2006. szeptember. 25. 10:47 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 25. 10:49 Gazdaság

Oroszország gázpaktumot köt Európával az USA rovására

Oroszország gázpaktumot köt Európával az Egyesült Államok rovására, kommentálták moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnöknek azt a bejelentését, amely szerint a Barents-tengeri Stokman lelőhelyen kiaknázandó, eredetileg amerikai piacra szánt gázt részben vagy akár egészben átirányíthatják Európába, ha Brüsszel engedményeket tesz az EU belső piacán érvényesülő kereskedelmi feltételekben.

Putyinnak ez a javaslata, amelyet a compiegne-i hármas csúcson tett francia kollégájának, Jacques Chiracnak és Angela Merkel német kancellárnak, a nemzetközi energiapolitika fő témáját alkotja a következő fél évben, és konfliktust idéz elő az Egyesült Államokkal, jósolta a Kommerszant hétfői számában.

Compiegne-ben Putyin ugyan nem nevezte meg az Egyesült Államokat, de az Európával való "gázpaktumot" Oroszország nyilvánvalóan az amerikai érdekekkel szemben akarja megkötni, mutatott rá a lap, emlékeztetve: eddig úgy képzelték, hogy a Stokman lelőhely gázkészleteit cseppfolyósítják, és főleg az észak-amerikai piacra szállítják.

A Stokman lelőhelyet, amelyet orosz-amerikai tervezetként könyveltek el, „át fogják irányítani” az európai piacra, írta a Vedomosztyi, amely szerint szakértők és Kreml-tisztségviselők a következő okokat látták a döntés mögött: az orosz állami fegyverkereskedő Rosoboronoexporttal szemben meghirdetett amerikai szankciók, a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való orosz belépésről folyó tárgyalásokon elfoglalt kemény amerikai pozíció, az orosz-amerikai viszony általános lehűlése.

Putyin csak megerősítette Oroszország irányvételét az EU-val és azon belül Németországgal való energiaipari szövetségre, mondta Alexander Rahr német külpolitikai szakértő a Vedomosztiynak.

A Kommerszant megjegyezte, hogy Putyin javaslatának akkor van értelme, ha az orosz Gazprom a Stokman kiaknázáshoz társul fogadandó cégek végleges listáján meghagy egy vagy több európai céget; és a gáznak az a része, amelyet vezetéken az EU-ba irányítanának, automatikusan csökkenti az Egyesült Államok részesedést a Stokman-tervezetben. A listán való fennmaradásért a francia Total, a norvég Statoil és Norsk Hydro, illetve az amerikai Chevron és ConocoPhillips verseng.

Oroszországnak (a Putyin által módosítani kívánt energiacharta keretében) lényegében olyan garanciák kellenek, amelyek biztosítják, hogy az EU-energiapiac 2007 nyarán esedékes liberalizálása nem teszi tönkre azokat a hosszú távú megállapodásokat, amelyek alapján a Gazprom (az egyes EU-tagországokkal) dolgozik, tette hozzá az orosz lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.