2007. június. 18. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. június. 17. 21:04 Gazdaság

Befektetési tanácsok június második felére

A héten érdekes fordulatot vett a piac: már korábban is lehetett érzékelni a hangulatváltozást, de nem gondoltuk, hogy ilyen viharos gyorsasággal le is játszódik az a folyamat, amely a carry trade befektetési irányának változását jelenti.

Az európai és amerikai kötvényhozamok emelkedése azt eredményezte, hogy a szűkülő kamatkülönbözet miatt egyre inkább a nulla kockázatúnak tekintett amerikai kötvényekbe áramlik a pénz. A feltörekvő piacok kissé háttérbe szorultak ebben az időszakban. Itt sem volt különösebb gond, hiszen az előző heti minikorrekciót könnyedén kiheverték a piacok, de a növekedés üteme ismét lassult.

Devizapiac. Az amerikai növekedési ütem csökkenésével korábban mindenki azt várta, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED a kamatvágás eszközéhez nyúl, de a magas foglalkoztatottság és a kiáramló munkabértömeg okozta inflációs nyomás megköti a jegybankárok kezét a tengerentúlon.



A kötvények hozamai emelkedtek, hiszen a továbbra is magas kamatszint mellett hosszú időn keresztül jó megtérülést jelent az amerikai államkötvények vásárlása. Ennek okán a beinduló kereslet a tízéves amerikai kötvényhozamot 5,3 százalékról lenyomta 5,20-5,25 százalékig, de még mindig látnak fantáziát a befektetők ezekben az adósságpapírokban. Ma azt látjuk, hogy az egyéves csúcsokra kerülő hozamok ideális befektetési lehetőséget kínálnak. A – minimum tízéves – amerikai államkötvények vétele éves távon 6-6,5 százalékos köztes hozamot is eredményezhet, ami annak fényében különösen figyelemre méltó, hogy a dollár az euróval és a forinttal szemben is relatíve alulértékelt, ha a történelmi adatsorokat áttekintjük. Ezen kívül támogatást jelenthet a kötvényeknek a vállalati eredmények csökkenő trendje, hiszen a csökkenő nyereségek előbb-utóbb részvényeladásokat fognak okozni a tengerentúli piacokon.

A következőkben tehát a dollárnak a többi vezető devizákkal szembeni stagnálására/erősödésére számítunk, így ajánlásunk ma a dollár és az amerikai államkötvények vásárlása.



A forint némileg erősödött ugyan az elmúlt napokban, de a trend egyértelműen a gyengülés irányába mutat. Tisztán látható, hogy a 250-es szint immár ellenállásként viselkedik, de rövidtávon előfordulhat ennél a szintnél erősebb forint is. Ennek az az oka, hogy a sáveltörlésről szóló találgatások, a változó MNB-vezetés és a régiós hatások mind az erősödést támogatják. Fundamentálisan nem indokolt a 250-es szintnél erősebb forint, de minél rövidebb periódusokat vizsgálunk, annál nagyobb az esély arra, hogy a pillanatnyi árfolyam nem tükrözi a fundamentumok várható alakulását. Ajánlásunk a hazai fizetőeszköz erősödése esetén a dollár vásárlása.

A legrövidebb futamidőket is csak tartásra javasoljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. Az európai és amerikai kötvény-hozamemelkedésben a főszerepet a jegybanki alapkamatok játszották. A FED nem nyúlhat a kamatokhoz, amíg a béroldali inflációs nyomás nem enyhül, miközben a gazdasági növekedés jelentősen lassuló tempót mutat. Ez könnyen elvezethet a stagfláció állapotához, ahol a jegybanknak szinte semmi eszköze nem marad feladatai ellátására, így hosszasan eltarthat a nulla növekedés melletti relatíve magas infláció.

