2007. február. 05. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 02. 16:18 Gazdaság

Befektetési tanácsok (február elejére)

A befektetők, az elemzők nehéz helyzetben vannak, a nemzetközi piacok szinte korrekció nélkül emelkednek, miközben mindenki arról beszél, hogy eljött a korrekció ideje, de akár egy trendforduló sem kizárható.

„Szól a vészcsengő, de kit érdekel”. Az idézet egy hazai vezető Bank elemzőjétől származik, aki azt mondja aktuális elemzésében, „a piaci szereplők örökké nem hagyhatják figyelmen kívül az amerikai gazdaság lassulásának kedvezőtlen hatását, és a nyugati piacokon végbemenő korrekciók eladásokat generálhatnak keleten is”.

Az előző hetekben tett ajánlásaink is ezen piaci helyzet figyelembevétele mellett születtek meg, tehát – visszatekintve – óvatosabb volt, mint amit a piaci mozgások utólagosan visszaigazoltak.Itt kerül nehéz helyzetbe a tanácsadó! A korábban esetlegesen eladott és jó nyereséget biztosító részvények, vagy részvény-kitettséget képviselő befektetések után mi lehet a befektetések iránya, mi ajánlható akkor, amikor már behúztuk a féket, de a kanyar még mindig nem jön? Véleményünk szerint már nincs sok értelme gyorsítani, mert inkább kicsit lassabban, de biztosabban kell kormányoznunk befektetéseink robogó vonatát.

Tehát, ma már nem érdemes a részvény típusú kitettséget emelni, de a még portfolióban lévő elemeket érdemes tartani. De itt is számolni kell azzal, hogy kellemetlen meglepetés is érhet bármikor.

Devizapiac. A nemzetközi piaci hangulat folyamatosan változik, méghozzá annak függvényében, hogy éppen milyen hír határozza meg a befektetői közvéleményt. Ma az Egyesült Államok makrogazdasági helyzete, a várható kamatpálya a meghatározó ebben a tekintetben. Korábban – hosszabb idő óta – az volt a piaci konszenzus, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED nem emel kamatot belátható időn belül, sőt a következő lépés akár egy kamatvágás is lehet. Erre azonban rácáfol a FED, amikor úgy nyilatkozik, hogy további kamatemeléseket is hajlandó meglépni, amennyiben a pici helyzet megkívánja. Ez azért érdekes, mert azt a következtetést vonhatjuk le, hogy továbbra is fennállnak az infláció emelkedését előidéző tényezők az USA-ban.

Ez annak ellenére következett be, hogy az olajár csökkenése lehetőséget teremtett arra, hogy a nyomás csökkenjen az infláció oldaláról, de az importált infláció helyét átvette a belső – a keresletek növekedése által generált – inflációs nyomás. Tehát, miközben a külső körülmények kedvező helyzetet teremtettek (gyengülő dollár, olaj-, nyersanyag árcsökkenés), a belső munkaerő piaci fejlemények e külső impulzusokat kioltották, így az Egyesült Államok nem tudta kihasználni a kínálkozó lehetőséget az infláció elleni harcban a fenntartható növekedés kereteit is figyelembe véve.

Ennek okán a dollár tehát erősödött, miközben a kötvénypiaci hozamok emelkedtek, de egy kisebb feltörekvő piaci korrekciótól eltekintve nem történt komoly változás a tőkepiaci allokációkban. Azaz mégiscsak volt valami, ami említésre méltó. A yen gyengülése figyelmeztető jel, mivel az alacsony kamatok miatti hitelfelvételekben változás állt be.

Ez ma kedvező a feltörekvő piacok számára, de a globális makrogazdasági helyzet mégsem indokolja. Érik tehát a korrekció, de amíg a pénzmennyiség növekedése ilyen ütemű növekedést mutat, addig nem történhet korrekció. De ki kell emelni, hogy pusztán a piac tehetetlenségi nyomatéka a reálgazdasági problémákat tartósan nem képes elkendőzni.



Az EUR/USD piacon jelentős változás nem állt be, továbbra is a meglehetősen szűk 1,29-1,30-as sávon belül maradt. Itt lassan érik egy kitörés, ami a mai legvalószínűbb forgatókönyv szerint a dollár további erősödését jelentheti. Ugyanakkor a kitörés mértéke nem lesz kirívóan erős, a dollár maximum az 1,28, következő lépésben az 1,26-os szintig erősödhet. Ajánlásunk tehát a dollár-kitettség enyhe emelése, de az eddig kiépített dollár pozíciókat mindenképpen tartani érdemes.

