2006. december. 28. 08:55 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 28. 08:45 Gazdaság

Síbiztosítások: melyiket válasszuk?

Bár már napi 300 forintért - egy capuccino áráért - is lehet utasbiztosítást kötni, sokan mégis sajnálják rá a pénzt. A kiutazók alig egyharmada gondol erre, pedig baleset vagy megbetegedés esetén a költségek elérhetik az egymillió forintot is.

Most, hogy kezdetét vette a síszezon, különösen nem ártgondolni erre. A paletta széles: jelenleg kilenc biztosító kínál utasbiztosítást, összesen mintegy negyven különböző típusú terméket. Érdemes tehát alaposan körülnézni és az igényeknek megfelelőt kiválasztani. Mestyán András, a biztosítástipp.hu portált üzemeltető CLB igazgatója szerint a klasszikus baleset-, betegség- és poggyászbiztosítások mindegyike kivétel nélkül tartalmazza a nemversenyszerű síelésből eredő kockázatokat, ezek között csak szolgáltatási és költségtérítési különbségek vannak. 
   
Az olcsóbb termék kisebb értékben fedezi és téríti a károkat, míg egy drágább módozat esetén akár költséghatár nélkül is vállalja a biztosító az ügyfél biztosítását. A biztosítók többségénél a síelést a snowboarddal együtt tartalmazza a normál utasbiztosítás, ám míg egyes biztosítótársaságoknál pótdíj megfizetése ellenében biztosítható a sífelszerelés, addig máshol ezt tartalmazza az alapdíj.
   
Mestyán András szerint fontos, hogy a síelni induló kellő figyelmet fordítson az adott termék kiválasztása során a felelősségbiztosítási szolgáltatásokra is. A síelés során ugyanis igen magas a kockázata annak, hogy az ügyfél másvalakinek okoz kárt, anyagi vagy személyi sérülést. Ha a bekövetkezett balesetért, károkozásért mi vagyunk a felelősek, akkor a károsult utasbiztosítási kötvényének szolgáltatási limitjeit meghaladó kárösszegeket nekünk kell megtérítenünk. Ez magába foglalja a károsult közvetlen vagy
közvetett vagyoni kárait is (például vagyontárgyak, ruházat, idő előtti hazautazás költségei, betegszállítás) - emelte ki az igazgató. 
   
Az alacsonyabb díjú és szolgáltatású termékek nem minden esetben tartalmaznak felelősségbiztosítási szolgáltatást, vagy ha tartalmaznak is, akkor nem megfelelő költségtérítési limit mellett. A legtöbb biztosító három kategóriába sorolja termékeit (alacsony, közepes, magas), ám ha valaki síelés céljából utazik külföldre, érdemes legalább a közepes kategóriájú termékek közül választania, amelyek naponta csak 100-150 forinttal kerülnek többe,
viszont több millió forinttal magasabb értékű szolgáltatást nyújtanak - javasolja Mestyán András. 
   
A döntést emellett alapvetően befolyásolja a külföldön eltöltött napok száma, valamint az, hogy mi a célország. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a módozat milyen anyagi fedezetet nyújt a sürgős baleseti és beteg ellátások költségeire, illetve a sífelszerelést milyen mértékben biztosítja. A síelni indulóknak fontos lehet az is, hogy minél kényelmesebben össze tudják hasonlítani az egyes biztosítók termékeit, illetve minél gyorsabban meg tudják kötni a biztosítást. 
   
A CLB például erre a célra külön termékoldalt hozott létre, ahol egy kalkulátor program segítségével kiszámolhatóak és összehasonlíthatóak a biztosítók termékei. A bankkártyás fizetésnek köszönhetően elég az indulás napján megrendelni a biztosítást, mert a rendszer a megrendelést követő 10 percen belül elektronikusan megküldi az ügyfélnek az utasbiztosítási kötvényt.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.