Apróbetűs gyorshitelek - milyen veszélyeket rejtenek?
Pénzhez vagy egy kiszemelt árucikkhez ma már nem lehetetlen, sőt inkább könnyű vagy nagyon könnyű hozzájutni. A gyorshitelek és áruhitelek piaca egyre több konstrukciót kínál, sokan azonban sem az „apróbetűs résszel”, sem saját anyagi lehetőségeikkel nincsenek tisztában.
A legjobb meggondolni © Müller Judit |
Számoljunk együtt! |
A THM az ügyfél által ténylegesen kézhez kapott kölcsönösszeg és a visszafizetendő teljes törlesztési kötelezettség közötti különbséget jelzi. Ha például a THM 17 %, akkor fix kamatozás esetén 100 forint kölcsön után összesen 117 forintot kell majd visszafizetnünk. A THM számítása "éves" alapon történik, azaz "a kiszámítás során használt időpontokat években vagy töredékévekben kell kifejezni". Ez azt jelenti, hogy az egy évnél rövidebb futamidejű kölcsönök esetén is évesített THM értéket kell kimutatni, viszont azonos mértékű kamat esetén – az egyéb költségek miatt – minél rövidebb az éven belüli futamidő, annál magasabb értéket fog a THM mutatni” – PSZÁF honlapján. |
Az eligazodás és összehasonlíthatóság érdekében ajánlott teljes hiteldíj mutató (THM) sem a legjobb „iránytű” – ahogy a PSZÁF nevezi – például a gyorshitelek esetében. A THM-et a kölcsön nagysága, a lejárat hossza és a törlesztés gyakorisága egyaránt befolyásolja. „Esetünkben rövid lejáratú, heti törlesztésű kölcsönről van szó, tehát a THM ezért is lehet félrevezető” – magyarázza Mikola Gergely, a házhoz kézbesített, kiugróan magas hiteldíj mutatójú gyorshiteleiről ismert Provident kommunikációs igazgatója (A Provident gyorshitelről és annak hiteldíj mutatójáról a HVG is írt korábban.). A magas THM másik magyarázata, hogy kamaton felül minden költséget tartalmaz – legyen az hitelbírálat, adminisztrációs költség, kiszállási díj - és a szolgáltatás, amit nyújtanak rendhagyó, így többe is kerül, mint egy hagyományos kölcsön. „Mi személyesen megyünk az ügyfélhez, aki sok esetben már 24 órán belül, tehát nagyon gyorsan megkapja a pénzét, nem kell szabadságot kivennie, utaznia, alkalmazkodunk hozzá” – érvel a szolgáltatás magas díja mellett. „Azon senki sem csodálkozik, ha egy éjjel-nappaliban vagy házhozszállításkor valamit jóval drágábban kap meg, mint egy szupermarketben” – illusztrálja egy hétköznapi példával a Provident pénzpiaci szolgáltatásának sajátosságát. Példaként említi még, hogy az Egyesült Államokban már néhány napra is lehet kölcsönt felvenni, és a nagyon rövid időre kiadott összeg miatt, akár ezer százalékos is lehet a THM.
A telefonos ügyfélszolgálatok többségén a hitelkonstrukciók után érdeklődve a THM-et mindenütt jelzőszámként jellemezték, ami segítheti döntésünket, de az ezzel történő konkrét számolgatástól óva intettek. Emellett az is tény, hogy egy 0 százalékos THM sem feltétlenül jelent számunkra ingyenhitelt, hiszen nem tartalmazza a késedelmi kamatot vagy a futamidő meghosszabbításának költségét. „Én egy egyszerű képletet tanácsolok mindenkinek: szorozzák össze a futamidőt és havi törlesztő részletet, és akkor láthatják, hogy mekkora a különbség felvett és visszafizetett hitel között” – magyarázza Dietz Gusztávné, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület munkatársa. Azt is elmondja, hogy a THM alapvetően jól működhet egy 5 millió forintos, 20 éves futamidőre felvett hitel esetén, ám bármelyik szorzószám változik, a THM torzul.
Analfabéták vagyunk |
A magyar pénzügyi kultúra fejlesztése kormányzati cél. Kóka János szerint a magyarok jelentős része pénzügyi analfabéta. A Budapesti Értéktőzsde tavaly pályázatot írt ki középiskolák számára pénzügyi ismeretek oktatására. A program keretein belül szeptembertől hatvan iskolában kezdték meg a tananyag oktatását. A BÉT és a Gazdasági Minisztérium is 15-15 millióval támogatta a projektet. A GKM célja, hogy kötelezővé váljon a pénzügyi-gazdasági ismeretek tanítása. A cikkünkben megszólalok is kivétel nélkül azt hangsúlyozták, hogy elkerülhetetlen és szükségszerű a fiatalok, idősebbek oktatása, tájékoztatása, a pénzügyi jártasság megteremtése. |
Tartós fogyasztási cikkeket nem csak áruhitelből vásárolnak, a gyorshitelek egy részét is erre költik. A Provident-nél – amelynek ma már több mint 250 ezer ügyfele van – a hitelek szabad felhasználásúak, többek között fogyasztási cikkek vásárlására, váratlan kiadás fedezésére, lakásfelújításra kérik, de előfordult már az is, hogy egy disznóvágásra kért valaki kölcsönt. Magyarországon nagyon sokan nem luxuscikkekre vesznek fel hitelt, hanem mindennapi szükségleteik fedezésére – mondja Dietz Gusztávné. Véleménye szerint a hazánkban jellemző jövedelmi viszonyok és a sokak számára kiszámíthatatlan gazdasági környezetben sokan kiszolgáltatottak, és fokozódik a lakosság elszegényedése, van hogy hitelből fedezi valaki az elmaradt hitelrészletét. Néhányan azzal sincsenek tisztában, hogy részletfizetés elmaradásakor a rendes kamaton túl késedelmi kamatot fizet, és ha a bank peres útra tereli a dolgot, a bíróság akár a minimálbér és a rokkant nyugdíj 33 százalékának letiltásáról is rendelkezhet, ráadásul a bankok számára a fizetési hajlandóság nem elég a halasztáshoz – hangsúlyozza Lénárd Mariann, akinek egyesülete vidéki irodák nyitását tervezi, mert tapasztalataik szerint egyes régiókban megdöbbentő az emberek tájékozatlansága.
Kormányzati cél a pénzügyi ismeretek oktatása |
Legyen szó gyors, vagy áruhitelről, gyakori kritika a túl magas kamat. A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint azonban nincs napirenden valamiféle kamatplafon meghatározása. Dietz Gusztávné szerint a pénzpiaci szabadverseny nem indokolja az elzárkózást egy felső határ megállapításától. „Látott már valaki olyan versenyt, ahol korlátok nélkül versengenek?!” – teszi fel a költői kérdést, hozzátéve, hogy a magyar lakosság hitel-visszafizetési hajlandósága igen magas, így a pénzkihelyezés kockázata 3-5 százalék. Véleménye szerint több „plafon” is meghatározható, és ezek számításának módjára is számos lehetőség kínálkozik: akár a kamatmarzs segítségével, akár úgy, hogy meghatározzák: a hitelkamat nem lehet adott százaléknál magasabb, a betéti kamat pedig alacsonyabb, esetleg a mindenkori jegybanki alapkamatnak megfelelő szorzószámos változat jelenthetne megoldást, vagy egy bonyolultabb képlet, amely az inflációs rátát és a nyereséget is figyelembe veszi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.