Csongrádban 22,5 millióért bírságoltak a fogyasztóvédők
A Csongrád Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség az elmúlt évben 1126 ellenőrzést folytatott le, alig többet az előző évinél; a különféle szabálytalanságok miatt kirótt bírságok összege 22,5 millió forint - közölte a Csongrád Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség igazgatója csütörtökön.
157 szabálysértési eljárás történt, amelyekben összesen 3 millió 600 ezer forint bírságot szabtak ki; minőségvédelmi szankcióra tavaly 48 alkalommal került sor, 4 millió 900 ezer forint értékben - mondta Pálkúti Istvánné. A tavaly szeptemberi "paprika-botrány" szükségessé tette, hogy a felügyelőség az élelmiszer- és a vendéglátóiparban is folytasson ellenőrzéseket - tájékoztatott az igazgató.
Paprikaforgalmazás miatt 120 egységet vizsgáltak át a szakemberek, de csak egy alkalommal hoztak határozatot, amiatt, mert címke hiányában nem tudták megállapítani a paprika eredetét - tette hozzá. A felügyelőség 2004-ben is nagy hangsúlyt fektetett a vendéglátóiparra, az uniós csatlakozással járó új jogszabályok betartatása miatt is. Ennek egyike a gyártmánylap, amelynek az eddig kötelező kalkuláción kívül tartalmaznia kell a gyártás és minőségi jellemzők leírását. A szakemberek azt tapasztalták, hogy a kereskedők nem értik a szabályozást, ezért ha minden mást rendben találtak, nem bírságoltak - közölte Pálkúti Istvánné.
Kitért arra, hogy a kifogásolási arány ennek ellenére 68 százalék, bár a vevők károsítása csökkent, mindössze egy próbavásárlás során számolták fel kétszer a köret árát. Visszatérő probléma azonban, hogy a vendég italába jeget tesznek, ezáltal rontják az ital minőségét. De mennyiségi kifogások is felvetődtek, többnyire a hiteles mérőeszköz hiánya miatt. Továbbra is hiányos a fogyasztók tájékoztatása: nem, vagy hiányosan tüntetik fel, hogy esetleges panaszával hova fordulhat - közölte Pálkúti Istvánné. Folytatódott a vásárok és piacok kereskedelmi tevékenységének ellenőrzése.
A törvény tiltása ellenére is találtak piacokon elektromos termékeket: a vizsgálatok 51 százalékában intézkedésre volt szükség, ez nem változott az elmúlt évhez viszonyítva - mutatott rá az igazgató. Szavai szerint figyelemmel kísérték a gazdasági rekklámtevékenységről szóló jogszabályok betartását is: ezen a területen 15 alkalommal, 2 millió 650 ezer forint értékben büntetett a felügyelőség, mert az esetek többségében a dohányárukat nem megfelelően reklámozták, vagy nem tüntették fel a termék egységárát.
Tavaly január elsejétől - a vámszervezetekkel közösen tartott ellenőrzések során - a határokon beérkező, elsősorban villamossági termékeket és gázkészülékeket ellenőrizték. Mindössze egy esetben tiltották meg a termék vámkezelését, mert hiányzott a megfelelőségi igazolás, a CE jelölés a készülékről - ismertetett a szakember. A ruházati kereskedelemben összesen 10 millió forint értékben tiltották meg áru forgalmazását: többnyire a megfelelő
minőségbiztosítási tanúsítvány vagy magyar nyelvű útmutató hiánya miatt.
A tej és a tejtermékek forgalmazásával kapcsolatos problémák aránya kevesebb az előző évhez képest, ami feltehetően annak is köszönhető, hogy lejárt szavatosságú áruk miatt május elsejétől 20 ezer forint helyett 50 ezer forint a kiszabható minőségbiztosítási bírság - mondta az igazgató.