2006. február. 08. 18:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. február. 08. 17:53 Gazdaság

Befektetési tanácsok (prognózis február második hetére)

Folyamatban van egy relatív leértékelődés a régión belül, miközben nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a szlovák, illetve a lengyel politikai helyzet is gyengíti a régiós piacokat. Továbbra is a devizapozíciók építését tartjuk a leghatékonyabb portfólió kialakításához vezető útnak.

Ezúttal az UBS riogat. Igaz, hogy ezúttal „csak” egy részvény – nevezetesen a Richter – került leminősítésre, de a legfrissebb adatok szerint a régió piacaira áramló – és általában a fejlődő piacokra áramló – tőkenagyság 1995 óta a második legnagyobb heti értéket mutatta az elmúlt héten. Ennek ellenére a hazai tőzsdei árfolyamok jelentősen nem változtak, a forgalom sem volt kiemelkedően magas. Ezen a héten sem változott az alapvető ajánlati struktúránk, továbbra is a devizapozíciók építését tartjuk a leghatékonyabb portfólió kialakításához vezető útnak.

Devizapiac. A nemzetközi devizapiacokon a dollár újbóli erősödése lepte meg az elemzőket és a piaci szereplőket egyaránt. A korábbiakban mi is a dollár további gyengülésére számítottunk, de hirtelen elesett az 1,20-as szint.



Az EUR/USD keresztárfolyam változás ezúttal annak köszönhető, hogy az SCP elképzelhetőnek tartja Olaszország leminősítését, miközben Németország és Franciaországnál is „rezeg a léc”. A továbbiakban azonban a dollár erősödésének erős korlátja lehet az 1,19-es szint. Ennek közelében a dolláreszközök euró eszközökra történő váltását ajánljuk.

A hazai piacon a nemzetközi – jellemzően régiós – események mozgatták a forint árfolyamát. Előbb a lengyel, majd a szlovák belpolitikai helyzet borzolta a kedélyeket, de a forint szűk sávban (250-252) mozogva követte a változásokat. A 250-es szint alatt már euró vételét javasoljuk, hiszen a politikai bizonytalanság a választások közeledtével fokozódik és a frissen megjelent – kedvező – áht. adat is inkább technikai (2005-ben előre fizetett tételek) pénzmozgásoknak köszönhetően alakult kedvezően.

Így továbbra is a euróban denominált alapok vételét javasoljuk, különös tekintettel az eurázsiai és az európai piacokra fókuszáló alapokra.

Nem ajánljuk a hosszú kötvények vételét (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A nemzetközi piacokon a hozamok emelkedése még mindig tart, de üteme kissé lassult, ami annak köszönhető, hogy a következő – feltételezett – kamatemelések már jórészt beépültek az árakba. Ezért most a fejlett piacokon javasolt a kötvény alapok vétele, de itt a befektetési időtáv fél-egy éves időszakot jelent.



A hazai piacon is emelkednek a hozamok, de ezzel együtt a hozamfelár csökkent, ami annak köszönhető, hogy nőtt az esélye a jegybanki alapkamat csökkentésének. A mi véleményünk az, hogy az MNB óvatosan nyúl hozzá a kamatokhoz, így ezúttal – februárban – nem lesz kamatvágás, így továbbra sem javasolt a hosszú kötvények vétele, továbbra is a rövid (3 hónap) papírok tartását ajánljuk. Amennyiben elmarad a kamatvágás a későbbiekben (egy-két hónapos távon) számítani lehet arra, hogy a hozamok elérhetik a 7 százalékos szintet, ami már jó alkalom lehet arra, hogy a 3-5 éves szegmensben is pozíciókat nyissunk.

Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiaci hangulat jellemzően vegyes képet mutat, ami a gyorsjelentési szezon, illetve a deviza keresztárfolyamok alakulásának függvényében naponta változik, de nincs meghatározó trend. A régiónkban inkább csökkennek az árak, de stagnálás jellemző a nagyobb piacokra is, ami a heti adatokat illeti.



A fejlődő piacokra áramló tőke ugyanakkor rendkívüli méretékben emelkedett az elmúlt héten, de a régiót – különösen hazánkat – elkerülte ennek áldásos hatása, de a továbbiakra nézve nem vagyunk feltétlenül pesszimisták. A korábban alulteljesítő Matáv, valamint az OTP (továbbra is) jó vétel lehet, mint ahogy a Pannonplast is, amely ma már egyes elemzőknél kiugróan alulértékelt papírként jelenik meg ajánlásaikban. A korábban ajánlott Mol viszont gyengén teljesít, de ha 20 000 forint közelébe esik az ár, itt is vételi pozíció felvétele javasolt.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- tartás: 3 hónap

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel: OTP, Mol (20 ezer forintnál), Pannonplast, Matáv

- eladás: kis kapitalizációjú részvények

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele









zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.