IIF: globális egyensúlytalanságok és rossz gazdasági kilátások
A világgazdaság folyamatos növekedésének fenntartása érdekében a világ vezető gazdaságai pénzügyminisztereinek és jegybanki kormányzóinak hatékonyabban kell együttműködniük a szélesedő kereskedelmi egyensúlytalanságok csökkentése érdekében és a világgazdaság sebezhetőségét fokozó egyéb tényezők hatása ellen – vélekedik a 360 pénzügyi intézményt tömörítő Institute of International Finance (IIF) szövetség vezetője.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank jövő héten esedékes szingapúri éves ülésén részt vevő miniszterekhez és jegybanki kormányzókhoz intézett levélben Charles Dallara rámutat: a világ legnagyobb gazdaságában, amerikaiban lassul a növekedés, és mivel a világ gazdasági kilátásai nagy mértékben az amerikai gazdaság teljesítményétől függnek, ez jelentősen kihat majd a globális teljesítményre.
Dallara szerint – aki levelét Gordon Brown brit pénzügyminiszternek, az IMF politikairányító bizottsága vezetőjének küldte – az inflációs nyomás, és a tartós egyensúlytalanságok (a növekvő amerikai kereskedelmi hiány, a hatalmas Ázsiában halmozódó devizatartalékok) tovább veszélyeztetik a fejlődést. A dohai kereskedelmi forduló sikeres lezárása azért is alapvető jelentőségű, mivel jelentős hatással lenne ezekre az egyensúlytalanságokra.
Az IIF vezetője támogatja az IMF reformját, egyes feltörekvő államok szavazati súlyának növelését, miközben megismétli felhívását a legfejlettebb ipari államokat tömörítő Hetek (G-7) csoportjának kibővítésére Kínával Oroszországgal, Indiával és Brazíliával, G-11-ekké.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.