2007. január. 07. 14:18 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 07. 14:27 Gazdaság

Londonban a magyar deficit meredek csökkenését várják

Az év végi ünnepi szezon "legnagyobb meglepetése volt" a harmadik negyedévi magyar folyómérleg-hiányról közzétett adat, áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében, amely szerint a cég ezután gyorsan csökkenő folyó deficitet vár Magyarországon, és meredeken csökkenti saját előrejelzését is.

A JP Morgan, amelynek londoni elemző részlege minden hétvégén áttekintést ad ki a befektetőknek az elmúlt egy hét európai feltörekvő piaci makrofejleményeiről, idei első ilyen összesítésében - amelyben a tavalyi utolsó térségi adatszolgáltatások elemzése is szerepel - azt írta: a 2006 harmadik negyedévéről közölt magyar folyómérleg-adat egymás után harmadszor mutatott a várnál sokkal alacsonyabb hiányt.

Az MNB december 29-én közzétett előzetes adatsora szerint a folyó deficit 1,129 milliárd euró - szezonális hatásoktól megtisztítva 1,209 milliárd euró - volt a tavalyi harmadik negyedévben. Elemzők előzetesen 1,46-1,48 milliárd euró összegű folyómérleg-hiányt vártak az időszakra. 

A JP Morgan Londonban kiadott hétvégi térségi elemzése szerint a harmadik negyedévi hiány, amely a cég várakozásánál is sokkal kevesebb volt, "figyelemreméltó", 38 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

A cég számítása szerint a tavalyi harmadik negyedévvel zárult négy negyedév összesített GDP-arányos folyó hiánya 6,2 százalék volt, az egy negyedévvel korábbi, hasonlóan számolt 6,9 százalékos éves deficit után. A külső nettó finanszírozási igény még markánsabban csökkent, 6,3 százalékról 5,4 százalékra, az EU-pénzek növekvő beáramlása révén.

A jelentés szerint a harmadik negyedévi hiányadat után a JP Morgan meredeken csökkentette az egész évre szóló deficitjóslatát. A cég 2006-ra most már csak 5,3 milliárd eurós hiányt vár, ami a GDP-érték 6 százalékának felelne meg; a ház eddigi várakozása 7,1 százalék volt.

Az elemzés szerint a JP Morgan 2007-re a folyó hiány további 1 milliárd eurós csökkenését várja, és 4,5 százalékos egész éves idei folyómérleg-deficitet jósol, főleg a költségvetési szigorítástól várt fogyasztói és importkereslet-visszaesés figyelembe vételével.  

A magyarországi külső egyensúly idei alakulásáról más nagy londoni házak is a korábbinál jóval derűlátóbb előrejelzéseket adtak az utóbbi hetekben. A Merrill Lynch befektetési csoport éves előrejelzésében az állt, hogy ha a költségvetési kiigazítás zömét a terveknek megfelelően végrehajtják, és az euróövezeti növekedés szilárd marad, a magyar külkereskedelmi mérleg már az idén többletbe fordulhat át, ami a 2007-es folyómérleg-hiányt a GDP 5-5,5 százalékáig szoríthatja vissza.

A Goldman Sachs ennél enyhébb ívű, de így is jelentős folyóhiány-csökkenést jósolt: ennek a befektetési bankcsoportnak az idei londoni prognózisa szerint a magyarországi költségvetési szigorításból eredő belső "keresleti sokkot" részben ellensúlyozza a javuló export, aminek révén a cég által 7,9 százalékra várt tavalyi éves hiány után 2007-ben a GDP 6,0 százalékára csökken folyómérleg-deficit.

A vezető londoni befektetési házak többsége az utóbbi hetekben a magyarországi költségvetési kilátásokra is jelentősen javuló előrejelzéseket adtak. A Goldman Sachs 2007-re közölt magyarországi makroelőrejelzésében például azt írta: a ház "már egy ideje azon a véleményen van", hogy az idei év végi tényleges államháztartási deficit még valamivel alacsonyabb is lesz a hivatalos célnál. A GS londoni prognózisában az állt, hogy a cég a 2006-ra valószínűsített 10,1 százalék után az idén 6,4 százalékos ESA-szabvány szerinti államháztartási hiányt vár a kormány által kitűzött 6,8 százalék helyett.

A londoni elemzői közösség által a magyar költségvetési kilátásokról alkotott vélemény javulásának markáns megnyilvánulása volt az is, hogy karácsony előtt az addigi leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza Magyarország közepes befektetői, "BBB plusz" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását a Standard & Poor´s, amely ezzel a lépéssel gyakorlatilag levette a napirendről a magyar adósosztályzat belátható időn belüli rontását. A világ legnagyobb hitelminősítőjének indoklása szerint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség jó eséllyel biztosítja, hogy "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.