Ötvenmilliós bírság a húsvéti ellenőrzéseken
A húsvéti ellenőrzések alatt a legtöbb probléma az élelmiszerek jelölésével volt. Az üzletek 14-17 százalékánál nem tüntették fel a termék árát, a szavatossági idő is sok esetben nem volt feltüntetve.
Összesen 50 millió forintos bírságot szabtak ki a fogyasztóvédők a március elején kezdődött húsvéti termékellenőrzések során - mondta Mesterházy Attila, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium politikai államtitkára pénteken Budapesten.
A fogyasztóvédők 378 kis- és nagyboltot, nagyáruházat és hipermarketet vizsgáltak országszerte és elsősorban a hústermékekre, a csokoládényulakra, a tormára koncentrálódott az ellenőrzés. Az üzletek 21 százalékában kellett határozatban felszólítani a tulajdonost, hogy a kifogásolt árukat vonja ki a forgalomból - közölte sajtótájékoztatón.
A fogyasztóvédők ellenőrizték a fogyasztói ár és az egységár helyes feltüntetését, a termékek tömegének, jelölésének és összetételének helyes feltüntetését a csomagoláson, illetve próbavásárlások során a bizonylatadási kötelezettséget is ellenőrizték. Az államtitkár ismertetése szerint a vizsgált üzletek 14-17 százalékában nem tüntették fel a termék árát. A szezonális édesipari termékeknél a jelöléssel volt a legtöbb probléma. Kiemelte a magyar nyelvű tájékoztató hiányát, az összetevők hiánytalan ismertetését, de sok árun a minőségmegőrzési idő sem volt feltüntetve.
A húskészítmények ellenőrzésénél a kereskedelmi dokumentumok hiánya volt a fő kifogás, 29 üzletben kellett emiatt összesen 519 húsáru további forgalmazását megtiltani - mondta az államtitkár. A vizsgálatok során 33 torma és tormakészítmény 94 százalékában találtak valamilyen kifogást. A főbb hiányosságok között Mesterházy Attila kiemelte ezen termékek összetételének hiánytalan felsorolását, ami azért veszélyes - tette hozzá -, mert egyes összetevők allergiát válthatnak ki az arra érzékenyeknél. Az államtitkár pozitívumként említette, hogy a vizsgált húskészítmények 92 százaléka magyar termék volt, valamint jobb volt az árfeltüntetési arány a korábbi vizsgálatokhoz képest.
Az ellenőrzések során Bács-Kiskun megyében volt a legrosszabb a helyzet, mert a megyében nem volt olyan üzlet, ahol ne találtak volna valamilyen problémát az ellenőrök. Pest megyében 93 százalékos volt a kifogásolási arány, és a "legjobbnak" számító Csongrád megyében is a vizsgált üzletek felében találtak valamilyen szabálytalanságot az ellenőrök - mondta Mesterházy Attila.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.