2006. július. 17. 09:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 17. 09:55 Gazdaság

Befektetési tanácsok (július közepére)

Az elmúlt hetekben a feltörekvő piacokat negatívan érintő korrekció trendje fordulni látszott, de a befektetők hirtelen ismét elfordultak a magas hozammal kecsegtető piacoktól. Ennek okai részben a korábbi feszültségek (emelkedő kamatszint, globális tőkeallokációs folyamatok), részben pedig újabb szempontok.

Ezek között említhető a közel-keleti feszültség fokozódása, Irán és Észak-Korea körül kialakult helyzet és a Nigériában előállt helyzet, mely a kőolaj vezetékek immár rendszeres rongálása által komoly kiesést okoz a világpiaci kőolaj-kínálatban. De nemcsak ezek a geopolitikai hatások érvényesülnek az árakban, hanem a BoJ (Bank of Japan) kamatemelése is, hiszen a japán jegybank hat év után először nyúlt a kamatokhoz, feladva a korábbi zérókamat politikát.

Devizapiac. A nemzetközi kereskedésben a jen trendszerű mozgása nem változott, hiszen a piac számított a japán alapkamat emelésére, de a feltörekvőket mégis kissé nehezebb helyzetbe hozta, mivel a jen alapú hitelek is drágulnak, ami a globális likviditást szűkíti.




A dollár árfolyama erősödött az euróval szemben. Ez is a biztonságot kereső befektetők tőkeallokációinak tudható be, de a magas aranyár, illetve általában véve is magas színes és nemes fém árakat is ez a befektetői magatartás hajtja.



Ebben a helyzetbe a forint sem tudta magát függetleníteni, a nemzetközi trendeknek megfelelően gyengült. A hét elején még esély volt arra, hogy akár a 275-ös EUR/HUF szint is elérhető, de mára ez a szint újra meglehetősen távol került, hiszen a jegyzések nem egészen két nap alatt a 276-os szintről 282 fölé emelkedtek. A korábbi optimizmust a régióbeli kedvező makrogazdasági adatok, illetve a relatív nyugodt piaci környezet idézte elő, de – ma már jól látható -, hogy ez átmeneti helyzet volt, a továbbiakban a 285-ös EUR/HUF szint elérése sem kizárt, sőt a 290-es keresztárfolyam sem látszik elképzelhetetlennek. Felelősséggel azonban ma azt mondhatjuk, hogy a 285-ös szint alatt marad a forint jegyzése az euróval szemben, mivel a további gyengülés már kifejezetten a forint elleni támadás esetén képzelhető el, de ennek most kicsi a valószínűsége.

Ajánlásunk ebben a helyzetben továbbra is az euróalapú befektetések tartása. Amennyiben a továbbiakban is erős volatilitás mutatkozik a piacon, akkor a 275-ös szintet közelítve érdemes lehet forint ellenében eurót venni.

Csak rövidtávra vásároljunk! (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A nemzetközi kötvénypiacon kialakult helyzet kedvez a feltörekvő piacoknak, hiszen a kamatemelési periódust lezártnak tekinti az elemzők többsége, legalábbis a piaci árakba a még várható emelések biztosan beépültek. Azonban az olaj újabb csúcsokat döntő ára elbizonytalanítja a befektetőket, így ismét a fejlett piacok és az arany biztonságába menekülnek a kockázatos piacok irányából. Ez az ismételt megtorpanás újabb eladási hullám kezdete lehet, mivel az újabb kamatemelések tovább drágítják a hitelfelvételt, így csökkentik a nemzetközi szintű likviditást.




A július első napjaiban tetőző hozamok az elmúlt tíz napban jelentősen csökkentek, így akár komoly nyereséget is hozhattak, de az utóbbi napok eseményei ismét az eladások irányába terelték a piacot, így a hozamok ismét emelkedni kezdtek. A 20-55 bázispontos csökkenés már elegendő nyereséget tartalmaz, így a továbbiakra nézve a korábban vett hosszabb futamidejű kötvényeket érdemes eladni és rövidebb (3-6 hónapos) futamidejű papírokra cserélni. Azt ma nehéz lenne megmondani, hogy meddig tarthat a hozamok emelkedése, de tartani lehet tőle, hogy a közelmúlt lokális maximumai megdőlnek, így a 3-5 éves szegmens hozamai elérhetik akár a kilenc százalékot is. Itt már ismét a vételek kerülhetnek előtérbe, így ekkor már vételeket tudunk javasolni, de csak rövidtávra, mivel egy később bekövetkező ismételt hozamesésben már újra érdemes lehet a nyereséget realizálni, mivel a hozamok a továbbiakban emelkedhetnek.

Részvénypiac. A részvénypiac gyors feltámadását (18 500 pontról 22 500 pontig erősödött a BUX három hét leforgása alatt) legalább ilyen gyors esés követte a kockázatvállalási hajlandóság újabb csökkenésének köszönhetően. Látható, hogy ismét a „piacot adják” és nem az egyes instrumentumokat, amiből az következik, hogy az egyes vállalati teljesítmények most a háttérbe szorulnak, inkább a nemzetközi folyamatok hatnak a piacon. Az egy irányba mozgó árak/árfolyamok nehéz helyzetbe hozzák a kisbefektetőket, hiszen nyereséget elérni egy általánosan eső piacon meglehetősen nehéz és kockázatos vállalkozás.




















A nemzetközi piaci folyamatok sem kedveznek, hiszen globálisan igaz, hogy gyenge periódusba kerültek a részvények, de hazánk feltörekvő piac lévén még veszélyesebb helyzetben van, ennek megfelelően a kockázatok is kiemelkedő mértékűek. Ajánlásunk ezért a részvények eladását tartalmazza, annak ellenére, hogy egyes részvények (OTP, Mol, Pannonplast, Fotex) fundamentálisan jó befektetések lehetnek, mivel ma nem az egyéni vállalati eredmények a meghatározók az árak alakulása tekintetében. Nem kizárt, hogy a jövő hét emelkedéssel kezdődik, hiszen a nagy kilengéseket produkáló index(ek) képesek arra, hogy rövidtávon jó eredményeket mutassanak, de az emelkedéseket ma a részvények eladására lehet használni.

Ajánlás (Oldaltörés)



Állampapír piac:

- állampapírok: 1-15 év: eladás, 3-6 hónap: vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: eladás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás

- Befektetési alapok:

ingatlan alapok












zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.