Elemzők szerint nem lesz kamatváltozás
Az elmúlt napok heveny forintingadozásai és árfolyamgyengülései ellenére sem várnak kamatemelést a Monetáris Tanács hétfői ülésétől a Reuters által megkérdezett elemzők, így valószínűsíthető, hogy továbbra is 6,0 százalék marad az alapkamat.
A felmérés szerint a befektetők elbizonytalanodása ugyanakkor fenntartja egy újabb forintgyengülés és egy ezt követő kamatemelés kockázatát. Különösen, ha a világpiacokon ismét csökken az érdeklődés a rizikós devizák iránt olyan időszakban, mielőtt még az új magyar kormány hihető programot vázolna fel a nyugtalanító költségvetési hiány lefaragására.
Az elmúlt napokban tapasztalt forinthullámzás és a feltörekvő piacokról történt tőkekivonás hatására a szakértők jövőre vonatkozó várakozásai megfordultak: amíg az elmúlt hónapokban többségben voltak azok, akik szerint az MNB következő kamatlépése egy újabb csökkentés lesz, a márciusi felmérés már azt mutatja, hogy erre az évre nem várnak kamatmérséklést. Az a néhány elemző, aki még mindig kamatcsökkenésre számít, hátrébb tolta ennek a valószínűsített időpontját, és többségbe kerültek azok, akik szerint a következő lépés inkább egy kamatemelés lehet.
Az elmúlt 12 hónapban a Monetáris Tanács kilencszer mérsékelte a kamatot: 2005. januárban 50 bázisponttal 9,0 százalékra, februárban 75 bázisponttal 8,25 százalékra, márciusban 50 bázisponttal 7,75 százalékra, majd áprilisban, májusban, júniusban és júliusban egyaránt 25 bázisponttal 6,75 százalékra, augusztusban 50 bázisponttal 6,25 százalékra, szeptemberben pedig 25 bázisponttal, így alakult ki a jelenlegi 6,0 százalék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.