Befektetési tanácsok május elejére
Az elmúlt hetek a pénz- és tőkepiacokon sok tekintetben csúcsokat hoztak. A befektetők egy része a profitok realizálását tartotta logikus lépésnek, hiszen az elmúlt három hét olyan mértékű nyereséget eredményezett, mint az egész első negyedév.
Az EUR/USD, a feltörekvő piaci részvényindexek - így a BUX is – történelmi csúcsokra jutottak az elmúlt hetekben, de az utóbbi napok már nyugodtabb piacot hoztak, hiszen a befektetők egy része már a profitok realizálását tartotta logikus lépésnek, hiszen az elmúlt három hét folyamatai olyan mértékű profitokat eredményeztek, mint 2007 egész első negyedéve.
De mi okozza ezt a minden képzeletet felülmúlóan tartós emelkedést? Egyértelműen a továbbra is fennálló rendkívüli mértékű nemzetközi szintű likviditás. Az alacsony kamatozású devizák által biztosított olcsó pénz keres befektetési terepet világszerte, ami a kockázatvállalási hajlandóság fokozódását idézi elő. Ennek hatása, hogy a hazai makrogazdasági helyzet enyhe javulása komoly áremelkedéseket idézett elő az összes piaci szegmens tekintetében. Hiába tudható, gazdasági, matematikai modellek mutatják a forint túlértékeltségét a befektetők töretlenül áramlanak régiónkba, így hazánkba is.
Devizapiac. A devizapiaci folyamatok jól mutatják a likviditási helyzet, a pénzbőség alakulását. Napjainkban az USD/JPY devizapár keresztárfolyama ismét a 120-as szint fölé került, ami már a február közepén bekövetkezett korrekció előtti szinteket idézi. Az EUR/JPY messze történelmi csúcsokon van, így a carry traderek ismét jelentős profitokat érhettek el.
A kérdés csupán az, hogy meddig tarthat még ez a folyamat? Illetve az, hogy mikor következik be a tavalyi májusi korrekcióhoz mérhető szintű visszaesés. Nos, az időpontot nem tudjuk megmondani, de az biztos, hogy minél jobban felpumpálják az árakat, a zuhanás annál nagyobb mértékű lehet. Fontos még kiemelni azt is, hogy nagyobb korrekció azért nem következett be, mert számítottak rá a befektetők, így mindenki kialakította a megfelelő védelmi stratégiát. Ez viszont kioltotta a korrekció lehetőségét. A nagyobb piaci eséseknek sajátja, hogy nem várja senki, nem készül fel a befektetők többsége.
De mik azok a pontok, ahol figyelni kell, mert előre jelezhetnek egy kisebb pánikot, vagy egy esetleges összeomlást?
Elsősorban a yen árfolyamának alakulása érdekes, hiszen egy hirtelen gyengülés erősen kitérítheti a piacokat. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az EUR árfolyama meglehetősen magas a többi vezető devizához képest, ami az európai növekedésre erős negatív hatást gyakorol, de ez a hatás csak késleltetetten jelentkezik, így előremutató jelzést aligha adhat. Az árupiac annál jobb indikátor lehet, hiszen a magas szintű kockázatvállalási hajlandóság a feltörekvő piacokon kívül az árupiacra tereli a spekulatív befektetőket, de itt hektikusabb az ármozgás, érzékenyebb a piac.
Várakozásaink szerint a következő két hétben nagyobb korrekcióra nem számíthatunk, de az továbbra is az a határozott véleményünk, hogy a forinttal szemben az idegen devizákban denominált befektetéseket érdemes erősíteni. Itt ma elsősorban a dollár alapú termékeket javasoljuk.
Kötvénypiac. A kötvényeknél a fejlődő piacokon egy komoly erősödés volt az elmúlt hetekben, de az utóbbi időszakban kissé megtört a lendület. Ennek az lehet az oka, hogy az emelkedés mértéke elérte azt a szintet, ahol már tartják pozícióikat a befektetők, de újabb jelentős befektetéseket már nem eszközölnek. Igaz, hogy eladásokat sem generálnak, mivel arra várnak, hogy a további belépők majd még kedvezőbb piacot generálnak.
A globális befektetői hangulat tehát továbbra is alapvetően jónak tekinthető, nagyobb korrekció nem várható a következő hetekben, de arra érdemes odafigyelni, hogy ma már nem biztosít olyan hozamelőnyt a feltörekvő piaci kötvénybefektetés, ami indokolná a nagyobb kockázat vállalását.
Tehát ma inkább a rövid futamidejű kötvények tartását javasoljuk, vagy azt, – annak aki idegen devizákban is gondolkodik -, hogy a forint alapú kötvények eladása után dollárra, vagy euróra konvertálva európai, illetve USA kötvényalapokat vásároljon. A hazai piacon nagy korrekció ugyan nem várható, de a mai hozamszintek már meglehetősen alacsony, további – jelentős – csökkenés nem várható.
Ajánlásunk tehát tartás, a teljes lejárati struktúrát tekintve.
Részvénypiac. A részvénypiai hangulat szintén kedvezett a befektetéseknek az elmúlt időszakban, mivel it is érvényesültek a nemzetközi tőkeallokációs folyamatok pozitív hatásai.
Jól látható, hogy a BÉT emelkedése, a forint erősödése, valamint az állampapír piaci instrumentumok hozamcsökkenése azonos időben ment végbe, ami arra mutat rá, hogy nem az egyes hazai vállalatok kiemelkedő teljesítménye a növekedés motorja, hanem a pénzbőség újbólii fokozódása. Itt is látható, hogy az utóbbi időszakban kissé megtorpant az áremelkedés. Ennek oka az lehet, hogy a növekedés ismét exponenciális görbét rajzolt, ami természetesen egy kis korrekciót váltott ki. A továbbiakra nézve, ma nem látunk olyan körülményt, ami korrekciót idézne elő, ma mégis a részvények eladását javasoljuk, mivel a későbbiekben kedvezőbb belépési pontok adódhatnak.
A nemzetközi piaci viszonyokban kulcsszerepet játszó török piacon megnyugodnak lassan a kedélyek, de ma még nem érdemes belépni; míg az orosz piacon egyenesen eladást javaslunk, hiszen itt a politikai kockázatok várhatóan jelentősen emelkednek majd.
Állampapír piac:
- állampapírok: tartás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: tartás
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, európai kötvény alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.