Befektetési tanácsok június közepére
A mai bizonytalan helyzet ellenére az emelkedő trend korrekciója zajlik és nem trendfordulónak vagyunk tanúi. A továbbiakban sem számítunk arra, hogy a hazai fizetőeszköz jelentősen erősödne, így ma a forint alapú termékeket nem javasoljuk befektetésre.
Korábban többször volt olyan helyzet a piacokon, hogy az elemzők és a befektetők jó része azt gondolhatta, vége van a hosszas piaci emelkedésnek, melyet az olcsó hitellehetőségek gerjesztettek. A félelmek mindig akkor erősödtek fel, amikor a kínai piaci hangulat romlott, vagy az Egyesült Államok gazdaságáról érkeztek kedvezőtlen hírek. De lassan megszokhattuk, hogy a kínai kormányzat igyekszik hűteni a kedélyeket, és fokozatos lépésekkel akarja megakadályozni a tőzsdei buborék kialakulását, az Egyesült Államok gazdasága pedig minden jel szerint nem csúszik a recesszió állapotába. Tehát a mai helyzet nem indokolja a pici árak esését, legalábbis ami a fundamentális tényezőket illeti.
De a piac árak alakulása – rövidtávon - nem feltétlenül követi a fundamentumokat. Az történt ugyanis, hogy a kamatok oldaláról érkeztek olyan impulzusok a piacra, amik a piaci árak esését idézték elő. Az optimizmus hirtelen elszállt, a befektetők elbizonytalanodtak. A fejlett piaci kamatok további emelkedése miatt a gazdasági növekedést negatív irányba terelheti, de nem szabad elfelejteni, hogy a kamatok emelkedése nem változtat a jen és a svájci frank kamatelőnyén. Így a mai bizonytalan helyzet ellenére azt mondhatjuk, hogy az emelkedő trend korrekciója zajlik és nem trendfordulónak vagyunk tanúi.
Devizapiac. A devizapiacon az EUR/USD változása nem volt olyan mértékű, hogy ez jelentős változásokat idézett volna elő, ezúttal az USD/JPY és az EUR/JPY vonta magára a figyelmet. Itt ugyanis a yen a korábbi egyértelmű gyengülő trendje szintén korrekciót mutat, ami annak köszönhető, hogy a feltörekvő piaci befektetések iránti bizalom kismértékben csökkent.
Ez nem jó jel, hiszen a feltörekvő piacokra áramló spekulatív tőke mozgási irányának megváltozása jelentős eséseket idézhet elő. De – mint a bevezetőben említettük – a kamatkülönbözet egy esetleges japán kamatemelés esetén sem változik, hiszen Európában a korábbinál magasabban tetőző kamatszinteket várunk. Az amerikai kamatszintek átmenetileg erősödhetnek, de további alapkamat emelésre nem számítunk, hiszen ez túlzott mértékben visszafogná az amúgy is gyenge konjunktúrát.
A dollár kissé gyengült ebben a környezetben, de a továbbiakban az egyre attraktívabbá váló kötvényhozamok okán jelentősebb tőkebeáramlásra számítunk az Egyesült Államok irányába, így 1,35-ös szint alatti EUR/USD-re várunk. Ebből következően ma a dollár vételét tartjuk hatékony befektetési stratégiának.
A hazai piacon azt láthattuk, hogy a HUF rég nem látott szintekre került mind az EUR, mind az USD-val szemben, ami a térségben uralkodó trendnek megfelelő folyamat. Péntekre már négyhavi mélypontra került a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, míg a dollár esetébe öthavi mélypontot könyvelhettünk el. A továbbiakban sem számítunk arra, hogy a HUF jelentősen erősödik, így ma a forint alapú termékeket nem javasoljuk befektetésre.
Ugyanakkor a további gyengülés is limitált, hiszen a korábban említettek szerint ma a piacon korrekció zajlik, de nem trendforduló. Ebből következik, hogy a devizapozíciók további építését sem javasoljuk EUR-ban, mivel az árfolyamhatástól a továbbiakban – legalábbis rövid távon – nem várunk jelentős többlethozamot.
Kötvénypiac. A kötvénypiacokon a hozamok emelkedését láthattuk a héten, ami annak a következménye, hogy az Európai Központi Bank (ECB) további kamatemelésekre is kész annak érdekében, hogy megőrizze az árstabilitást, így év végére már 4,5 százalékra emelkedhet az európai alapkamat. Érdekes, hogy az USA-ban is emelkedtek a hozamok, holott ott további kamatemelésre nem számíthatunk, mivel inflációs nyomást okoz ugyan a bérkiáramlás, de a gazdasági növekedés alacsony. Ebből könnyen lehet egy stagflációs periódus (nulla növekedés – relatív magas infláció mellett), ami az aggodalmakat csak fokozza, mert a befektetéseknek ez az állapot nem kedvez és sokáig eltarthat, mire a gazdaság kikerül ebből az állapotból.
