2007. március. 26. 16:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 26. 16:30 Gazdaság

Befektetési tanácsok március végére

Az utóbbi két hét fejleményei azt mutatták meg, hogy a carry trade pozíciók olyan gyorsan képesek újra felépülni, mint amilyen gyorsan felszámolják a kedvezőtlen piaci körülmények között ezeket a befektetéseket.

Az utóbbi időszak tőkeáramlási iránya ellentétes a korábbiakkal, a feltörekvő piacokra ismét ömlik a friss pénz. Ennek oka, hogy a yen erősödése megállt, sőt ismét gyengült az EUR-val és az USD-vel szemben is, míg a feltörekvő piaci devizák jelentős erősödést voltak képesek felmutatni ebben az időszakban. Tehát a kamatkülönbözetre (és deviza keresztárfolyamon elért nyereségre) játszó befektetők ismét extraprofitokat értek el.

Már korábban is sejthető volt, hogy a devizapiaci változások csak ideig-óráig képesek befolyásolni a tőkepiaci folyamatokat, mivel alapvetően a kamatkörnyezet, illetve annak változásai mozgatják a befektetők fantáziáját. Ugyanis a keresztárfolyamoknak önmagukban sok jelentőségük nincs, csakis annak van meghatározó szerepe, hogy a változások milyen irányba hatnak, illetve annak, hogy ezzel együtt az egyes devizák milyen kamatkörnyezetet jelentenek a befektetők számára. A kérdés tehát nem az, hogy erős, vagy gyenge a yen, hanem az, hogy milyen irányba várható elmozdulás a különböző más devizákhoz mérten.

Devizapiac. A bevezetőben már ejtettünk néhány szót a yen árfolyamának alakulásáról. Ha például a forinttal – mint magas kamatozású feltörekvő deviza - szembeni pozícióját tekintjük a japán fizetőeszköznek, akkor azt láthatjuk, hogy 2007 eddigi szakaszában 157-164-es sávon belül (4,5 százalék) mozgott a jegyzés, ami – valljuk meg őszintén – nem jelent komoly áringadozást.




Ehhez képest a kamatkülönbözet mértéke folyamatosan 500-600 bázispont körül mozog. De azt se felejtsük el, hogy ez a múltbéli adatokra vonatkozik, amelyeket nem lehet parallel módon a jövőre vetíteni. Mégis a mai trend azt mutatja, hogy a következő napokban tarthat a lendület a piacokon, mivel a keresztárfolyamok a fokozódó likviditás irányába mutatnak. Persze itt egyáltalán nem mellékes, hogy az Egyesült Államok gazdasági adatai hogyan alakulnak, mert ha a recesszióra utaló jelek kerülnek előtérbe, komoly korrekcióra is számíthatunk.




A hazai piac is a fentiekben foglaltakkal magyarázható, a forint erősödése szintén a fokozódó likviditásnak köszönhető, illetve annak, hogy egyes piaci szereplők szinte biztosra veszik a forint intervenciós sávjának eltörlését. Ezzel azonban vigyázni kellene, mert a mai gazdaságpolitikának nem érdeke (exportorientált gazdaság) az erős forint, még akkor sem, ha ez – látszólagos – inflációcsökkentő hatást vált ki. Tehát továbbra is – és egyre inkább az idegen, lehetőleg EUR és USD – devizákban denominált befektetéseket favorizáljuk.


Még ne adjuk el a kötvényeinket (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A nemzetközi kötvénypiacokra jellemző, hogy a fejlett régiókban csak alacsonyszintű mozgásokat láthatunk, mivel a jegybankok döntéseire várnak a befektetők, de a fejlődő régiók piacai száguldanak.















Ennek megfelelően a hazai kötvényhozamok is jelentős mértékben csökkentek, de ma még nem érdemes eladni őket, hiszen a lendület még tovább tarthat. Azt azért látni kell, hogy a mostani periódusban a rövid oldalon figyelhető meg a hozamok csökkenése, tehát a piaci szereplők hosszútávú várakozásai nem változtak. Ez is azt támasztja alá, hogy ez az emelkedés tisztán spekulatív jellegű, ezért sérülékeny. Véleményünk szerint a ma hatékony piaci magatartás tehát a tartás, azzal a kikötéssel, hogy további hozamcsökkenés, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) esetleges hétfői kamatvágása válthat ki, eladásra módosul ajánlásunk.

Részvénypiac. A rövid sokk után a részvénypiac ismét erőre kapott, különös tekintettel a feltörekvő piacokra. Itt már a korrekció előtti szinteket is meghaladják egyes mutatók, míg a fejlett piacok is erősen a korábbi csúcsok irányába törnek. A negyedév vége felé ez az intézményi befektetőknek is komoly érdeke, így ez is a további emelkedés irányába hat.



A hazai piacon a BUX is emelkedni tudott, ráadásul az emelkedő napokon magasabb forgalom alakult ki, mint az eső napokon, így vélhető, hogy friss tőke áramlott a részvényekbe. A továbbiakban itt is tarthat a lendület, de fel kell hívni a kockázatokra is a figyelmet. A forint erősödése nem kedvez a hazai vállalati szektornak, mivel az exportőrök nyereségét csökkenti, miközben a hazai piacra termelőket élesebb versenyhelyzetbe hozza az egyre olcsóbb import.

De – mint korábban már sokszor említettük -, a mai áralakulások rövidtávon gondolkodó, spekulatív befektetők által mozgatott igen komoly tőkének köszönhető, így a fundamentális elemek – rövidtávon – nem feltétlenül érvényesülnek. Vételre azokat a részvényeket ajánljuk, amelyek a belföldi értékesítésben érdekeltek, valamint azokat, amelyek jelentős ingatlan vagyonnal rendelkeznek.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: tartás

- Orosz részvények: tartás

- Egyéb feltörekvők: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: belföldön értékesítő vállalatok vétel, többi eladás

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, európai kötvény alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.