A Nestlé az élelmiszerek tartós drágulását jósolja
Az élelmiszerárakra jelentős és tartós emelkedés vár a növekvő kínai és indiai kereslet miatt, és azért is, mert egyre több termőterületen termesztenek bioüzemanyag előállítására szánt növényeket, mondta a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalata, a svájci Nestlé elnöke, Peter Brabeck a Financial Timesnak.
A kukorica 60 százalékkal, a búza 50 százalékkal drágult az utóbbi tizenkét hónapban a világpiacon, és a cukor, a tej és a kakaó ára is emelkedett, emlékeztetett a brit gazdasági lap pénteken. Nemzetközi piacfigyelő szervezetek a héten 20-50 százalék közötti drágulást jósoltak az élelmiszereknek a következő tíz évre.
Egyes elemzők azonban úgy vélik, hogy a bioüzemanyag-termelés hatását sokan eltúlozzák. „Középtávon el fog múlni a bioüzemanyag-hatás, mert a termelők kevesebb alapanyagot igénylő technológiákat dolgoznak ki, illetve a növények nem ehető részeit használják fel” – idézte az újság a londoni Capital Economics intézet vezető nemzetközi közgazdászát, Julian Jessopot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.