2006. október. 04. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 04. 17:03 Világ

Verespatak: az EU a szabályok betartására figyelmeztet

Az Európai Bizottság a román hatóságokkal folytatott kommunikációja során folyamatosan hangsúlyozta, hogy a verespataki (Rosia Montana) aranybánya-projekt során az összes vonatkozó uniós jogszabályt megfelelőképpen figyelembe kell venni - emelte ki Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos abban a hivatalos válaszban, amelyet Hegyi Gyula (MSZP) európai parlamenti képviselő kérdéseire adott.

Hegyi a beruházó kanadai cég hatástanulmányát értékelve úgy vélte, megalapozott a gyanú, hogy a verespataki aranybánya megnyitása ellentétes lenne több uniós jogszabállyal. Ezzel kapcsolatban - a Greenepeace nemzetközi környezetvédő szervezettel együttműködve - azt kérdezte Dimasztól, sérti-e a verespataki aranybányászati projekt a felszín alatti vizek védelméről, illetve a hulladéklerakókról szóló uniós irányelvet. Válaszában Dimasz kiemelte, hogy a bizottság folyamatosan hangsúlyozta Bukarestnél az összes vonatkozó uniós jogszabályt figyelembe vételét.

A bizottság arra is felhívja a figyelmet, hogy a fent említett jogszabályokon túl a beruházónak be kell tartania a katasztrófákat megelőzni kívánó irányelvet, illetve a bányászati hulladékról a közelmúltban elfogadott irányelvet, melynek végleges változatába Hegyi Gyula több módosító indítványa is bekerült.

Dimasz megállapította hogy, a verespataki projekt a felszín alatti vizek védelméről irányelv hatálya alá tartozik, mely megtiltja a cianidok közvetlen kibocsátását, és előírja a közvetett kibocsátások megakadályozását. Kiemelte, hogy a román hatóságok hatásköre a beruházó cég által benyújtott környezeti hatásvizsgálat értékelése és annak megítélése, hogy az engedélyezés összhangban áll-e az a fent említett irányelvekkel vagy sem. Abban a pillanatban pedig, amikor Románia az EU tagjává válik, az Európai Bizottság közbeléphet a jogsértések megakadályozása érdekében.

A fentiek tükrében Hegyi Gyula felszólítja a román hatóságokat, hogy az engedély elbírálásakor a legszigorúbban tartassák be az említett uniós környezetvédelmi irányelveket - szerdán az MSZP EP-delegációja.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.