Ciánmentesen is működhetne a verespataki aranybánya?
Alternatívát kell nyújtani a verespataki bányászoknak, hiszen ciánmentes bányászati technológiák is léteznek, de a település számára a falusi turizmus és általában az idegenforgalom is megoldást nyújthat - fejtette ki Bogdan Olteanu, a román képviselőház elnöke.
"Remélem, elhozza majd Romániába is ezt a technológiát, hogy felkínáljuk a verespataki bányászoknak a ciánmentes bányászati lehetőséget is" - fogalmazott Olteanu. Meggyőződése, hogy a faluturizmus mellett a látogatók érdeklődését a Kirnyik-hegyben feltárt kétezer éves római kori bánya önmagában is felkeltheti. Nem ért egyet azzal, hogy ezt megsemmisítsék, hiszen például Franciaországban most éppen arra gyűjtik a pénzt, hogy egy ehhez hasonló bányát ássanak ki idegenforgalmi látványosság céljából.
Olteanu közölte: hamarosan Verespatakra látogat, hogy alternatív megoldásokat ajánljon a helyieknek. Szerinte azt nem teheti meg a román állam, hogy megtiltja a cián használatát, ugyanakkor semmilyen egyéb lehetőséget nem kínál fel az ott élő embereknek.
Jelenleg a román környezetvédelmi minisztérium vezetése alatt álló szakértői bizottság tanulmányozza az Európa legnagyobb külszíni bányáját tervező beruházás környezeti hatástanulmányát. Ez a testület tesz majd javaslatot a kormánynak, hogy megkaphatja-e az RMGC a kitermelési engedélyt vagy sem, majd a kabinetnek kell meghoznia a végső döntést. Ez akár már ősszel is megszülethet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.