Keletre tart a lakástrend
Magyarországon maradt a minimál, derült ki a Lakástrend 2007 kiállításon, ahol annak kellett kiderülnie, milyen ízlés szerint lehet korszerűen berendezni otthonunkat. Az egyetlen igazi újdonság a távol-keleti formák és anyagok előretörése volt.
A laikus szemlélődő vívódni kezd: vajon rosszul tudják, akik a szaklapok cikkeit írják, vagy pedig Magyarország valahogy lépéshátrányba került, és a máshol már lelegyintett stílus nálunk még nagyon is progresszív? Nem ez lenne az első eset a már nem EU-konform autók behozatala és a kétéves késéssel megérkező popzenei trendek után. Amint az is igaz, hogy a családjuknak az átlagnál több pénzért házat építő hazai apák még mindig előnyben részesítik a már sehol sem jegyzett mediterrán formajegyeket (rusztikus burkolatok, kolostorfedés), amit egyébként a várható klímaváltozás ismét indokolttá tehet.
Minden marad a régiben?
Tehát korai búcsúztatni a minimált, hiszen ezt láttuk a Svábbau fürdőszobai kellékeit, az S&Co. burkolatait, a Jafholz fatermékeit és az összes jelenlévő olasz dizájncég bútorait körbejárva. A túltengés miatt lehetett az az érzésünk, hogy nincs új a nap alatt, nem hagyta el szánkat jóízű csettintés, hiszen átütő ötletet nemigen láttunk. Az egyetlen kivétel talán a Design Focus (defo) kiállítási területe volt, ahol fáradt családapák próbálhatták ki azt a fotelt, amely sajátos felfüggesztési rendszere révén vízágyként ringatta a beleülőt. Mégis milyen tanulságokat vonhatott le az, aki azzal a szándékkal érkezett, hogy korszerűen rendezi be lakását?
Távol-Kelet a lakásban
Háttérben a barokk
Jelen volt a tavaly betört barokk is, ám ez a divatirányzat hamar háttérbe vonult. Amíg tavaly teljes enteriőröket láthattunk XIV. Lajos korabeli selyemtapétákkal és ornamentikus budoárokkal, a nagy virágminták és aranyozott angyalfejek visszaszorultak a kiegészítők, dekokcsíkok birodalmába. Megjelent viszont a barokk a konyhában: a Bányai Bútor ilyen stílusban is beborítja beépített darabjait, amelyet az új trend szerint gardróbszerűen a falba vagy gipszkartonfalba süllyesztenek, így nem látszik a szekrény oldala, csak az ajtaja (mindez szerelés és konyhagépek nélkül 500 ezerért).
Szintén hiányoltuk a harsány retrófílinget. Nyugaton a hatvanas-hetvenes évek rikító stílusa dívik, visszanyúlnak a tervezők az anyagokhoz, színekhez. Mindebből mi csak egy-egy fürdőszobát, vagy a Dedon hordozható, tiritarka rádióit láthattuk.
Sátorban a hazai dizájnerek |
A magyar tervezőkre és produktumokra fókuszáló „madeinhungary” tárlat már évek óta része a kiállításnak. Ám először fordult elő, hogy önálló helyszínen, a Műcsarnok mellett felépített pavilonban láthattuk a nagy lakberendezési és designkiállítások – mindenekelőtt a milánói Salone di Mobile – gyakorlatát követő bemutatót, amely a fiatal és kiváló hazai designerek számára kínált bemutatkozási lehetőséget. A tárlat gerincét a számukra kiírt pályázat zsűrizett munkái, több tucat művész egyedi vagy csoportos alkotása (bútor, lakástextil, ékszer és kiegészítő tárgyak sora) adta. Ehhez kapcsolódott a formatervezéssel, a belsőépítészettel és a lakberendezéssel foglalkozó egyetemek és iskolák tevékenységét ismertető részleg. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.