Románia tavaly legalább 200 millió eurónyi befektetést veszített
Románia több mint 200 millió euró értékű befektetést veszített el tavaly pusztán amiatt, hogy a befektetők a helyi hatóságokkal nem tudtak megegyezni a kedvezmények kérdésében vagy nem volt elég munkaerő a környéken - írja az euroactiv.hu.
A külföldi befektetéseket számon tartó iroda 3,2-3,8 milliárd euró értékű közvetlen befektetést prognosztizált, ami eleve 20 százalékkal kevesebb, mint a 2004-es befektetések értéke. A tényleges befektetésekről még nincsenek adatok, de a román sajtó szerint a mérleg mindenképpen jobb lehetett volna, ha a külföldi beruházókat jobban előkészített terep várná.
Az autóalkatrészeket gyártó francia Montupet cég 2005 elején jelentette be, hogy Kolozsvár környékére szeretné vinni egyik gyártósorát. A teljes befektetés értéke 120 millió euró lett volna. Öt hónap elteltével a francia befektető bejelentette, hogy a bolgár Rusze városában építi fel gyárát, mivel nem sikerült megegyezni a kolozsvári hatóságokkal a megvásárolandó területről. A helyi vezetés a franciák szerint túl sokat követelt, és lassú volt a döntési folyamat. A projekt sikertelenségének híre a miniszterelnökhöz is eljutott, s a kormányfő vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Egy másik befektetés Románia helyett Lengyelországba került: a MAN összeszerelő-üzemet állított volna fel 40 millió euró értékben. A cégnek egy 150 hektáros területre volt szüksége, de ezt csupán Arad környékén tudták volna rendelkezésre bocsátani, ahol viszont a befektetők nem látták biztosítottnak a kellő munkaerőt, a gyártás beindításához ugyanis 3 ezer emberre lett volna szükség.
A háztartási gépeket gyártó francia Elcobrandts is lemondott egy 23 millió eurós befektetésről, amit Bukarest mellett valósítottak volna meg. A francia céget végül is a spanyol Fagor vásárolta fel, amely jobbnak látta Lengyelországba vinni a gyártást. A gyár 800 alkalmazottal évi 350 ezer mosógépet állított volna elő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.