Az infláció csúcsa 8,4 százalék fölött lesz – véli az MNB alelnöke
Az inflációs csúcs az év első harmadában magasabb lesz a korábban várt 8,4 százaléknál, s valószínűsíthető, hogy a magasabb áremelkedési ütem elnyúlik, s jelenleg még nem látható, hogy az év végére hova csúszik vissza – jelentette ki Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.
Az inflációs várakozások jelenleg nehezen modellezhetők, ezért az előrejelzések csak feltételesek – hangsúlyozta Auth Henrik. A korábban vártnál magasabb infláció elsősorban abból adódhat, hogy a hatósági áremelkedések nagyobbak és a bérek is gyorsabban emelkednek – tette hozzá a jegybank alelnöke.
A fiskális kiigazító csomag inflációs hatásait elemezve elmondta: felfelé ható tényező, hogy valamennyi árucsoportban megugrottak az árak kivéve a feldolgozott élelmiszereket, a szolgáltatási szektor árcsökkenési tendenciája visszafordult és a bérek gyorsabban emelkedtek a korábban prognosztizáltnál.
„Az inflációs várakozások szempontjából a hatósági árak, beleértve az önkormányzati árakat is, vártnál gyorsabb emelkedése okozhat meglepetést" – fogalmazott Auth Henrik.
Az inflációt csökkentő várakozásokat sorolva az alacsonyabb olajárat és a korábban vártnál erősebb forint árfolyamot említette az alelnök, de véleménye szerint ennél is fontosabb tényező az a keresletkorlátozás, amely a csökkenő jövedelmek miatt hat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.