Kóka: a 2007-es költségvetés a nagykorúság költségvetése
A 2007-es költségvetés a nagykorúság költségvetése - mondta Kóka János a jövő évi büdzsé vitájában az Országgyűlésben. A fideszes hozzászólók a munkanélküliség költségvetésének nevezték a 2007-es költségvetést.
„Hat esztendőnyi késlekedés, halogatás után most rákényszerül a politika, hogy nagykorúvá váljon, és nagykorúnak tekintse az ország lakóit” - mondta Kóka János. Hozzátette: a kormány tudja, hogy a megszorításoknak senki sem örül, és annak sem, hogy megszokott kedvezményekről kell lemondani.
A miniszter elmondta, hogy 2007-ben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 983 milliárd forinttal gazdálkodik; ez csaknem 100 ezer forintot jelent állampolgáronként.
A kis- és középvállalkozások támogatása terén jövőre is megmarad a Széchenyi-kártya program, amelyben mintegy 100 ezer vállalkozás vesz részt.
Kóka János hozzátette: 2007-ben folytatódik a közúthálózat fejlesztése, valamint a gyorsforgalmi úthálózat építése, jövőre 120 kilométer autópálya készül el, 187 kilométernyi út építését pedig elkezdik. Olcsóbban épülnek ma Magyarországon autópályák, mint az elmúlt tíz évben - jelentette ki.
A miniszter hangsúlyozta: fontos a vasúti reform továbbvitele is a jövő évben. Egy jól kihasznált vasútvonal fenntartása van olyan közös érdek, hogy az adófizetők pénzéből kifizessük az utazási költségek jegyáron felüli részét - mondta, hozzáfűzve, hogy szükség van a teherszállítás privatizációjára.
Tállai András, a Fidesz képviselője a 2007-es költségvetést a munkanélküliség költségvetésének nevezte. Beismerten növekedni fog a munkanélküliek száma 2007-ben - tette hozzá.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon növekedett a legdinamikusabban az adósságállomány, és itt a legmagasabb az adóterhelés.
Az ellenzéki képviselő szerint előbb le kellene zárni a 2006-os költségvetési folyamatokat, és utána kellene beszélni arról, hogy mi lesz 2007-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.