2006. június. 06. 14:19 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 06. 14:19 Gazdaság

IMF: kétszeres lesz az államháztartási hiány

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértő delegációja nyilvánosságra hozta megállapításait magyarországi tárgyalásait követően. Ezek szerint 2006-ban a GDP-hez mérten az államháztartási hiány eléri a 10 százalékot, az uniós elszámolás szerint.

Az IMF úgy látja, hogy az államháztartásban jelentős konszolidációt kell végrehajtani, a reformoknak érintenie kell az államháztartás kiadási oldalát, de egyúttal szélesítenie kell a bevételek terén az adóalapot - mondta Ashoka Mody, az IMF európai főosztályának igazgatóhelyettese, aki szerint esetleg új adónemet is be kell vezetni, mint például az ingatlanadót.

Az IMF tudatában van annak, hogy a kormány készül a reformokra és az államháztartási törvény  módosítására is. Az IMF delegáció vezető szakembere aláhúzta, a delegáció az államháztartásra, a folyó fizetési mérlegre vonatkozó adatait az első négy hónap alapján becsülte meg, ez a mostani ismeretek tükrében a legjobb becslés. 

A magyar kormány az IMF javaslatait és más javaslatokat is figyelembe vesz a konkrét döntések meghozatala kapcsán - mondta Veres János ügyvezető pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a jövő héten lesznek nyilvánosak azok a lépések, amelyeket az új kormány a következő időszakban kíván megtenni. 

A jelentésben az IFM delegáció a forinttal kapcsolatban a lebegő árfolyamrendszer bevezetésére tesz javaslatot. Szó szerint a következő áll a jelentésben: "kockázatkezelési szempontból Magyarország jelenleg igényeinek a lebegő árfolyamrendszer felel meg."

Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára ezzel kapcsolatban nyomatékosította: a magyar kormánynak nem áll szándékában az árfolyamrendszer megváltoztatása, "nem érezzük azt, hogy egy lebegő árfolyamrendszer jobb, mint a most alkalmazott árfolyammechanizmus az árfolyam kordában tartására. Nincs komoly leértékelődési veszély ebben az árfolyamrendszerben sem, a forint árfolyama az elmúlt időszakban végig a plusz-mínusz 15 százalékos sáv erős oldalán állt - tette hozzá a helyettes államtitkár.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.