Kőolajvezeték épül a Fekete-tengertől Nyugat-Európáig
Öt európai országgal írt alá szerződést az Európai Bizottság arról, hogy 2012-ig kiépítik a Fekete-tengertől induló és Nyugat-Európába tartó kőolajvezetéket. A várható költségeket 2,6 milliárd euróra becsülik.
A romániai Constanta kikötő és a trieszti olasz kőolajközpont összekötéséről szóló egyezményt Zágrábban látta el kézjegyével Olaszország, Horvátország, Románia, Szerbia és Szlovénia illetékes minisztere és Andris Piebalgs energiaügyi EU-biztos. Az 1300 kilométer hosszúságú vezeték közvetlenül köti össze a Fekete-tengert a szárazföldi uniós hálózatrendszerrel. Évente 100 millió tonnányi kőolajat jut majd el így a kaszpi-tengeri olajmezőkről Nyugat-Európába. A program beleilleszkedik abba az uniós törekvésbe, amely szerint tehermentesíteni kell a tengereket a túlságosan nagy tankerhajó-forgalomtól. A vezeték megvalósítása így tovább növelheti a Földközi-tenger melléki országok idegenforgalmi vonzerejét.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint jelenleg az EU-országok a kőolajuk 51 százalékát Közép-Keletről és Észak-Afrikából importálják, további 23 százalékot Oroszországból. A Bizottság kiemelkedő stratégiai fontosságúnak tartja az új projektet, mert a megvalósításával az EU csökkentheti kiszolgáltatottságát.
A kaszpi-övezeti kőolaj szállítására több hasonló terv létezik. Néhány héttel korábban Oroszország, Görögország és Bulgária kötött megállapodást egy vezeték kiépítéséről Burgas bolgár és Alexandroupolis görög kikötő között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.