2006. november. 27. 12:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. november. 27. 12:00 Gazdaság

Befektetési tanácsok (november végére)

A forint 2005 közepe óta nem volt ilyen erős a dollárral szemben, a gyenge zöldhasú kedvezhet a hazai makrogazdasági folyamatoknak. A forint alapú befektetéseket érdemes dollárra áthelyezni, az euróban denomináltakat pedig érdemes tovább „futtatni”.

Hosszú idő óta kilépett az EUR/USD a „megszokott”” sávból. A dollár 1,30-as szintnél gyengébb helyzete az amerikai növekedés miatti aggodalom okán következett be. A továbbiakban az a kérdés, hogy meddig tart a folyamat; a forint 2005 közepe óta nem volt ilyen erős a dollárral szemben. A gyenge dollár és a csökkenő olajár kedvezhet a hazai makrogazdasági folyamatoknak, de ezek a hatások csak hosszabb távon érvényesülhetnek, így ma még nincs kézzelfogható eredménye. Ám a pénz- és tőkepiac természetéből adódóan a kötvények, részvények, illetve általában a befektetési termékekre gyakorolt hatás máris megmutatkozik. Ebben a helyzetben az előtérbe kerülő fejlődő régiókra jobban koncentráló befektetők érzékenyebbé válhatnak a magyar gazdasági helyzet problémáira.

Devizapiac. A vezető hír a dollár régen nem látott mértékű gyengülése. Ezt a folyamatot régóta várjuk, hiszen a makrogazdasági adatok alapján már korábban is lehetett számítani a zöldhasú gyengülésére. Az, hogy éppen most következett be, azzal magyarázható, hogy az amerikai növekedési kilátások egyre biztosabban romlanak, miközben az inflációs nyomás a csökkenő olajárak ellenére is csak lassan mérséklődik.



Az alig egy nap alatt bekövetkezett 4 százalékot elérő dollárgyengülés meglehetősen jó befektetési lehetőséget hozott, különös tekintettel arra, hogy ebben az időszakban az európai piacok kitűnő teljesítményt nyújtottak, mind a részvényeket, mind a kötvényeket tekintve.

Ez az időszak arról szólt, hogy a kötvények is 10 százalék feletti éves szintű hozamot produkáltak, miközben a részvények többéves csúcsokra érve még ezt is jelentősen meghaladó profitot biztosítottak. A közeli jövőben még érdemes tartani az így kialakított portfoliókat, de egy esetleges gyors és jelentős gyengülés már figyelmeztető jel lehet arra, hogy ismét dollár alapú befektetésekben gondolkodjunk. Ez a szint 1,33-1,35 körül lehet.

A hazai piacon is beigazolódott az eddigiekben sokszor szorgalmazott euró alapú befektetések hasznossága, hiszen a forint immár gyengülő periódusra váltott, de még így is jellemzően a 260-as EUR/HUF szintnél erősebb a jegyzés.



Látható, hogy az EUR/USD keresztárfolyam olyan élesen váltott, hogy ezúttal a forinttal szemben a két deviza homlok egyenest ellenkező irányba mozog. Itt már érik a helyzet arra, hogy a forint alapú befektetéseket inkább dollárra konvertáljuk, mint euróra. Tehát ajánlásunk az, hogy a forint eszközöket dollár alapra érdemes áthelyezni, míg a már ma is euróban denominált befektetéseket érdemes tovább „futtatni”.

Adjuk el kötvényeinket! (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacon is érezhetőek a devizapiaci események. A dollár alapú kötvények hozama kismértékben emelkedett, mivel a kiáramló tőke dollár-eladásokat jelent. Ez kedvez annak, aki csak most szeretne belépni a tengerentúli piacra.

Az euró alapú kötvények esetében a hozamok nem változtak jelentősen, mivel a pótlólagosan jelentkező kereslet hozamcsökkentő hatása ellen dolgozik, hogy az  Európai Központi Bank (ECB) 2006-ban még emelhet irányadó kamatán. Így az európai kötvények utóbbi időben mutatott rendkívüli teljesítménye kissé visszafogottabbá vált, de még mindig attraktív befektetési lehetőséget kínál.

A hazai piacon is lassultak a folyamatok, hiszen a hozamok csökkenése alábbhagyott, sőt az elmúlt napon már enyhe emelkedést is tapasztalhattunk. Ma úgy látszik, hogy a hozamok csökkenésének és emelkedésének a valószínűsége közel azonos, így a korábban magasabb hozam mellett megvásárolt kötvényeket érdemes lehet eladni. A hozamok emelkedése irányába hathat, hogy a makrogazdasági helyzet jelentős javulást nem mutat, legalábbis tendenciaszerűen még nem mutatható ki pozitív változás. A csökkenés irányába a feltörekvő piacok iránt növekvő érdeklődés mozdíthatja ki a hozamokat.



Mivel az első hatás egyértelműen negatív, míg a második tényező esetében lassan a profitok (részleges) realizálására is sor kerülhet. Ma a kötvények eladását javasoljuk, de legalábbis a futamidő drasztikus csökkentését.

Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiaci helyzet vegyes képet mutat, jó és rossz tendenciák egyszerre érvényesülnek.



Minden esetre az tény, hogy a volatilitás (az árak változékonysága) jelentősen emelkedhet a közeljövőben. Ez a feltörekvő piacokra különösen érvényes. Ez alól a BÉT sem lehet kivétel, tehát ma nem ajánljuk a hazai részvénybefektetéseket, hacsak nem osztalék alapon árazott részvényeket vásárolunk, mint az Mtelekom, vagy az Émász. A nemzetközi részvénypiacokat tekintve ma a leginkább stabil növekedés az európai kis- és közepes vállalatoktól várható, így ezen cégek részvényeit ajánlhatjuk. Az összes többi szegmens ma nem ajánlható befektetési célpontként.

Ajánlások (Oldaltörés)

Állampapírpiac:

- állampapírok: 3 hónapos: vétel; többi futamidő: eladás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: small cap vétel

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás, Mtelekom, Émász: tartás

Befektetési alapok:

- Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)

 - Kötvény alapok (EUR-ban denominált)












zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.