A hazai piacon a forint gyengülése ezúttal is a régiós trendbe illeszkedett, együttmozgásunk a regionális devizákkal szinte egyenes arányos. Egyedül a jegybank elnöki széke körül kialakult polémia színesítette a hazai deviza spekulánsok életét, de a téma hamar lecsengett és a téma által kiváltott piaci reakció szintén gyorsan elmúlt.



Jól látható, hogy a kisebb gyengülés a dollár esetében volt – arányait tekintve – erősebb, ami az EUR/USD változásnak köszönhető. A forint lélektani határok közelébe került (EUR: 260, USD: 200), de ezeket egyelőre nem lépte át, ezek a szintek erősnek bizonyultak. Ennek ellenére a dollár esetében van esély a 200-as szint meghaladásának, mivel a zöldhasú erősödésére ma nagyobb esélyt látunk, mint a közös európai fizetőeszköz megerősödésére. Így ma a forint ellenében a dollár pozíciók tartását javasoljuk.

Az 1-3 éves futamidőket válasszuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A fejlett piaci kötvényhozamok emelkedése a feltörekvőknél is kiváltott egy enyhe nyomást az árakra, de ennek mértéke erősen korlátos volt, így jelentős piaci kilengéseket nem generált. Ez azért volt lehetséges, mert nem a feltörekvő piaci bizalom megingása váltotta ki a hozamok emelkedését, csupán egy piaci igazodási folyamat játszódott le.



Mivel viszont a pénzmennyiség növekedése befektetési kényszert jelent a professzionális befektetőkre nézve, a csütörtöki (febr. 01.) aukció jelentős túljegyzést és 15 bázispontos hozamcsökkenést hozott a három éves állampapírok tekintetében. Ez jó hír, de nem szabad elfelejteni, hogy a kialakult 7,81%-os átlaghozam 44 bázisponttal magasabb, mint a legutóbbi január 4-i három éves kibocsátás átlaghozama.

A továbbiakban a fejlett piacokon nem várunk további hozamemelkedést, így ebből az irányból a hazai piac sem lesz nyomás alatt, ami arra vezethet, hogy a hazai hozamok csökkenni kezdenek végre. Ennek fényében ajánlásunk az 1-3 éves futamidejű állampapírok tartását, illetve az 1 éves szegmens vételét tartalmazza.

Részvénypiac. A nemzetközi piaci helyzet nem változott, azaz tovább tart az emelkedő trend. Ezúttal már az újra emelkedő olajár is segítette a részvények emelkedését, hiszen a Brent jegyzése egy hét alatt 50-ről 58 dollárig szaladt fel. A továbbiakban nem várunk jelentős csökkenést az energiahordozó árában, hiszen az északi féltekén eddig meglehetősen enyhe tél ezután hidegebbre válthat és messze még a tavasz, amikor a globális felhasználás ténylegesen csökkenhet.

A fejlett piacokon tomboló bika a fejlődőkre is kedvező hatással lehetnek, különös tekintettel Oroszországra, mivel az olaj árának emelkedése – értelemszerűen – itt gyakorol a legerősebb hatást a piaci árakra.

A hazai piacon szintén az emelkedésé volt a szerep, de a forgalom enyhén visszaesett, azonban a hosszú évek átlagát tekintve még így is magas szinten alakult. Az egyedi részvények közül:

- a Richter kijönni látszik a gödörből, de továbbra sem ajánlható, mert egy esésben komoly veszteségeket képes okozni.

- a Mol viszont ismét érdekes befektetési célpontnak ígérkezik a fent említett olajipari fejlemények fényében.

- Az OTP újabb történelmi csúcsok felé halad, de ma nem látunk benne annyi növekedési potenciált, hogy érdemesnek tartanánk vételre ajánlani, inkább csak a tartást javasoljuk.

- Az Mtelekom-ot az anyacég profit warning-ja nyomta az 1000 forintos szint alá, de ma itt is tartást ajánlunk.

Ami érdekes lehet a kisebb részvények közül, az továbbra is a Rába, ahol új megrendelésekről szólnak a hírek, illetve már látható, hogy a korábban elhatározott struktúraváltás is beérni látszik. Itt persze fel kell hívnunk a fokozott kockázatokra a figyelmet!

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: vétel: 1 év, tartás: 1-3 év

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: tartás

- Orosz részvények: vétel (kockázat!)

- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika: tartás, Kelet-Európa: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: tartás, MOL, Rába: vétel

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.