2007. május. 22. 10:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 22. 14:34 Gazdaság

Gyurcsány: önszabályozásra lenne szükség a bankszektorban

A bankszektorban is a köz- és a magánérdek okos egyensúlyának megteremtésére, ehhez átláthatóbb szabályozásra, tisztább versenyre, de leginkább összehangolt önszabályozásra van szükség – mondta Gyurcsány Ferenc egy lakossági pénzügyi szolgáltatásokról rendezett kétnapos konferencia megnyitóján. Veres János szerint a parlament ősszel tárgyalhat az ide kapcsolódó törvény módosításáról.


A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által szervezett rendezvényen a kormányfő elmondta: általános vélemény, hogy a bankok magas jövedelmezősége mellett a szolgáltatások néhány területén gyenge az árverseny, ide sorolta egyebek között a személyi hiteleket, a folyószámla vezetést, illetve a betéti és a hitelkamatok közötti különbséget. Amennyiben a mintegy 1400 milliárd forintos lakossági folyószámlák jelenlegi 3 százalék körüli kamata nő és a mintegy 200 milliárd forintot kitevő folyószámlahitelek 20 százalékos kamata csökken, ez előnyös lenne a lakosságnak, és jó befektetés lenne a bankszektornak egyaránt – tette hozzá a miniszterelnök.

A miniszterelnök szerint egy ilyen lépés jó pár milliárd forintos megtakarítást jelentene a lakosságnak és megelőzhetné, hogy a bankszektorral kapcsolatos negatív, egyoldalú politikai jelzősszerkezetek újból megjelenhessenek. Emlékeztetett arra, hogy a lakossági pénzügyek az egyik abból a három területből, ahol szakmai tekintélyeket bízott meg a szükséges változtatások áttekintésére, a politikamentes javaslatok kidolgozására. A másik két terület a kiskereskedelem és a energiaszektor.

Gyurcsány Ferenc a bankszférában sürgős változtatást igénylő területek közül kiemelte a lakossági tájékoztatást. Hozzátette: olyan információkat és olyan formában kell a pénzintézeteknek nyújtaniuk, hogy "egy magafajta öregecskedő" ügyfél is el tudja olvasni és megértse a lényeget. Negatív példaként említette, hogy a kamatadó bevezetésekor sok százmilliós betétet törtek fel saját kárukra az ügyfelek a megfelelő tájékoztatás hiányában. A problémás területek közé sorolta a bankváltás, az összehasonlíthatóság, és a szerződéskötés nehézkességét is.

A miniszterelnök hangsúlyozta: jól működő bankszektor nélkül nincs jól működő gazdaság és ehhez a bankokat övező közbizalomra is szükség van. Emellett hangsúlyozta: a változtatásoknál az önszabályozásnak és az állami szabályozásnak "kéz a kézben" kell járnia úgy, hogy ameddig lehet az önszabályozás oldja meg a problémákat.

A pozitív adóslista nagyobb fogyasztói biztonságot adna (Oldaltörés)


Miközben a pénzügyi szektor bővülése tavaly 13-17 százalékos volt, a lakosság tájékoztatása és tájékozottsága nem megfelelő, a szektorban előforduló anomáliák felszámolásában az államnak és a piac szereplőinek közös felelőssége van - mondta Veres János pénzügyminiszter.

Együttműködést ajánlott és a kért a bankrendszer képviselőitől a pénzügyi szektor gyors fejlődése és a lakossági szolgáltatások színvonalának növekedése érdekében. Úgy vélte: nyárra elkészülhetnek a szektor által szükségesnek tartott változtatások javaslatai, és az ezek nyomán megszülető törvénymódosítások ősszel kerülhetnek a parlament elé. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a cél, hogy Magyarország is a kialakulófélben lévő, egységes európai fizetési gyakorlat részévé váljon. A jogszabály harmonizációs munka már megindult – tette hozzá.

Veres János szerint a pénzügyi szolgáltatások több területén is van még pótolnivaló. Ide sorolta az ügyfél tájékoztatás színvonalának fejlesztését, illetve a pénzügyi termékeket közvetítő ügynökök iskolai végzettségére vonatkozó követelmények szigorítását. Abszurdnak nevezte azt a helyzetet, hogy ma sok olyan ember vesz fel több 10 százalékos THM mellett kölcsönt, aki nem rendelkezik több százezres bruttó keresettel.

Várhegyi Éva, a javaslatokat kidolgozó bizottság elnöke, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa előadása szerint legnagyobb vitát a verseny váltotta ki a bizottságban. A lakossági bankpiacon egyes szegmensekben az árverseny korlátozott, ezeken a területeken a helyzet a bank és hitelváltás megkönnyítésével javítható - mondta. A fogyasztói biztonság növelését véleménye szerint a pozitív adóslista szolgálhatná, és az egyes termékek jobb összehasonlíthatósága érdekében változtatni kellene a THM szabályokon. Ehhez kapcsolódva Nyers Rezső a Magyar Bankszövetség főtitkára jelezte: elkészítették és a kormánynak eljuttatták a THM számítások pontosítására tett javaslataikat.

Farkas István, a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke előadásában a kockázatokkal arányos nyereségre, a tisztességes piaci versenyre és az átláthatóságra helyezte a hangsúlyt. A fogyasztók oktatása mellett fontosnak nevezte az információk kikényszerítését is a pénzügyi szolgáltatóktól.

Lantos Csaba, az OTP Bank Nyrt. vezérigazgató-helyettese türelmet kért. Mint mondta a verseny, ha későn is de megindult, és ez önmagában is sok problémát megold. Hangsúlyozta, hogy a lakossági szolgáltatásokban a javaslatokat nem szerencsés leszűkíteni csak a bankokra, a szektor egyéb szereplőire is ki kellene terjeszteni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.