Kult HVG 2024. november. 29. 21:50

Ha már megvette, meg is ette a hatmillió dolláros szigszalagozott banánt a kínai kriptovállalkozó

Justin Sun azt mondta, hogy sokkal jobb volt, mint a többi banán, amit korábban evett.

Beváltotta az ígéretét és megette Justin Sun kínai kriptopénz-vállalkozó azt a banánt, amit 6,2 millió dollárért vett a New York-i Sotheby’s árverésén – írja a Sky News.

A vállalkozó szerdán hat konkurensét túllicitálva szerezte meg az olasz képzőművész, Maurizio Cattelan Comedian (Komédiás) című installációját.

Több mint hatmillió dollárt fizettek egy falra szigszalagozott banánért egy árverésen

A konceptuális alkotást egy kriptovállalkozó vette meg, aki közölte, hogy meg fogja azt enni.

A férfi egy hongkongi szállodába hívta össze a sajtó képviselőit a méregdrága uzsonnára. A tudósítás szerint a 34 éves férfi harapott egyet, majd azt mondta az újságíróknak: „Sokkal jobb, mint a többi banán. Tényleg nagyon jó”.

A konceptuális alkotás öt évvel ezelőtt vert világszerte nagy port, amikor 120 ezer dollárért adták el egy árverésen. A mostani aukción a koncepció volt az, amit eladtak. A banán és a szigetelőszalag vadonatúj volt.

Ez nem egy banán

Gyümölcs ekkora indulatot még nem váltott ki a világból. Ilyen drága sem volt még soha egyetlen darab banán. Olyat sem látott még élő ember, hogy demonstráló takarítók vonultak volna az utcára egy banán miatt. De mi köze van a nemrég meghalt szexuális ragadozó Jeffrey Epsteinnek a szigetelőszalaggal falra ragasztott gyümölcshöz?

A banán első feltűnésekor Cattelan nem csinált mást, mint besétált egy szupermarketbe, megvette a gyümölcsöt, amit egy szürke szigetelőszalaggal felragasztott a Perrotin galéria vásári standjának központi falára. Az alkotásból néhány nap alatt lett virálisan terjedő online tartalom, más művészek hivatkozási alapja és marketingfogás.

Azóta volt több olyan tárlat is, ahol megették a többször is újragenerált műalkotást. Előfordult, hogy egy diák épp éhes volt, de az is, hogy egy performance-művész kapta le a falról, és fogyasztotta el egy vásár több száz döbbent résztvevője előtt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.