Kóka: legyen az energia az ötödik uniós szabadságjog
Az Európai Unió négy alapvető szabadságjoga mellé sorakoztassuk fel az energia szabad áramlásának lehetőségét is - így foglalta össze Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a kelet-közép európai energetikai miniszterek budapesti tanácskozásán elfogadott regionális közös nyilatkozat lényegét.
A nyilatkozathoz csatlakozó hét tagország, illetve három tagjelölt az Európai Unió november 23-án esedékes európai miniszteri tanácsülésén közösen lép fel több aktuális energetikai kérdésben - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.
Kóka János a nyilatkozat egyik lényeges pontjaként említette az energiabiztonságot, nevezetesen a különböző országok biztonsági földgáz-készleteinél kapcsolatok kiépítését és az áramhálózatainak összekapcsolhatóságát. El kell érni, hogy ne csak az országok nemzeti költségvetéséből, hanem EU-támogatások igénybevételével lehessen a szükséges beruházásokat végrehajtani - mutatott rá a miniszter, utalva arra, hogy ezzel a személyek, a tőke, a munka és a szolgáltatások után az energia áramlása lehetne az ötödik uniós szabadságjog.
Ioan-Codrut Seres román gazdasági és kereskedelmi miniszter hozzátette, hogy rövid idő alatt lehetetlen csupán nemzeti forrásokból az EU által szükségesnek tartott energiabiztonsági követelményeket teljesíteni. Kritikus tömeget kell létrehozni a nyilatkozatot aláíró országoknak érdekeik érvényesülése érdekében - fogalmazott a román miniszter, méltatva a magyar együttműködési kezdeményezést.
Tomás Hüner cseh ipari és kereskedelmi miniszter-helyettes az áramhálózatok összekapcsolhatóságának fejlesztését piaci okokból is fontosnak tartja, hiszen ezzel az árakra is lehetne hatni.
Alfonso Gianni, az olasz Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára üdvözölte a nyilatkozatba utólag beemelt pontot, ami Romano Prodi olasz kormányfő felvetése kapcsán került szóba a november elején Nyugat-Európában bekövetkezett áramellátási zavarok nyomán. A nemzeti hálózatok közötti koordinációt harmonikusabbá kell tenni - emelte ki a helyettes államtitkár.
Kóka János a nyilatkozat ugyancsak fontos pontjaként említette az energiahatékonyságot. Szavaiból kiderült, hogy a régió országai a társasházaknál, különösen a panelházak esetében közvetlenül EU-támogatásokból tennék finanszírozhatóvá a fajlagos energiafelhasználást csökkentő programokat.
A több lábon álló energiaellátás, azaz a diverzifikáció szükségessége is a nyilatkozat pontjai között szerepelt. A tanácskozáson az új technológiák, vezetékvonalak és források fontosságát hangsúlyozták.
Megemlítette, hogy a munkaebéd közben informális szinten felvetődött az EU Oroszországgal folytatott energetikai témájú párbeszéde, ami a földgázellátás januári "minikrízise" kapcsán felértékelődött. Kóka János megfogalmazása szerint a keddi találkozón résztvevő országok közül talán Magyarországon a "legszigorúbb a függés".
A közös nyilatkozatot - elfogadása ellenére - kedden még nem írták alá a felek, mert Lengyelország csak főosztályvezetői szinten képviseltette magát. Varsói miniszteri jóváhagyás esetén azonban napokon belül teljes lehet a dokumentumot aláírók köre.
A következő találkozó egyik napirendje lehet a különféle energiaforrások áttekintése, különös tekintettel a nukleáris és a megújuló energiaforrásokra - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.