2007. május. 12. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 12. 13:36 Gazdaság

Naponta 100-300 ezer hordónyi olaj tűnik el Irakban

Naponta 100-300 ezer hordónyi hivatalosan termelt olaj tűnik el nyomtalanul Irakban, feltehetően a korrupció és a csempészet útvesztőiben – írta a The New York Times internetes kiadása a washingtoni kormánynak készülő jelentésére hivatkozva.

A jelentés megállapítja, hogy ezzel, hordónkénti átlag 50 dolláros árat számítva, naponta 5-15 millió dollár kár éri az iraki gazdaságot. A tekintélyes lap úgy véli, hogy a jelentés megállapításai megerősíthetik azokat a feltételezéseket, hogy a csempészek, a lázadók, különösen a Dél-Irakban harcoló síita milíciák és a korrupt hivatalnokok az iraki olajipar jelentős szeletét tartják ellenőrzésük alatt.

Ugyanakkor a feltűnően nagy számok alapján az sem zárható ki, hogy Irak egyszerűen felfújta olajtermelésének adatait, amelyet jelenleg naponta mintegy 2 millió hordóra becsülnek. A lap által idézett külügyi tisztviselő közölte, a magyarázatok közé sorolható a szakmai hozzá nem értés és a szabotázs egyaránt. A tisztviselő szerint az olaj „jó fizetőeszköz lehet” a síita fegyveres csoportoknak, amelyek így teremthetik meg az amerikaiak elleni merényletek vagy a szunniták elleni támadások anyagi fedezetét. Az amerikai napilap úgy tudja, hogy a jelentést végleges változatában a jövő héten teszi közzé a kormány.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.