Befektetési tanácsok június elejére
A hazai piacon jól látható, hogy a korábban tapasztalt hozamcsökkenés megállt, trend nélküli kereskedés folyik a piacon. A forint három hónapja nem látott szinteken mozog az euróval szemben. Ám a részvénypiacok továbbra is jó teljesítményt nyújtanak.
A piacok az elemzők és a stratégák várakozásai ellenére új és még újabb csúcsokat döntenek.A minden piaci szegmensben jelentkező tendencia a devizapiacokon az EUR/JPY árfolyamváltozásaiban, a kötvénypiacokon a feltörekvő piaci kötvények hozamaiban, illetve a részvényeket tekintve az Egyesült Államokban, ezzel együtt globálisan jelentkezik. Kivételt képez – érdekes módon – a kínai részvénypiac, ahol jelentős árfolyameséseket láthattunk, de ennek hatósági árintézkedés az oka, ugyanis a részvényvásárlási illetéket duplájára emelte a kínai központi kormányzat. Ez a külföldi befektetőket nem rázta meg, hiszen ez kizárólag a hazaiakat érinti, akik a Sanghaji tőzsdén kereskednek. A külföldiek számára is elérhető kínai piacok más utat járnak már egy jó ideje.
Devizapiac. A devizapiacokon a dollár erősödése jellemezte a kereskedést, de a legfrissebb makrogazdasági adatok (első negyedéves GDP emelkedés) lehűtötték a kedélyeket. A rég nem látott 0,6 százalékos mértékű növekedés alacsonyabb szintet jelez, mint az előzetesen számított adat, így most ismét a recessziótól való félelem került előtérbe. Emellett viszont az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatvágása is „érik”, hiszen amennyiben a bérinflációs nyomás csökken a központi bank azonnal kész csökkenteni az irányadó kamat mértékét.
Várakozásaink szerint a dollár további erősödésére nem számíthatunk, annál is inkább, mivel az EUR/USD kamatkülönbözet csökken, hiszen az Európai Központi Bank (ECB) kamatemelése(i) elkerülhetetlenek a mai helyzetben. Az európai kamatszint emelkedésének elsődlegesen az az oka, hogy a gazdasági növekedés által generált pénzmennyiség-növekedés inflációs nyomást okozhat, ami a későbbiekben jelentősen megemelné a kamatszinteket, így a szépen haladó konjunkturát veszélyeztetné. Tehát – paradox módon - az ECB kamatemelése a gazdasági növekedés elsegítése érdekében fontos, szinte megkerülhetetlen. Ennek fényében a mai helyzetben az EUR vétele javasolt, de a további befektetések terén nem ajánlhatjuk a kötvény típusú befektetéseket. Inkább az euróban denominált ingatlan alapokat ajánlhatjuk, de fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a spanyol piacon a gyengülés jelei mutatkoznak.
A forint három hónapja nem látott szinteken mozog az euróval szemben, de a dollárral szemben is gyengült az elmúl időszakban. Ennek elsősorban regonális okai vannak, hiszen a hazai piacon nem jelentek meg olyan új makrogazdasági adatok, amelyek a forint devizapiaci megítélését alapvetően megváltoztatták volna. Ellenben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyilatkozata ismét táptalajt adott a sáveltörlési pletykáknak, így a forint gyengülése megállt, de alapvető trend nem alakult ki.
A mai helyzetben a forint mellett szól az esetleges sáveltörlés, a feltörekvő piacokon belül erősödő hangsúlyt kapó magyarországi befektetési hajlandóság emelkedése, ellene szól viszont az európai kamatszint emelkedése, illetve a reformok érezhető lassulása, felpuhulása. Egyelőre nem eldönthető az, hogy mely hatások érvényesülnek erősebben ható jelleggel, így a kivárást javasoljuk, ami azt jelenti, hogy rövid állampapírokat érdemes a portfoliókban tartani.
Kötvénypiac. A nemzetközi piaci hangulat nem kedvez a kötvénypiaci befektetéseknek, mivel a dollárban denominált termékek kedvező hozamalakulása ellen hat a dollár árfolyamának várható gyengülése, míg az euróban denominált termékek esetében a hozamok várható emelkedése hat negatívan a kötvények teljesítményére. A kérdés ebben a formában az, hogy vajon az árfolyamhatás, vagy a hozamok alakulása hat erősebben? Itt az a döntő, hogy milyen mértékben épült be az európai kötvényárakba a kamatemelés. Ma azt gondoljuk, hogy a hozamok mai szintje már jelentős részben tartalmazza a kamat emelését, így – számítva az euró felértékelődésére/ forint gyengülésére – ezt tartjuk hatékony befektetésnek.
A hazai piacon jól látható, hogy a korábban tapasztalt hozamcsökkenés megállt, trend nélküli kereskedés folyik a piacon. Ugyanakkor az aukciókon rendszeresen jelentős túljegyzések alakulnak ki, ami azt mutatja, hogy az érdeklődés töretlen, azonban a kockázati felár további csökkenését már nem várhatjuk. Ajánlásunk tehát a rövid kötvény típusú instrumentumok tartása.
Részvénypiac. A részvénypiacok továbbra is jó teljesítményt nyújtanak, hiszen a carry trade továbbra is eredményes, különösen, ha az EUR/JPY keresztárfolyam alakulását tekintjük. Itt immár 164 feletti szinteket láthatunk, ami azt jelenti, hogy újra és újra csúcsot dönt az euró a yennel szemben, amely az árfolyamnyereséggel együtt a japán hitelfelvétel befektetését igen nyereségessé teszi. Tehát amíg ez a pénzbőség jellemzi a piacot a trend nem fog változni.
A múlt héten a BUX ezer ponttal került magasabb szintre, miközben a forgalom is emelkedést mutat. A feltörekvő piacok differenciálódása tovább tart, de ezúttal a hazai részvénypiacra nézve kedvező, nem úgy, mint az év eddigi időszakában, amikor a magyar részvények alulteljesítők voltak a feltörekvő piacokkal összehasonlítva. Ennek ellenére a továbbiakban nem látunk jelentős potenciált a növekedésre, mivel most az emelkedésben kisebb megállásra számítunk, a gyorsabb emelkedés a mára kialakult árak megerősödése után várható.
Ennek az újabb feltörekvő piaci súlyponteltolódásnak az orosz, valamint a kínai részvénypiac a vesztese, ahol azért nem volt jelentős gyengülés (itt a külföldiek által elérhető kínai részvényekre gondolunk), de az utóbbi időszak emelkedéséből nem részesültek. Ma elsősorban Latin-Amerika teljesít jól, s továbbra is kiemelkedő teljesítményt várunk. Ajánlatunk tehát elsősorban a latin-amerikai részvénybefektetéseket (befektetési alapokon keresztül) tartalmazza. Ezen alapoknak is az euróban denominált változatait ajánljuk.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3-6 havi lejáratok (HUF), európai kötvények (EUR)
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: tartás
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: Latin-Amerika vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: tartás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, Latin-Amerika részvény alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.