2007. május. 12. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 12. 13:36 Gazdaság

Naponta 100-300 ezer hordónyi olaj tűnik el Irakban

Naponta 100-300 ezer hordónyi hivatalosan termelt olaj tűnik el nyomtalanul Irakban, feltehetően a korrupció és a csempészet útvesztőiben – írta a The New York Times internetes kiadása a washingtoni kormánynak készülő jelentésére hivatkozva.

A jelentés megállapítja, hogy ezzel, hordónkénti átlag 50 dolláros árat számítva, naponta 5-15 millió dollár kár éri az iraki gazdaságot. A tekintélyes lap úgy véli, hogy a jelentés megállapításai megerősíthetik azokat a feltételezéseket, hogy a csempészek, a lázadók, különösen a Dél-Irakban harcoló síita milíciák és a korrupt hivatalnokok az iraki olajipar jelentős szeletét tartják ellenőrzésük alatt.

Ugyanakkor a feltűnően nagy számok alapján az sem zárható ki, hogy Irak egyszerűen felfújta olajtermelésének adatait, amelyet jelenleg naponta mintegy 2 millió hordóra becsülnek. A lap által idézett külügyi tisztviselő közölte, a magyarázatok közé sorolható a szakmai hozzá nem értés és a szabotázs egyaránt. A tisztviselő szerint az olaj „jó fizetőeszköz lehet” a síita fegyveres csoportoknak, amelyek így teremthetik meg az amerikaiak elleni merényletek vagy a szunniták elleni támadások anyagi fedezetét. Az amerikai napilap úgy tudja, hogy a jelentést végleges változatában a jövő héten teszi közzé a kormány.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.