse Oroszország után, termelése azonban politikai okokból, gazdasági szankciók, valamint kivitelezési késlekedések miatt elmarad a lehetséges mértéktől és szakértők nem is tartják túl valószínűnek, hogy egy évtizeden belül jelentősebb exportőrré fejlődhetne fel.
Irán hatalmas olaj és gázkészletei nagy vonzerőt fejtenek ki a külföldi energiaipari vállalatokra még a meglehetősen magas politikai kockázat mellett is. Az Egyesült Államok ugyanakkor arra ösztökéli szövetségeseit, hogy ne hajtsanak végre fejlesztési beruházásokat Iránban és ezzel kényszerítsék nukleáris fejlesztési programjának feladására. Washington az OMV-t is élesen bírálta az OMV tervezett iráni földgázügyletét, amelyben viszont sem az Európai Unió, sem az osztrák külügyminiszter nem lát semmi kivetnivalót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.