Befektetési tanácsok március közepére
A múlt héten egyértelműen korrekcióról írhattunk, de a részvénypiacok esése hirtelen megállt, sőt jelentős emelkedéseket is láthattunk. Most a forint alapú kötvények eladását javasoljuk.
Mi az oka a hirtelen hangulatváltásnak? Elsősorban az, hogy a carry trade pozíciók zárása által indukált yen erősödése megállt, így a kockázatokat kedvelő befektetők ismét pozíciókat nyitottak. Közben a japán pénzügyi év zárására való tekintettel a szigetországbeli vállalkozások is jelentős yen keresletet generálnak, mivel a profitokat jellemzően hazautalják. Ennek következtében a gyors eséseket gyors emelkedés követte, de a részvényárak még nem érték el korábbi csúcsszintjeiket és várható, hogy nem is fogják. Ma az emelkedés a korrekció, az eső trendben, legalábbis meglátásunk szerint.
Devizapiac. A devizapiacon ismét a yen mozgása volt meghatározó, hiszen a carry trade a mai piaci viszonyok között meghatározó jelentőségű. Mind a dollár, mind az euró gyengült a yennel szemben, aminek oka, hogy a korábbi yengyengülésben korrekció kezdődött, illetve a japán pénzügyi év vége felé közeledve a szigetországbeli befektetők is a yen vételi oldalán sorakoznak. A továbbiakban számíthatunk arra, hogy a yen ismét erősödni kezd, tehát e feltörekvő piacok, illetve a részvénypiacok általában is eshetnek a jövő héten.
Az EUR/USD keresztárfolyam az utóbbi időkben kieset az érdeklődés középpontjából, ami annak köszönhető, hogy a jegybanki alapkamatok közelítenek, hiszen az Európai Központi Bank (ECB) emelt irányadó rátáján. Ennek következtében a mozgások mértéke csökkent és a várakozások szerint a jövőben sem fog kilépni az év eleje óta fennálló 1,29-1,33-as sávból. Ezen belül persze érdemes lehet pozíciókat építeni attól függően, hogy a sávnak éppen melyik oldalán tartózkodik a jegyzés, de ez csak magas tőkeáttételű közvetlen devizapiaci tranzakciókkal lehet eredményes, az ehhez mért kockázatok mellett. Ebből következik, hogy ma az erős forint mellett (pénteken éves csúcson is állt a jegyzés) nincs jelentősége, hogy USD, vagy EUR alapú termékeket vásárolnak a befektetők.
A hazai piacon a feltörekvő piaci trendeket követve erősödött a forint, annak ellenére, hogy a friss makrogazdasági adatok nem támasztják alá a hazai fizetőeszköz erősödését, hacsak nem a technikai kérdésnek tekinthető sáveltörlésről folyó elméleti vitára gondolunk. A külkereskedelmi egyenleg, a 2006-os gazdasági növekedési adat, az inflációs várakozások mind az erősödés ellen hatnak. Illetve nem hatnak, mivel az általános nemzetközi piaci hangulat mozgatja a forint árfolyamát.
Az euróval szemben az éves csúcs közelében tartózkodó árfolyam rövid távon várhatóan gyengülni fog, tekintettel arra, hogy a március 15.-e miatt sokan a politikai kockázatok miatt a forint ellen fogadnak, de várakozásaink szerint az események nem fognak kontrollálatlanul zajlani, így a pozíciózárások akár a 250-es szint alá is elhúzhatják a jegyzést. 250-es EUR/HUF-nál erősebb forint mellett viszont ajánlott az EUR, illetve az USD vétele.
Kötvénypiac. A nemzetközi kötvénypiaci hangulat kiegyensúlyozott a kamatemelések ellenére is, hiszen a részvényekből kiáramló tőke egy része a kötvényekben keres új befektetési lehetőséget, így a hozamok enyhén csökkennek. De itt is jellemző a megnövekedett volatilitás, ami a piaci szereplők elbizonytalanodását jelzi. A trend itt mégis az erősödés, legalábbis ami a fejlett piacokat illeti. A fejlődő régiókban a részvény- és a kötvénypiacok együttmozgását figyelhetjük meg, mivel az általános nemzetközi tőkeallokációs folyamatok itt egyszerre, egy irányba hatnak. Ennek az oka, hogy a carry traderek az egyes régiók egészében gondolkodnak, függetlenül a piaci szegmenstől, tehát egy-egy országból minden területről egyszerre vonják ki befektetéseiket, amikor pozícióikat veszélyben látják, és egyszerre fektetnek be, amikor az új pozíciók felvétele várhatóan extraprofitot jelentenek számukra.
A kötvénypiacok tehát jól szerepeltek a héten, de a kérdés, hogy mi várható a jövőben? A trend folytatódhat, de elválhat a fejlett, illetve a fejlődő piaci trend a fent említett okok miatt. A kockázatosabb piacokon emelkedhetnek a hozamok, miközben a fejlett piacokon nem számítunk jelentős változásra.
Látható, hogy a futamidők egészén csökkentek a hozamok, de ezt átmeneti állapotnak kell tekintenünk akkor, ha arra számítunk, hogy a feltörekvő piacokon ismét elindul egy tőkekivonási folyamat. Ennek értelmében ma a forint alapú kötvények eladását javasoljuk, miközben az EUR és az USD államkötvényeket vételre tartjuk érdemesnek.
Részvénypiac. Röviden; itt is a nemzetközi folyamatok határozták meg a hazai piac teljesítményt.
A január 26.-a után kezdődő gyengülés mintegy 7 százalékos esést idézett elő, de a 22 500-as szint látványosan megtartotta a piacot, de a 23 000 pontos szint megmaradása ma problémásnak látszik. Mindenesetre amíg a feltörekvő piacokon nagyobb esés nem következik be, nem számítunk újabb jelentős zuhanásra, de a 2006 május-júniusi 27 százalékos esésre is van esély, ha a yen körül kialakult feszült helyzet kedvezőtlenül alakul. A rövidtávon látható támaszszint a 22500 pont alatt 22 000-nél van, majd ismét egy 500 ponttal lejjebb található még egy gyengébb támasz.
Az emelkedés esélye ugyan kisebb, de nem zárható ki. Itt ellenállás 23 300-23 400 pont körül lehet, ettől feljebb már csak 24 000 pontnál állhat meg az index. Véleményünk szerint az esésre nagyobb az esély, így most eladást javasolunk, mivel egy emelkedést is csak átmenetinek tartunk, az elmaradt nyereség ebben az esetben minimális a kockázatokhoz mérten.
Állampapír piac:
- állampapírok: eladás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: tartás
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, európai kötvény alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.