Ma mégis úgy tűnik, hogy ezek a félelmek túlzottak. Nem fog bekövetkezni stagnáló gazdasági állapot, mivel a feltörekvő piacokon a reálgazdasági folyamatok továbbra is biztatóak és ebben a folyamatban továbbra sem látunk olyan tényezőket, ami miatt ez a folyamat elakadna. Az amerikai és általában a fejlett piac stagnálása nem jelenti azt, hogy a feltörekvő országok is nulla növekedési szintre kerülnének, mivel a termelés fokozatos kihelyezése, az újabb beruházások nem állnak le ebben a periódusban sem. Az persze tény, hogy a pénz- és tőkepiacok szokás szerint – rövidtávon túlreagálják az eseményeket, így a korábban gondolt korrekciónál akár nagyobb esés is bekövetkezhet.
Ebből következik, hogy az Egyesült Államokban nem számítunk további hozamemelkedésre, így az itteni kötvénybefektetéseket kedvező célpontnak találjuk. Ezúttal a feltörekvő piacokon tartózkodnánk a komolyabb kötvény-befektetésektől, míg Európában egyenesen a kötvény típusú instrumentumok eladását javasoljuk.
Jól látható, hogy a hazai piac is lekövette a nemzetközi eseményeket, hiszen a fejlett piaci hozamok emelkedése a kockázati felár csökkenését idézte elő, miközben a fejlődő piacok iránti bizalom csökkenőben van. Az, hogy a hosszú kötvények hozamai emelkedtek, elsősorban azt mutatja, hogy ezúttal sem a hazai makrogazdasági helyzet okozta a piaci változásokat, hanem a globális tőkeallokációs folyamatok változásai. Ma a kivárást javasoljuk, a likviditási helyzet fenntartása okán csak a legrövidebb (3 hónap) állampapírok tartását tartjuk indokoltnak.
Részvénypiac. A részvénypiacokon jelentősen emelkedett a volatilitás, ami annak köszönhető, hogy a befektetők egy része ma már nem hisz abban, hogy az emelkedés tovább tart, így zárják pozícióikat, viszont több befektető bizalma töretlen, így gyorsan vissza is emelkednek az indexek, de fontos kiemelni, hogy a lokális csúcsok egyre alacsonyabb szinteket mutatnak, így a piacok túljutottak a korábbi emelkedési perióduson.
Itt jön a gyakori kérdés; ez egy trend kezdete, vagy egy korrekció? Ha trend kezdete, akkor short pozíciókat kell nyitni, de legalábbis el kell adni a részvényeket, míg a korrekció esetén a belépési pontokat kell keresni. Véleményünk szerint korrekciót látunk, de a belépési pontokat még nem értük el, a kivárás lehet a legjobb módszer arra, hogy az utóbbi időszak – nem kevés - nyereségeit megőrizzük.
Jelentős változások zajlanak le az európai piacokon, hiszen a nagy emelkedések időszaka valószínűleg megállt, mert a kamatok további emelkedése már visszavetheti a profitokat. Az elemzők most azzal számolnak, hogy a deviza keresztárfolyamok változásait már hatékonyan kezelni tudó vállalatok - a növekvő kamatok miatt - csökkenő ütemű nyereségbővülésről számolnak be a jövőben. Itt persze nagy kérdés az, hogy a növekedési ütem csökkenése meddig tart. Itt sem vagyunk pesszimisták, véleményünk szerint ez egy rövid átmeneti periódus lesz, de itt is a piac túlzó reakciójára számítunk. Ezért ma az európai részvénybefektetéseket nem preferáljuk.
Jól látható, hogy a BUX esetében a 27 000-es szinten „elfogyott a levegő”, innen már egyenes út vezetett a 26 000-es szint irányába. Ugyanakkor fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a hazai piac a 2006-os záró értékét csak április közepén volt képes meghaladni, így – 27 000 pontos BUX értékkel számolva – a 2007 évi teljesítmény nem éri el a 10 százalékot.
Ezért ma – a feltörekvő piacokat tekintve – a BÉT lemaradónak tekinthető, tehát a korrekció mértéke is korlátozottabb kell, hogy legyen, mivel a külföldi spekulatív tőke szerepe nem nőtt olyan mértékben, mint általában a feltörekvő piacok egészén. Ebből az következne, hogy már a belépési pontokat kellene keresnünk, de a technikai elemzés és az általános piaci hangulat nem ezt mutatja. Így ma a kivárást tudjuk javasolni. A meglévő papírokat érdemes eladni, de azzal a tudattal, hogy alacsonyabb szinteken ismét vissza kell szállni, addig is érdemes „szárazon tartani a puskaport”! Ma türelmesnek kell lennünk, mert most olyan helyzetben vagyunk, hogy nagy dolgok dőlhetnek el!
Állampapír piac:
- állampapírok: 3 hónap tartás (HUF), amerikai kötvények (USD)
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: tartás
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: Latin-Amerika vétel/tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás/kivárás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, Latin-Amerika részvény alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.