2007. március. 05. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 02. 16:19 Gazdaság

Befektetési tanácsok március elejére

Itt – az általunk régen várt – korrekció. Ma már csak az a kérdés, hogy a korrekció trenddé alakul, vagy csillapodik és előbb-utóbb visszatérnek az árak a növekedési pályára. Az euró befektetésére ma a részvénypiaci kockázatok emelkedése miatt a kötvényalapok lehetnek a legjobbak.

Az elmúlt hetekben többször említettük, hogy a carry trade irányából komoly kockázatokat jelent a yen árfolyamának alakulása. A BoJ kamatemelése után – kissé késlekedve ugyan -, de erősödni kezdett a japán fizetőeszköz, amely a kamatkülönbözeti alapokra helyezett befektetések pozícióit jelentős mértékben rontotta. Ez likvidálási hullámot indított el a piacokon, így fordulhatott elő egy 9 százalékot meghaladó esés a kínai piacon. De ez nem volt előzmények nélkül bekövetkező véletlenszerű esemény.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kommentjei, a hosszú idő után megszólaló ex-FED elnök, Alan Greenspan nyilatkozata már sejtetni engedte, hogy a komoly hiánnyal küzdő Egyesült Államok, valamint a gazdasági stagnálásból éppen kilendülőben lévő japán gazdaság vezetői minden tőlük telhetőt megtesznek a globális egyensúlyi helyzet megteremtése érdekében. Ezek után a kínai tervhivatal vezetője közölte, hogy a túlfűtöttség elkerülése érdekében az energia árakat (részben) felszabadítják, növeleik a szociális kiadásokat, a minimálbért, valamint korlátozzák a külföldi befektetéseket az energia igényes ágazatokban. Ez növekedési áldozatot jelent, ami a részvények átértékelését vonhatja maga után.

Devizapiac. A devizapiaci folyamatok a yen körül eszkalálódtak a héten. A kamatemelés után erősödő yen a kockázatvállalási hajlandóságot csökkentette, így a feltörekvő piaci devizák (de az árupiaci termékek is) kivétel nélkül gyengültek.


Látható viszont, hogy a dollár a hosszú távú gyengülő trendből nem került ki, a csatorna továbbra sem sérült, így a hosszú távú kilátások a zöldhasú tekintetében nem túl jók. Rövid – egy-két hetes – időtávon azonban érdemes lehet 1,32-nél gyengébb dollár esetén dollárt és/vagy dollár alapú termékeket vásárolni.

Az euró további erősödése véget vethet a rég nem látott európai gazdasági növekedésnek, de rövid távon ennek még nem jelentkeznek hatásai, mert a mai helyzetben a már említett világgazdasági egyensúlyi problémák meghatározóbbak az árfolyam alakulása szempontjából. Így a forint vezető devizákhoz mért árfolyama a jövőben volatilisabb lehet.















Az már most kirajzolódik, hogy a múlt év augusztusa óta tartó erősödés megállt, nincs további lendület a forint erősödéséhez, de kérdés az, hogy trendszerű gyengülés következik, vagy marad a sávkereskedés. Ma egyre valószínűbb a gyengülés, ami azt jelenti, hogy 260-265 közötti szintekre érhet a forint jegyzése az euróval szemben. Ajánlásunk ezért ma a forint ellenében vett euró lehet. Az euró befektetésére ma a részvénypiaci kockázatok emelkedése miatt a kötvényalapok lehetnek a legjobbak, de csak akkor, ha feltételezzük, hogy az esetleges ECB-kamatemelés már beépült a kötvények árába.

Adjunk el mindent! (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacokon érdekes – egymás ellen ható – folyamatok eredőjeként alakultak az árak. Miközben a feltörekvő piacokról elindult egy tőkekivonás, addig a kötvényeken ez még nem volt érezhető. Ez annak köszönhető, hogy a feltörekvő piaci befektetők egy része első nekifutásra még nem számolta fel befektetéseit, hanem a biztonságosabb kötvénypiacokon keresett menedéket. Így fordulhatott elő, hogy történelmi mértékű túljegyzés alakult ki a 3 éves állampapír aukción, miközben a hozamszint gyakorlatilag változatlan maradt.

A fejlett piacokon egyértelműen erősödtek a kötvények (hozamcsökkenés), mivel a kisebb kockázatokat keresők egyértelműen ezekre a piacokra áramlottak, tartva a komolyabb feltörekvő piaci sokkok bekövetkeztétől. A hazai piaci helyzetet is a fentiek határozták meg. Élénk forgalom mellett az árak nem csökkentek. Már csak azért sem, mert a legfrissebb európai makrogazdasági adatok arra engednek következtetni, hogy az ECB is emelheti még az első félévben az irányadó kamatot, ami az euró zónán kívüli tagországok esetében is egy kamatemelési hullámot indíthat el.



Mivel a forint gyengülésére és a hozamok emelkedésére lehet számítani, ajánlásunk ezúttal eladás minden futamidő tekintetében.

Részvénypiac. A részvénypiacokat – mint a legkockázatosabb befektetések terepeit – érintette a legmarkánsabban a likviditási minipánik.



A BUX elérte ez évi minimumát, ráadásul az esés hirtelen megugró forgalom mellett következett be, napon belül lejátszódó korrekció mellett. Ez azt jelenti, hogy az eladókkal szemben csak a spekulánsok állnak, akik egy-két nap alatt változtatják pozícióikat, így nem jelentenek igazi gátat az esésben, sőt esetenként eladásaikkal fokozhatják a pánikot.

Várakozásaink szerint az árak tovább eshetnek, tehát ma nem javasoljuk részvények vételét, tekintet nélkül a szektorokra, vagy az egyes egyedi részvények fundamentális adataira, teljesítményére. Ezt azért gondoljuk, mert az eladási hullám likviditási természetű, a részvények mögött álló vállalati teljesítmények egy ilyen helyzetben nem meghatározóak.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: eladás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: tartás

- Orosz részvények: eladás

- Egyéb feltörekvők: eladás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, európai kötvény alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.