Az Audi-bejelentés jelzi a csomaggal járó gondokat
Az Audi autógyár szándéka, hogy a társaságokra kivetett szolidaritási adó miatt felfüggeszti öt évre szóló, egymilliárd eurós magyarországi beruházási tervét, újabb jelzése a kiigazító csomag növekedésfékező és versenyképességet rontó hatásának, Magyarország azonban továbbra is vonzó célterepe a külföldi működőtőkének, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteki elemzésében.
Futószalag az Audi győri gyárában. Üresbe tették © Audi Hungaria |
Ennél is fontosabb azonban, hogy a csomag kérdéseket vet fel a többi térségbeli országhoz mért magyar versenyképességgel, valamint a magyar gazdaság további jelentős működőtőke-vonzó képességével kapcsolatban. Felmerül az a kérdés is, hogy a kormány szilárdan kitart-e reformprogramja mellett, vagy egyes intézkedéseket felvizez, annak érdekében, hogy megőrizze a Magyarország iránti vállalati érdeklődést, áll a DrK pénteki londoni elemzésében.
A kommentár szerint a ház továbbra is azzal számol, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szilárd marad a reformintézkedések ügyében, „legalábbis a legközelebbi negyedévekben".
A reformokra leselkedő nagyobb kockázat gyaníthatóan igazából a következő év vége felé várható, éppen azután, hogy a költségvetési konszolidáció egyes bizonyítékai megjelennek. A csökkenő kereslet ugyanis szűkíteni fogja a folyómérleg-hiányt, ami a befektetői hangulat javulását eredményezi, és éppen ez enyhíteni fogja a kormányra nehezedő nyomást a reformok gyors végrehajtása végett, áll a londoni Dresdner-részleg előrejelzésében.
Az elemzés szerint azonban Magyarország a költségvetési intézkedések ellenére is vonzó célterülete marad a közvetlen külföldi befektetéseknek, tekintettel elhelyezkedésére, és a meglehetősen alacsony munkaköltségekre. Emellett ha a kormány sikeresen keresztülhajtja a szerkezeti reformok némelyikét, azzal közpénzek szabadulnak fel, amelyeket át lehet csoportosítani az üzleti környezet javítására; ez jelentheti a takarékossági intézkedések részeként megemelt adóterhek részleges enyhítését.
A Dresdner Kleinwort az elemzés szerint „rövid távra ható negatív fejleménynek” ítéli az Audi közleményét, és számol azzal, hogy más cégek is hasonló bejelentéseket tesznek. A ház azonban ezzel együtt is fenntartja a következő évek magyarországi működőtőke-beáramlására érvényes pozitív kilátását.
A pénteki londoni DrK-elemzéshez mellékelt grafikus előrejelzés szerint a cég 2006-ra 6 milliárd dollár feletti, 2007-re, valamelyes csökkenéssel, éppen 6 milliárd dolláros közvetlen külföldi befektetést jósol Magyarországon.
A londoni Economist Intelligence Unit (EIU) – világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza – a múlt hónapban Londonban kiadott, öt évre szóló globális előrejelzésében azt írta, hogy Magyarország a várt éves nominális közvetlen befektetési értékek alapján éppen a világgazdaság középmezőnyében lesz. Az EIU 2010 végéig terjedő, átfogó prognózisa szerint az idén 1165,0 milliárd dollár lesz a világ 82 legnagyobb gazdaságában eszközölt külföldi működőtőke-befektetések összértéke, 22,0 százalékkal több a tavaly mért 954,8 milliárd dollárnál. A 2000-ben feljegyzett 1400 milliárd dolláros csúcs óta most először emelkedik ismét ezer milliárd dollár fölé a befektetett tőkeérték, állt a szeptember eleji EIU-előrejelzésben.
Magyarországra a londoni elemző csoport a 2006-2010-es előrejelzési időszakra éves átlagban 4,5 milliárd dollárnak megfelelő közvetlen külföldi befektetési értéket jósolt; ezzel a nominális értékkel a magyar gazdaság a 82 vizsgált ország közül a 41. helyre került.
Az Audi-bejelentést pénteken kommentálta a Goldman Sachs globális befektetési csoport londoni részlege is, amely „rossz hírnek” minősítette a fejleményt. A GS szerint a történtek azt jelzik, hogy egyes adóintézkedések „visszafelé sülhetnek el”, és kevesebb bevétel-növekedéssel járhatnak a reméltnél.
A Goldman Sachs szerint a multinacionális vállalatoknak kevesebb érdekük fog fűződni ahhoz, hogy magyarországi leányvállalataiknál profitot mutassanak ki, ami azzal járhat, hogy az alacsonyabb működőtőke-beáramlás és az adórendszerrel kapcsolatos bizonytalanságok miatt csökken a magyar gazdaság növekedési potenciálja.
A ház szerint ezek a problémák nem fogják megakadályozni, hogy a kormány teljesítse a 2007-es költségvetési deficitcélt, de középtávon már gondokat okozhatnak, áll a Goldman Sachs pénteki londoni elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.