2006. március. 10. 18:24 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 10. 21:42 Gazdaság

A jegybank még inaktív

Délelőtt 260 forint/eurós szint közelébe gyengült a forint. Elemzők szerint év végére nem elképzelhetetlen a 270 forintos árfolyam. A késő délutáni órákban a magyarországi bankok arra készültek, hogy a tengerentúlon újabb kísérletet tesznek a 260 forint/eurós szint túllépésére ezért meghosszabbították nyitva tartásukat. A jegybank egyelőre inaktív maradt.

Pénteken délelőtt hektikus piacon gyengült a forint, az euró csúcspontja délelőtt 259,90 forint volt. Délben 259,40/50 forinton jegyezték az uniós valutát, míg reggel 257,20/30 forint, előző nap délután 257,15/20 forint volt az árfolyam.

A forint 8,11 százalékon állt délben a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A piacon úgy vélik, hogy egy nagy összegű 260 forint/eurós opciót próbálnak védeni a piacon, ezért sokan vesznek részt a hevesen, olykor 50 filléreket ugráló piacon. Kereskedők kiemelték, hogy feltűnően aktívvá vált a Magyar Fejlesztési Bank is a piac minden szegmensében, és "mások is megmozdultak a forint védelmében."

A tengerentúli és a londoni befektetők mellett magyarországi bankok is aktívak voltak, a jegybankot azonban nem látták a piacon. A kereskedők szerint a sokan aktívvá váltak a forint védelmében.

A Napi Online szerint a szerdai forintgyengülés hátterében nem regionális és makrogazdasági okok álltak. A napilap szerint spekuláció miatt zuhant a forint.

Tovább gyengül?

A Raiffeisen Bank elemzőinek előrejelzése szerint a következő 12 hónapban lassú forintgyengülés lesz. Török Zoltán a hvg.hu-nak elmondta, hogy akár 270 forintot is kérhetnek az euróért év végére. Ennek oka leginkább külső környezetben kereshető, az elmúlt napok forintgyengülése is ennek köszönhető. Nem zárható ki természetesen a 250-260 forint közötti árfolyam sem, de ennek feltételei vannak. A külső környezetnek is kedvezőnek kell lennie, de a következő kormánynak is meg kell tennie bizonyos korrekciós lépéseket.

A Magyar Nemzeti Bank pénteken teszi közzé a monetáris tanács február 27-én tartott kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét, ám ennek nem sok piaci hatása lehet. Kereskedők úgy vélik, hogy a március 20-án esedékes következő kamatdöntő ülésen sem emelkedik a szeptember óta változatlanul 6 százalékos jegybanki alapkamat annak ellenére, hogy Járai Zsigmond jegybank elnök csütörtökön megpendítette a kamatemelés lehetőségét. Változást legközelebb a választások után várnak a piacon.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 28,80 pontos nyitás után tovább esett pénteken délelőtt. A BUX 11.30 órakor 21902,68 ponton állt, ami 451,20 ponttal, 2,02 százalékkal alacsonyabb a csütörtöki záró értéknél. A pénteki nyitáshoz képest 422 pontot esett az index délelőtt. A forgalom fél tizenkettőig 9,2 milliárd forintot ért el, a vezető részvények mindegyike veszített előző napi értékéből.

Nincs ok a pánikra

Idegességre nincs ok, s ezért azonnali kamatemelésre sincs szükség - felelték az MTI kérdésére a Monetáris Tanács nevük elhallgatását kérő tagjai, akik úgy látják, hogy globális, illetve regionális okokra vezethető vissza a forint árfolyamának gyengülése.

Elsősorban regionális másodsorban globális folyamatokra vezethető vissza az euróhoz képest gyengülő forintárfolyam - jelentették ki a szakértők. Egyetértettek abban is, hogy a regionális helyzetet jellemzi, hogy a zloty jegyzése a forinthoz hasonló mértékben gyengült pénteken, és kisebb mértékben ugyanez érvényes a cseh- illetve szlovák koronára is.

"A befektetők átrendezik portfolióikat, amelynek eredményeképpen például Oroszországból tőkét vonnak ki, s mint tudjuk sok befektető tudatában mi ugyanahhoz a régióhoz tartozunk" - fogalmazott az egyik szakember. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nagyrészt az amerikai kamatok emelkedése  áll a tőkemozgás hátterében.

A következő kamatdöntő ülésre március 20-án lesz. A két tag egybehangzó véleménye az, hogy valószínűleg nem lesz ok a kamat emelésére, persze a világ pénzpiacainak folyamatait nehéz előre jelezni.

Mindkét monetáris tanácstag kiemelte, hogy a régiós állampapír piacok közül a magyarországi a leglikvidebb, ezért Magyarország igen kedvező terep a spekulációra. Ugyanakkor a külföldiek kezében lévő állampapír piaci állomány rekordszinten van, ami a bizalmat tükrözi.

zöldhasú
Hirdetés