Londonban 8 százalék felé tartó magyarországi inflációt várnak
Nyolc százalék felé tartó éves fogyasztói inflációt várnak januárról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint az inflációs hullám az első és a második negyedév határán, akár 9 százalék fölött is tetőzhet. Egyes vélemények szerint ez jó jelzés is lehet a piacoknak, mert arra utal, hogy „a kormány végrehajtja a takarékossági programot”.
Januárra szóló 12 havi inflációs előrejelzések(%) |
UBS: 7,8 |
Reinhard Cluse, a UBS befektetési csoport londoni részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa, aki 7,8 százalékos éves inflációt vár a múlt hónapról, egyenesen azt mondta, hogy „most nagyobb az előrejelzési bizonytalanság, mint eddig bármikor”. Cluse szerint a tetőzés márciusban várható 8,6 százalékon.
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport feltörekvő piaci elemzője, aki 7,8 százalékos 12 havi inflációt vár januárra, úgy fogalmazott: a torzító hatások miatt nem lenne meglepve, ha saját előrejelzése „messze esne” a tényleges adattól. Hozzátette ugyanakkor: mindenképpen a 7-8 százalékos sáv magasabb vége felé várja a múlt havi adatot. Sampson szerint a januári adat „fontos, de nem a sztori vége ... a tetőzés legkorábban februárban, legkésőbb márciusban lesz, 8,3 százalék körül".
Az HSBC szakértője szerint ugyanakkor a tetőzés mértékét sem egyszerű meghatározni, mivel „egymással versengő árhatások” érvényesülnek, például a támogatások csökkenése miatt emelkedő energiaárak és az egyre alacsonyabb világpiaci üzemanyag-árszint. Arra a kérdésre, hogy ebben a környezetben milyen pénzügypolitikai választ vár, Juliet Sampson azt mondta: még fél százalékpontos kamatemelésre számít, márciusban vagy áprilisban.
Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni részlegének feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke szerint ugyanakkor az MNB valószínűleg a jelenlegi kamatszinten „vészeli át” az inflációs hullámot. Evans, aki januárra 7,7 százalékos éves fogyasztói inflációt jósolt, azt mondta: jóllehet a drágulási hullám tetőzését 9-9,5 százalék között várja az első negyedév végén, ez „tudvalevőleg átmeneti jelenség”, és az év későbbi szakaszában már csökkenni fog az infláció. A BoA vezető londoni elemzője szerint a stabil monetáris kilátás akkor módosulhat, ha tartósabb másodlagos inflációs hatások érvényesülnek, például meredeken emelkedő inflációs vagy béremelési várakozások formájában.
A fokozatosan „egyre inkább galambbá váló” monetáris tanács, valamint az inflációs kiugrás átmenetei jellege miatt azonban reálisan az várható, hogy a jegybanki kamatszint jelenleg nem módosul, és az év második felében fokozatos csökkenésnek indul, mondta Evans. Szerinte a jelenlegi erős inflációgyorsulást akár pozitív jelzésnek is lehet tekinteni, mert arra utal, hogy a kormány végrehajtja takarékossági programját. „Az egyik a másikkal jár”, fogalmazott a szakértő.
A BNP Paribas befektetési bankcsoport keddi londoni elemzése szerint – amely 7,4 százalékos 12 havi inflációt jósol januárról – azonban jelenleg elsősorban még a tavaly januári áfa-csökkentésből eredő negatív bázishatás érvényesül az inflációs pályában. A ház februárra további erős gyorsulást vár, amikorra szerinte „a 40 százalékos földgázár-emelkedés”, a 4,6 százalékos áramdrágulás és a többi hatósági árintézkedés már teljes mértékben átszűrődik a fogyasztói szintre.
Az elemzés szerint az éves összevetésű infláció márciusban "könnyedén tetőzhet akár 9 százalékon is", a forint erősödése és az olaj világpiaci árának csökkenése ellenére. Adam Slater, az Intrinseca Research független európai feltörekvő piaci előrejelző és elemző cég igazgatója ugyanakkor márciusra 9,6 százalékos inflációs tetőzést jósolt kedden.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.