2006. szeptember. 25. 10:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 25. 10:35 Gazdaság

Befektetési tanácsok (szeptember utolsó hetére)

A heti eseményeket nem a gazdasági, sokkal inkább a politikai események határozták meg. A gazdaságra gyakorolt hatás egyértelműen negatív, még akkor is, ha a kormányfő „beismerése” a piaci szereplőket és a befektetőket nem rázta meg, mivel a bizalmi kérdések már évek óta napirenden vannak a gazdasági életben.

Rendkívül károsan hat a piacra, hogy a mai helyzet a teljes hazai politikai elit erkölcsi erodálódásához vezet. A továbbiakban nehezen elvárható, hogy a külföldi befektetők bizalma erősödjön, mivel a nagyobbik kormánypárt szavahihetősége a nyilvánosságra került felvétel után erősen kérdőjeles, miközben az ellenzék továbbra is populista kijelentéseket tesz, amelyek megvalósulása – esetleges kormánypozícióba kerülésük esetén – tovább rontaná a gazdaság helyzetét.

Az elemzők és a piaci szereplők reakciója éppen olyan megosztottságot mutat, mint amennyire megosztották a társadalom egészét az elmúlt napok eseményei. A Fitch negatív kilátásra változtatta az eddigi semleges kilátást, míg mások éppen ellenkezőleg vélekednek; az események után végre elindulhat egy valós alapokon nyugvó, felelős állami magatartás, amely segíti majd a gazdaság rendbetételét. Mivel ezek inkább politikai kérdések, megválaszolásuk nem a mi feladatunk, de a piaci hatás nem kérdéses; nem csak a pénzügyi befektetői hangulat, hanem a reálgazdasági kihatások is csak negatívak lehetnek ebben a helyzetben!

Devizapiacok. Mint korábban már sejthető volt, a FED legutóbbi ülésén nem emelt az irányadó kamaton. Ez nem csak egy lépés kimaradását, alighanem a kamatemelési periódus végét is jelenti. Ez jól látható a fejlett piacokon kialakult kötvénypiaci hozamokon is, mivel tovább folytatódott a piaci konszolidáció, ami a hozamok csökkenését eredményezte.




Az EUR/USD devizapár esetében a mozgások jól tükrözik a befektetők azon elképzelését, hogy az eurózóna és az Egyesült Államok jegybankjai már nem, vagy csak nagyon korlátozott mértékben emelhetik a kamatokat. Ennek az lett a következménye, hogy a dollár ismét – bár csak kis mértékbe – gyengült az euróval szemben. Az 1,26-os szint elérése nem sikerült ugyan, de az itt végrehajtott euró-vételek már rövidtávon is jó eredményt hoztak. Ma mind a dollár, mind az euró piacokon a kötvények vétele javasolható.



A hazai piaci viszonyokat meghatározó politikai események hatása csakis és kizárólag egy irányba hathatott, a gyengülés felé. Nem kétséges, hogy a továbbiakban is a forint gyengülése lehet a meghatározó piaci trend, mivel a bizalom további gyengülése felerősítheti azon folyamatok negatív hatásait, amelyek a külső környezet felől érkeznek. Ezek pedig az olaj árának esése, a lengyel politikai válság, illetve a feltörekvő piacokon általában kialakult újabb tőkekivonási hullám. A fejlett piacokon ugyanis jelentősen alacsonyabb kockázatok mellett stabil kamatkörnyezetben öt százalékot is meghaladó hozamok mellett a befektetők nem hezitálnak sokat befektetési döntéseik meghozatalakor. Ebben a helyzetben ismét csak azt tudjuk ajánlani, hogy a forint esetleges erősödését euró, illetve dollár vételével célszerű lereagálni.

Legyünk óvatosak a vásárlásokkal! (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacon a fejlett piacokat tekintve hosszú idő óta először eljött az a periódus, amikor – akár hosszabb távon – folyamatosan csökkenhetnek a hozamok, ami extraprofitot jelenthet a befektetők számára. Ha a hozamok/kamatok szintje nem is csökken jelentős mértékben, még mindig érdemes lehet euróban, illetve dollárban denominált kötvényeket vásárolni, hiszen így is öt százalék körüli hozamok érhetők el, miközben a forint további gyengülésének esélye növekszik.

A hozamok szintje emelkedik, de nem lehet tudni, hogy hol lehet ennek e trendnek a vége, hiszen a politikai játszmák vége sem látható világosan. De az sem tudható még, hogy a lengyel helyzet hogy alakul és az sem látható világosan, hogy a fejlődő piacokról történő tőkekivonás milyen mértékű lesz a közeli jövőben. Ez bizony egy sok ismeretlenes egyenlet, amelynek megoldó képlete nincs a kezünkben, de azt mindenképpen látni kell ebben a helyzetben, hogy a piaci kockázatok jelentős mértékű emelkedése nem kedvez a forint alapú kötvények vételének. A rövid kötvények (maximum 3 hónapos futamidő) tartása is csak likviditási szempontok miatt javasolható.



Látható, hogy az év eleji szintekhez mérten már 80-180 bázispontos hozamemelkedések következtek be, de a folyamat – véleményünk szerint - itt nem áll meg!

Részvénypiac. A részvénypiacokon a fejlett piacok hullámzó teljesítményt mutattak, de általánosságban inkább pozitív irányú mozgások alakultak ki.



Erre a már korábban említett kamatemelési periódus lezárása, valamint a csökkenő olajárak adtak lehetőséget. A továbbiakban is erős piacokra számítunk, különös tekintettel az amerikai és európai kisvállalati szegmens tekintetében. A hazai piacon már nem volt ennyire rózsás a kép, hiszen a politikai események itt is erős hatást gyakoroltak az árakra. Természetesen negatív irányba mozdultak a jegyzések.

A Mol-t a csökkenő olajár, az OTP részvényeit a térségben jelentkező eladói nyomás és a Fitch hitelminősítő állásfoglalása, a gyógyszeripari cégeket a gyógyszerkasszába történő fizetések ismételt emelésének híre külön is terhelte, így lehet, hogy a múlt héten csütörtökön még 23 000 ponton tartózkodó index péntek délelőttre már 21 500 pont alá esett. A továbbiakban vásárlásokat csak egyes feltételek esetén javasolhatunk. A legfőbb feltétel, hogy a politikai helyzet konszolidálódjon, de az egyes részvények tekintetében még árszinteket is érdemes figyelembe venni. Ezek; Mol: 19 500, OTP: 6300, Richter: 40 000, Egis: 28 000. Ezen szintek alatt már érdemes megfontolni a vételeket.

Ajánlások (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: max. 3 hónap: tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel

- USA részvények: vétel

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: kivárás

- Befektetési alapok:

Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)











zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.