Milliárdokról vitáznak a kerületek a fővárossal
Jogi lépéseket tesz több kerület a fővárosi önkormányzat ellen, annak sajátos jogértelmezése miatt, ami által a 23 kerületet összességében akár 15 milliárd forintos hátrány is érheti a főváros idei forrásmegosztási rendelete alapján.
Ezt Hajdu László (MSZP) XV. kerületi és Derce Tamás (független) IV. kerületi polgármester nyilatkozta kedden Tiba Zsolt fővárosi főjegyző sajtónyilatkozataira reagálva.
A főjegyző közölte, hogy a főváros február közepén dönt az idei 188 milliárd forintos közös keret felosztásáról. Ebből 47 százalék a fővárosi önkormányzaté, a többin pedig osztozik a 23 kerület. A főjegyző szerint a rossz törvényi szövegezés miatt, illetve ha azt szó szerint alkalmazzák, a kerületekre akár 15 milliárd forinttal is kevesebb pénz jutna, s ezért több kerület csődbe is mehet. Tiba Zsolt nyilatkozataiban "komikusnak tartotta", hogy éppen azok az országgyűlési képviselői szándékok eredményezték ezt a helyzetet, amelyek a kerületek javára akarták "torzítani" a forrásmegosztás arányait.
Hajdu László, aki országgyűlési képviselő is, leszögezte, hogy nem a törvény a rossz, hanem a főváros vezetése folytatja azt a rossz gyakorlatot a kerületekkel szemben, amit még Atkári János korábbi főpolgármester-helyettes képviselt. A politikus hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlannak tartják azt a forrásmegosztási rendelet-tervezetet, amelyről a főváros nem egyeztetett előzetesen a kerületekkel.
Hajdu László közölte, a kerületek azt gondolták, hogy ezzel a forrásmegosztási törvénnyel tiszta viszonyokat teremtettek. Ehhez képest a főváros sajátos, önkényes jogértelmezése miatt sok milliárdos hátrány éri a kerületeket - tette hozzá. A szocialista politikus attól tart, hogy "ismét veszekedés kezdődik" emiatt a kerületek között. Nincs semmilyen szakmaisága annak, ha a fővárosi önkormányzat a kerületek hátrányára értelmezi a törvényt. "Akár át is verhet bennünket, mert nincs utólagos korrekció sem" ez évtől a forrásmegosztásban - fűzte hozzá.
Derce Tamás elmondta, hogy a külső kerületek szövetsége várhatóan soron kívüli eljárást kér majd ez ügyben bíróságtól. Az újpesti polgármester a törvényt is hibásnak tartja azért, mert lehetőséget ad arra, hogy többféleképpen értelmezzék.
A posztját 17 éve betöltő jogász városvezető polgármester úgy véli, "az a törvény, amit így is, úgy is lehet értelmezni, nem egyéb a feudális kényúr rendelkezéseinél". Ez "megerősíti azt az álláspontomat, hogy ma Magyarországon feudálkapitalizmus van". A feudalizmusban döntenek ugyanis a hatalmi pozíciók arról, hogy mi történik egy adott területen - fűzte hozzá.
A polgármester felhívta a figyelmet arra a jogszabályi rendezetlenségre is, miszerint jelenleg nem egységes adatszolgáltatás alapján zajlik a forrásmegosztási rendelet megalkotása. Nem ellenőrzi, még szúrópróbaszerűen sem, senki azt, hogy a kerületi adatok egységes szempont szerint alakulnak-e.
A mai magyar jogállamra jellemző furcsa, felháborító anomáliának tartja a polgármester azt a jelenlegi helyzetet, miszerint két fél vitájában végül is az egyik fél dönt. Emiatt "polgármesterként külön is Alkotmánybírósághoz fordulok, mert milyen eljárásjog az, ahol ilyen előfordulhat - jegyezte meg. Derce Tamás hangsúlyozta, hogy szerinte ez a sajátos helyzet teljesen ellentétes az Európai Unió jogelveivel is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.