2007. április. 02. 08:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 01. 18:14 Gazdaság

Befektetési tanácsok április elejére

A külföldi befektetők továbbra sem tartanak nagyobb korrekciótól. A forint erősödése csak részben köszönhető a hazai makrogazdasági adatoknak, a dollár tovább gyengülhet, ami az európai gazdaságra nézve hátrányos. Örömre továbbra sincs semmi ok, hiszen fordulatról még mindig nem beszélhetünk.

Érdekesen alakultak a héten a nemzetközi pénz- és tőkepiaci folyamatok. A jegybankok a kamatok szinten tartása mellett döntöttek, tehát a kamatkülönbözetek nem változtak az előző időszakhoz képest. Ennek következtében mind a japán jen (JPY), mind a svájci frank (CHF) gyengült a vezető devizákhoz mérten. A hazai piacot is meghatározó külföldi befektetők nettó vételi pozíciókat építettek ki a héten, ami azt jelenti, hogy továbbra sem tartanak a nagyobb korrekciótól, bár azt is ki kell emelni, hogy a tőke beáramlásának mértéke nem érte el a korábbi szinteket. Ennek következtében a piaci árak mérsékelt emelkedését láthattuk, minden nagyobb, robbanásszerű kilengés nélkül. Az is érdekes tény, hogy a forint erősödése most is csak részben köszönhető a hazai makrogazdasági adatoknak, illetve a hazai gazdasági teljesítménynek. Jórészt Lengyelország felminősítése, illetve a globális tőkeallokációs folyamatok mozgatták a hazai fizetőeszköz árfolyamát a vezető devizákkal szemben.

Devizapiac. A carry trade körül lassan elül a vihar, a világ ma inkább az Egyesült Államok irányából érkező makrogazdasági adatokra figyel. Itt a fenntartható növekedés és az esetleges recesszió a kérdéses pont, hiszen a világ legnagyobb gazdaságának fogyasztói az ingatlanpiaci krízis miatt kezdik bizalmukat veszteni, de a növekedés még mindig a várakozások feletti szinten alakul.



Az viszont biztosnak tűnik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED tovább már nem emeli a kamatszintet, így a dollár ismét gyengült az euróval szemben. Egyelőre nem veszélyes az európai gazdaságra nézve a keresztárfolyamok ilyen alakulása, de a további euróerősödés már komoly gondokat okozhat az európai exportőröknek. Mint látható a gyengülés most már trendszerű folyamattá vált, így a továbbiakban olyan euróban denominált, de dolláralapú piacon befektető alapok vételét tudjuk javasolni. Tehát a dollár tovább gyengülhet, ami az európai gazdaságra nézve hátrányos, miközben az Egyesült Államokban kialakult hozamok magasabbak, mint az Európában kialakultak.

A hazai piacon a forint árfolyamának alakulása a nemzetközi piaci folyamatok függvényében alakult, ami ezúttal azt jelentette, hogy a múlt héten kialakult szintekről enyhén gyengült a hazai fizetőeszköz. Ez csak annak köszönhető, hogy bizonyos spekulációk kikerültek az árképzésből. Nevezetesen a sáveltörlés és a szlovák korona húzó hatásáról van szó. A múlt héten ezek erősítették a forint árfolyamát. Közben a makrogazdasági adatok enyhén javuló helyzetet mutatnak, de örömre továbbra sincs semmi ok, hiszen fordulatról még mindig nem beszélhetünk.



Várakozásaink szerint jelentősen nem fog változni a forint helyzete, de amennyiben mégis komolyabb elmozdulás következne, az mindenképpen a gyengülés irányát jelenti majd. Ennek következtében ma az euró, illetve a dollár vételét javasoljuk a forinttal szemben.

A hosszabb futamidőket ajánljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. Jelentős változás nem történt a piacon, de most nem is a múltbeli események az érdekesek, hanem az, hogy mit hoz a jövő. A kiépített pozíciókat vajon mikor érdemes lebontani, vagy legalábbis rövidebbre szabni a mai portfoliót?














Látható, hogy az év eleje óta csökkenő hozamszintek ma már jelentős eredményt jelentenek a befektetők számára, de a továbbiakban a nemzetközi folyamatok ismét csak a csökkenő hozamok irányába hatnak, ezért ma a tartást javasoljuk. Vételre azért nem gondolunk, mert a hozamcsökkenés mértéke – a mai helyzet függvényében – már nem lesz olyan komoly mértékű, hogy ez jelentős nyereséget biztosítson.

A fejlett piacokon a helyzet továbbra sem változott jelentősen, ma is érdemes lehet euróban és dollárban denominált kötvényeket vásárolni, különös tekintettel a vállalati kötvényekre. Itt is inkább a hosszabb 5-10 éves futamidőket ajánlhatjuk.

Részvénypiac. Az elmúlt egy-két hétben kialakult emelkedő trend kissé megtört, de ez még nem jelent trendfordulót, inkább csak egy újabb emelkedéshez gyűjtenek erőt a részvénypiaci indexek. Igaz ez a hazai piacra is, de itt annyi különbséget látunk, hogy a blue chipek-nél nem egyértelmű a helyzet, míg a mid cap-ek között találhatunk befektetésre érdemes instrumentumot.



Világosan látszik, hogy emelkedő aljakkal, de alacsony forgalom mellett a piac további emelkedése valószínűsíthető, de ahhoz, hogy lényeges pozitív változásokat lássunk a jövőben, jelentősebb forgalomra lenne szükség. Az nem elég, hogy kevés az eladó, kell az is, hogy sok legyen a vevő, ahhoz, hogy az emelkedés megalapozott és hosszú távon is ható legyen.

Ma a legnagyobbak közül a MOL ajánlható, mert mind a fundamentumokat tekintve (olajár-emelkedés), mind technikai oldalról nézve (fontos szintek meghaladása) az emelkedés mellett szól. A kisebbek közül a FOTEX, a Pannonplast, a BIF, valamint az FHB ajánlható vételre.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: tartás

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: MOL, FOTEX, Pannonplast, BIF: vétel

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, európai kötvény alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.