2007. augusztus. 11. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 11. 15:03 Gazdaság

Ciánmentesen is működhetne a verespataki aranybánya?

Alternatívát kell nyújtani a verespataki bányászoknak, hiszen ciánmentes bányászati technológiák is léteznek, de a település számára a falusi turizmus és általában az idegenforgalom is megoldást nyújthat - fejtette ki Bogdan Olteanu, a román képviselőház elnöke.

A politikust a Ziua de Cluj című kolozsvári napilap szombati száma idézte. A lap Olteanut a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román vegyes vállalat aranybányatervének nyílt ellenzőjének nevezte. A román házelnök nemrég Chilében találkozott egy ott élő, bányászati kutatásokat végző román tudóssal, aki azt állítja, hogy a verespataki aranykitermelés ciántechnológia alkalmazása nélkül is lehetséges.

"Remélem, elhozza majd Romániába is ezt a technológiát, hogy felkínáljuk a verespataki bányászoknak a ciánmentes bányászati lehetőséget is" - fogalmazott Olteanu. Meggyőződése, hogy a faluturizmus mellett a látogatók érdeklődését a Kirnyik-hegyben feltárt kétezer éves római kori bánya önmagában is felkeltheti. Nem ért egyet azzal, hogy ezt megsemmisítsék, hiszen például Franciaországban most éppen arra gyűjtik a pénzt, hogy egy ehhez hasonló bányát ássanak ki idegenforgalmi látványosság céljából.

Olteanu közölte: hamarosan Verespatakra látogat, hogy alternatív megoldásokat ajánljon a helyieknek. Szerinte azt nem teheti meg a román állam, hogy megtiltja a cián használatát, ugyanakkor semmilyen egyéb lehetőséget nem kínál fel az ott élő embereknek.

Jelenleg a román környezetvédelmi minisztérium vezetése alatt álló szakértői bizottság tanulmányozza az Európa legnagyobb külszíni bányáját tervező beruházás környezeti hatástanulmányát. Ez a testület tesz majd javaslatot a kormánynak, hogy megkaphatja-e az RMGC a kitermelési engedélyt vagy sem, majd a kabinetnek kell meghoznia a végső döntést. Ez akár már ősszel is megszülethet.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?