2006. május. 15. 13:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 15. 13:41 Gazdaság

Befektetési tanácsok (május közepére)

A feltörekvő piacok korrekcióját a dollár euróhoz mért gyengülése sem tudta megállítani. Korábban a gyengülő amerikai deviza segített a fejlődő piacokon, de ma már kezd változni a kép. A török piac gyengülése globális méretekben is érezteti hatását, de régiónkban mindenképpen erős reakciót váltott ki.

A kegyelmi állapot, amely a hazai piacot jellemezte, hamar elmúlhat, hiszen a hazai makrogazdasági folyamatokban nem történt változás, miközben a nemzetközi befektetői hangulat számunkra kedvezőtlen irányba változott. A forint árfolyama, a kötvényhozamok és a részvényárak ezúttal is egyszerre vettek fel negatív irányt, így aki kizárólag forint alapú befektetésekben érdekelt, érzékeny veszteségeket könyvelhet el.

Devizapiac. A FED kamatemelése – bár a vártnak megfelelő volt -, a makrogazdasági adatokkal mégis a dollár további gyengülését eredményezte. Egy kisebb korrekció után, amelyre technikai okok miatt számítani lehetett, új lendületet vett a zöldhasú gyengülése.



Ma már az 1,30-as szint is elérhetőnek tűnik, annak ellenére, hogy az amerikai kamatszint rég nem látott magasságokba került. A makrogazdasági adatok viszont arra engednek következtetni, hogy a kamatemelések sorozata folytatódhat. A gazdaság hűtése érdekében tett intézkedések eddig nem bizonyultak elég hatékonynak, viszont az európai exportőrök újra nehéz helyzetbe kerülhetnek, hiszen az erős euró jelentősen megdrágítja az Egyesült Államok irányába történő kivitelt.

Európában – magas olajár, erősödő növekedés – szintén nőtt az esélye egy esetleges kamatemelésnek, de itt inkább az a veszély fenyeget, hogy a lassan beinduló növekedés a drága amerikai exporton vérzik el. Így a gazdasági fundamentumok hosszabb távon itt sem kecsegtetőek, de még mindig jobb a helyzet, mint az óceán túlpartján, legalábbis, ami a befektetési környezetet illeti.

A hazai piac a Törökországban kialakult korrekcióra reagálva a forint gyengülését hozta, ami azt jelenti, hogy az elmúlt időszakban három hét alatt erősödő fizetőeszköz egy délelőtt leforgása alatt ismét visszaesett. Ez a tény is mutatja, hogy mennyire kényes helyzetben van ma a feltörekvő világ.




Mivel a dollár is gyengült a nemzetközi piacokon, a USD/HUF nem változott jelentősen, de az euróhoz mért forintárfolyam már jelentős elmozdulást mutat. Az előző heti ajánlás szerint a 260-as szint körüli euró vétel hasznossága már pár nap alatt látványosan megmutatkozott, így a továbbiakban is a 260-262-es szint körüli euró vételeket javasoljuk.


Eladást javasolunk minden futamidőre (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok tovább emelkedtek, ami a kamatemelési sorozat folytatásának, illetve a továbbra is magas energia és alapanyag áraknak köszönhető. Az arany ára is tovább emelkedett, aminek az Egyesült Államok és Irán között egyre élesedő vita és a dollárgyengülés a kiváltó oka. A hazai piacra gyakorolt hatás is a hozamok emelkedése irányába hat, amelyet a már többször említett korrekció tovább erősíthet.




A hozamok emelkedése ma még nem jelentős a hosszabb futamidők esetében sem, de a közeli napokban akár jelentős (50-70 bázispont) emelkedés is következhet, így ma az esetleg még portfóliókban tartott kötvények eladását javasoljuk. A rövid futamidők esetében sem kizárt a hozamok emelkedése, mivel a piaci folyamatok akár egy jegybanki alapkamat emelést is indukálhatnak, így a ma 6,15-ös szintnél odaszögezett három hónapos hozam is elmozdulhat. Ajánlásunk tehát eladás minden futamidőre!

Részvénypiac. A részvénypiacok a fejlett piacokon az emelkedő energiaáraknak köszönhetően lejtőre kerültek. A csökkenést a kitermelő és bányavállalatok részvényeinek emelkedése sem tudta ellensúlyozni, már csak azért sem, mert az orosz piac egésze is korrekciós szakaszba lépett.




A korábbiakban 25 000 pontnál jelentkező ellenállás meghaladása után rövid időre a 25 500 pontos szint közelébe kerülő piac erős korrekciót mutat. A gyorsjelentések eddig jelentős árelmozdulást nem hoztak, de a növekedés ütemének fenntartásához egyre inkább szükség lenne a pozitív meglepetésekre.

A kérdés ma az, hogy a korrekció közben vásárolni kellene a részvényeket, vagy egy hosszabb negatív trendre felkészülve, csak figyelni érdemes a későbbi belépési pontokat. Ma úgy gondoljuk, hogy a korrekció rövid életű lesz, így a jövő hét közepén már megfelelő árak alakulhatnak ki a belépésre. Addig azonban kivárást ajánlunk. Ahol érdemes lehet belépni az a Mol esetében 24 000 forint, az OTP-nél 7800 forint, az Egis esetében 30 000 forint lehet. A kisebb papírok közül a Pannonplast lehet érdemes befektetésre, mivel a jó úton haladó reorganizáció mellett az újabb társtulajdonlások is biztatóak a jövőre nézve.

Ajánlás (Oldaltörés)



Állampapír piac:

- állampapírok: eladás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: kivárás

- Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele









zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.