Az amerikai államkötvények pillanatnyilag alulárazottak, amit az a heves piaci reakció is mutat, hogy az inflációs adat megjelenésekor (pénteken) azonnal 0,1 százalékot esett a hozamszint. Pedig a várt érték feletti inflációt jeleztek a számok, csak a hektikus áralakulású termékek nélkül számolt úgynevezett maginfláció csökkent. Tovább színezi a helyzetet, hogy az infláció mértéke 2005 szeptembere óta a legmagasabb szintet érte el. A szintén pénteken publikált folyó fizetési mérleg adata a vártnál kisebb hiányt mutat ugyan, de a hiány mértéke így is ijesztő: az első negyedévben 192,6 milliárd dollárt ért el. Ezek után nem nehéz belátni, hogy az utóbbi napokban is jelentősen emelkedő államkötvények az USA-ban már túladott piacot jelentettek, így vásárolni érdemes ma az amerikai államkötvényeket.

Az európai kötvények kevésbé hektikusan mozogva, de követik amerikai társaikat, így itt is relatíve magas hozamszintek alakultak ki, de nem szabad elfelejteni, hogy az öreg kontinensen további kamatemelésekre számíthatunk, ha hiszünk (s miért ne tennénk?) az Európai Központi Bank (ECB) vezető tisztségviselői nyilatkozatainak.



A hazai hozamok visszarendeződése oda vezetett, hogy a két-három hónappal ezelőtti szintek tértek vissza, ami azt jelenti, hogy 15-30 bázispontos emelkedést ért el a piac, ami a fejlett piaci hozamemelkedésekkel magyarázható. A hazai makrogazdasági adatok, valamint az események ezúttal sem befolyásolták az árak alakulását. Mivel a fejlett piacokon belül Európában a hozamok stagnálására, enyhe emelkedésére számítunk, ma nem ajánljuk vételre a hazai kötvényeket, a legrövidebb futamidőket is csak tartásra tudjuk javasolni.

Részvénypiac. A részvénypiacokon végigsöprő minikorrekció nálunk is nagyobb hullámokat vetett, de alapvetően nem változott a trend, továbbra is emelkednek az árak.



A hét elején a kis kapitalizációjú részvények voltak erősek, de a hét második felére a „nagypapírok” is jelentős emelkedést mutattak. Itt kivétel a Richter, amely egy leminősítés után erős eladói nyomás alá került. Péntekre már 35 200 forinton is forgott a gyógyszergyári papír, így lassan itt az ideje vásárolni. Itt fontos, hogy sávosan kell a vételeket végrehajtani, mivel az eladási hullám eltarthat még, bár ez ma nem látszik valószínűnek.

Az OTP erősnek mutatkozik, a korrekció után történelmi magasságokba került a jegyzés, de ma nem látható, hogy merre tovább; nem kizárt egy újabb korrekció. Csakúgy, mint a Mol esetében, amelynek árfolyamát Medget Rahinkulov vásárlásai a korrekcióban is jó szinten tartották. Ami viszont különösen érdekes, az a Mtelekom, hiszen osztalék alapján árazott részvényként akkor emelkedett, amikor a hozamok emelkedőben vannak. Az igaz, hogy a szinergiák jobb kihasználása, a létszámleépítés növeli a távközlési cég eredményességét, de ez a mérték – a hozamok ilyetén változása mellett – nem tűnik indokoltnak, így itt eladást javasolunk. A kisebb papírok közül a Rába és a Fotex volt érdekes, hiszen mindkét részvény kereskedése egy új ársávba került. Itt most erőgyűjtés folyik a további emelkedéshez, de ehhez most újabb jó hírek, vagy legalább a teljes piac erőteljes emelkedése szükséges. Itt a gyűjtést javasoljuk, szintén sávos vétel formájában.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: 3 H. tartás (HUF), amerikai kötvények (USD) vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: eladás

- Egyéb feltörekvők: Latin-Amerika vétel/tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás/kivárás

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, Latin-Amerika részvény alapok


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.