2007. április. 06. 09:31 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 06. 09:28 Gazdaság

Kőolajvezeték épül a Fekete-tengertől Nyugat-Európáig

Öt európai országgal írt alá szerződést az Európai Bizottság arról, hogy 2012-ig kiépítik a Fekete-tengertől induló és Nyugat-Európába tartó kőolajvezetéket. A várható költségeket 2,6 milliárd euróra becsülik.

A romániai Constanta kikötő és a trieszti olasz kőolajközpont összekötéséről szóló egyezményt Zágrábban látta el kézjegyével Olaszország, Horvátország, Románia, Szerbia és Szlovénia illetékes minisztere és Andris Piebalgs energiaügyi EU-biztos. Az 1300 kilométer hosszúságú vezeték közvetlenül köti össze a Fekete-tengert a szárazföldi uniós hálózatrendszerrel. Évente 100 millió tonnányi kőolajat jut majd el így a kaszpi-tengeri olajmezőkről Nyugat-Európába. A program beleilleszkedik abba az uniós törekvésbe, amely szerint tehermentesíteni kell a tengereket a túlságosan nagy tankerhajó-forgalomtól. A vezeték megvalósítása így tovább növelheti a Földközi-tenger melléki országok idegenforgalmi vonzerejét.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint jelenleg az EU-országok a kőolajuk 51 százalékát Közép-Keletről és Észak-Afrikából importálják, további 23 százalékot Oroszországból. A Bizottság kiemelkedő stratégiai fontosságúnak tartja az új projektet, mert a megvalósításával az EU csökkentheti kiszolgáltatottságát.

A kaszpi-övezeti kőolaj szállítására több hasonló terv létezik. Néhány héttel korábban Oroszország, Görögország és Bulgária kötött megállapodást egy vezeték kiépítéséről Burgas bolgár és Alexandroupolis görög kikötő között.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.