Draskovics Tibor és Antal László a nyugdíjreformról
A nyugdíjreformhoz kapcsolódó elkerülhetetlen döntéseket 2007 végén, 2008 elején meg kell hozni, megjelölve a bevezetés dátumait – mondta Draskovics Tibor az Államreform Bizottság vezetője a Pénzügykutató Zrt. által szervezett nyugdíjkonferencián szerdán.
A tényleges nyugdíjba menetel korhatárának felemelése és a meglévő privilégiumok mérséklése a konvergenciaprogram céljai között is szerepel – közölte Draskovics Tibor. A kormánybiztos hozzátette: a megindítandó reformprogramok közül a nyugdíjreformhoz áll rendelkezésre a viszonylag leghosszabb idő, s kialakítható a szakmai konszenzus.
Draskovics Tibor szerint a magyar államháztartás alapvető problémái abból adódnak, hogy az állam által nyújtandó szolgáltatások, illetve az érintettek által igénybe vehető szolgáltatások nincsenek pontosan definiálva, azaz a felelősség határai nem egyértelműek, s ez érvényes az egészségügyre, a szociálpolitikára, illetve az oktatásra. „Ha el akarunk szakadni a korlátlan és finanszírozhatatlan állami felelősségtől, akkor mást kell csinálnunk" – mondta.
A kormánybiztos úgy véli, a nagy elosztó rendszerek két típusproblémával küszködnek, a mérettel és a szolgáltatás módjával. Hozzátette: akár a közigazgatásról, akár az egészségügyről, akár a közoktatásról beszélünk, mindenki a maximális forrás, azaz output megszerzésére törekszik. S ez érvényes a szolgáltatás módjára, azaz minőségére is, hiszen mindenki a lehető legjobbat és legdrágábbat kívánja megszerezni – mondta Draskovics Tibor.
Antal László közgazdász szerint az egészségügyi és nyugdíjkiadások okozta hiány az eredményszemléletű államháztartási elszámolásban (ESA'95) GDP arányosan már 3 százalékot jelent. Hozzátette: a jelenlegi svájci indexálás szerint működő nyugdíjrendszert – amely részben inflációkövető, részben nettó kereset követő – át kell alakítani árindexet követő nyugdíjrendszerre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.